Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 25

Thread: Siamese Algae Eater

  1. #1
    Member morpheus's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Verwood, Dorset, UK
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes

    Siamese Algae Eater

    "The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing."
    Edmund Burke

  2. #2
    Member Polgar Alexandru's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Arad
    Posts
    240
    Post (Dis)Likes
    Un peste care-si face treaba bine in acvariu. Am patru SAE in acvariu si sint foarte multumit de ei. Pacat ca nu se pot inmulti si in captivitate, am cautat ceva pe net dar deocamdata doar teste.
    Adevarul e dincolo de noi !

  3. #3
    Member morpheus's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Verwood, Dorset, UK
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Siamese Algae Eater (SAE)
    Crossochelius siamensis
    Fam. Cyprinidae




    caracteristici apa:
    temperatura: prefera 24 - 26 grade celsius
    pH: 5,5 - 8
    Duritate: 5 - 20

    dimensiune maxima: 15cm
    speranta de viata: 8 - 10 ani.

    Descriere:
    Este caracterizat de prezenta unei dungi negre, care pleaca de pe cap, de la nas, trece peste opercule si merge de-a lungul liniei mijlocii, pana in inotatoarea caudala pe care o strabate pe mijloc.
    Dunga are margini neregulate, iar cand pestele e stresat sau se lupta devine foarte palida.
    Sub linia neagra are o nuanta mai albicioasa, iar deasupra este gri/brun auriu, solzii avand marginea cenusiu neagra.
    Inotatoarele sunt transparente sau pot avea o nuanta rosiatica.
    Iarasi distinctiv, este nasul in forma literei V si are o pereche de mustati scurte si subtiri indreptate inainte sau in jos.

    Este un mancator de alge foarte util, consumand toate felurile de alge, inclusiv cele filiforme.
    Consuma alge de pe orice substrat, geamul acvariului, decoratiuni si de pe cele mai sensibile plante, fara a le vatama.
    De asemenea consuma plantarii (viermi lati), in cazul in care apar in acvariu.
    Mananca insa si din hrana omnivorilor (in special fulgi), ceea ce va face sa manance alge mai putin.
    Odata cu inaintarea in varsta, va consuma mai putine alge decat in tinerete, insa tot ramane un bun algae eater.
    Este un foarte bun saritor, iar pentru asta, acvariul trebuie sa fie acoperit.
    Este usor teritorial cu propria specie si poate fi tinut singur sau in grupuri de minim 5 in acvarii mari.
    Sunt niste pesti foarte rezistenti si usor de crescut si intretinut, chiar si de novici si incepatori. Poate fi de asemenea folosit la ciclarea acvariului cu pesti.
    Datorita comportamentului vioi poate enerva pestii lenti ca dwarf gourami si ciclide pitice.
    Este foarte bun pentru acvarii comunitare, fiind compatibil cu majoritatea speciilor de pesti.
    Este incompatibil su "rechinul cu coada rosie" (Epalzeorhynchos bicolor) si se impaca mai greu cu alti rechini.
    Se inmulteste foarte greu in captivitate, majoritatea exemplarelor provenind din Asia.



    Spre deosebire de el, Chinese Algae Eater (Gyrinocheilus aymonieri), care de multi e luat drept SAE, va manca mai putine alge, iar exemplarul adult nu mai consuma alge de loc, este mai agresiv si creste mult mai mare.




    Acesta are gura ca o ventuza pe care o foloseste sa mannance alge si sa se agate de obiecte.
    Are o deschidere speciala in opercule, care ii permite sa respire fara a-si folosi gura.
    Este brun deschis cu un model orizontal gri inchis sau brun. Acesta poate fi in zig zag, dunga solida, sau o dunga de puncte separate intre ele.
    De asemenea are pete brune si niste mici puncte brune catre coada.
    Celelalte inotatoare sunt transparente sau brune.
    Femelele sunt mai mari si mai grasute.
    In natura ajunge la 27cm, iar in acvariu rar peste 15cm.
    Are o natura mai agresiva.



    De asemenea, SAE este confundat cu Flying Fox (Epalzeorhynchos kalopterus).





    Acesta are dunga brun/neagra mai lata, iar deasupra ei are o dunga aurie, care nu e prezenta la SAE. De asemenea are mustatile mai lungi.
    Dunga neagra, este identica ca intindere cu cea a SAE, dar pe inotatoarea caudala este mai inchisa la culoare si mai lata.
    Inotatoarele caudala, anala si pelvice au benzi negre si margini transparente.
    Are 2 perechi de mustati.
    Comportament similar cu SAE, dar mai agresiv fata de propria specie.



    O alta specie inrudita, considearata tot SAE este Crossochelius langei, care are 2 mustati scurte orientate in jos si nasul mai tesit. De asemenea are un abdomen mai bombat.
    In plus, mai exista 2 specii din genul Crossochelius (atrilimes si inca una neprecizata) care sunt comercializate ca si SAE si sunt greu de diferentiat.



    O alta confuzie o creaza False SAE (Garra cambodgiensis).




    Acesta seamana foarte bine cu SAE, dar dunga neagra laterala, are marginile drepte si incepe la nivelul operculelor pana la baza cozii, pe care nu o strabate.
    Cand pestele e nervos dunga devine gri argintie.
    Deasupra benzii negre, este o banda foarte deschisa la culoare, iar solzii de deasupra benzii nu au marginile negre.
    Are 2 perechi de mustati scurte.
    Inotatoarea dorsala are marcaje negre pe raze si o dunga neagra in partea superioara a dorsalei, iar celelelte inotatoare cu exceptia pectoralelor sunt galbui.
    Comportamentul si toate obiceiurile lui sunt identice cu ale SAE.



    Crossocheilus oblongus este un alt Fals SAE.
    Culoarea si forma pot fi ca la SAE sau Garra,dar dunga neagra este solida nu reticulata.
    Are 2 perechi de mustati.


    ----------------------C.siamensis----"False SAE."----E.kalopterus-----C.oblongus---G.aymonieri
    -----------------------------------------------------------------------------------------------
    Dunga orizontala
    ------margine:----------zig-zag---------lina--------------lina-----------lina-------neregulata

    ------se extinde
    ------la codala:-----------Da------------Nu----------------Da-------------Nu

    ------dunga deschisa
    ------deasupra:---------(uneori)---------Da----------------Da--------------?
    ---------------------------------------------------------------------------------------------
    Regiunea Dorsala:------reticulata------solida------------------------------?
    --------------------(solzi cu margini--brun-gri
    ---------------------negre)
    ---------------------------------------------------------------------------------------------
    Inotatoare
    ---dorsala:-----------transparenta----raze inchise---benzi inchise----transparenta--transparenta
    --------------------------------------la baza si-----si varfuri
    ---------------------------------------galbui--------albe

    ---anal:-------------------"-----------galbui--------------"---------------"

    ---pelvic:-----------------"-----------galbui--------------"---------------"

    ---------------------------------------------------------------------------------------------
    Gura:-----------------------------mica, ventuza-------------------------------------ventuza
    ----------------------------------neagatatoare-------------------------------------agatatoare
    ------------------------------(posibil cu roz/rosu)
    ---------------------------------------------------------------------------------------------
    Mustati:--------------1 pereche------2 perechi----------2 perechi------2 perechi------fara








    Referinte:
    Varjo, M. 1989: Akvaariomaailma. - WSOY. Porvoo.
    Varjo, M. 1983: Levabarbi vai mika? - Akvaariolehti 3/83:16-19.
    Petrovicky, I. 1988: Aquarium Fish of the World. - Arch Cape Press, New York.
    Mills, D. et al 1988: Tropical Aquarium Fishes. - Tetra Press, NJ.
    Axelrod, H. 1989: Atlas of Tropical Freshwater Aquarium Fishes. - TFH, NJ
    Riehl, R. and Baensch, H.A. 1989: Aquarium Atlas (Volume 1), - MERGUS, Germany.
    Smith, H.M. 1945: The Fresh-water Fishes of Siam, or Thailand. Bulletin 188 - Smithsonian Institute, Washington D.C.
    Smith, H. M., Proc. U. S. Natl. Mus. v. 79 (1931) : 20
    Smith, H. M., The fresh-water fishes of Siam, or Thailand. Bull. U. S. Natl. Mus. No. 188 (1945) : 265
    a b Niederle, J., Akvárium terárium 50 (2007), 9-10 : 18-23.
    Bleeker, P., Acta Soc. Sci. Indo-Neerl. 7 (N. S.2)(1860) : 127
    Kottelat, M., J. South Asian Nat. Hist. 5 (2000), 1 : 39.
    Liisa Sarakontu
    N. Frank
    Dusko Bojic
    Last edited by morpheus; 04-09-2012 at 04:34.
    "The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing."
    Edmund Burke

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    48
    Post (Dis)Likes
    Am si eu 2 SAE intr-un acvariu de 180 L plantat si populat cu aprox 20 neoni.
    Astazi, unul dintre ei statea lesinat pe o buturuga, fara sa manance si fara sa se miste. E normal? Se odihnea? (era in timpul zilei).
    Ma gandesc sa nu fie infometati. Eu dau de mancare numai Tetra Rubin (pentru neoni) si cei 2 SAE nu numai ca nu se imbulzesc, dar par a nu manca deloc. Alge nu prea am intrucat acvariul e inca in ciclare si in plus curat peretii acvariului cu magneti cam o data pe saptamana.
    Last edited by mihaio07; 30-09-2012 at 17:54.

  5. #5
    Member allen_g30's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    bucuresti - Damaroaia
    Posts
    169
    Post (Dis)Likes

    SAE sau Fake SAE

    am de vreo 1 an si ceva 2 SAE. citind acest articol, eu tind sa cred ca este Fake SAE, mai ales si datorita comportamentului.
    de alge nu prea se ating, in schimb, daca le dau bobite, se bat amandoi pe mancare. a
    plus dunga mai deschisa de deasupra dungii negre, ma face sa cred ca sunt Fake. atasez si poze ale inculpatilor, si astept si parerea voastra: sunt SAE sau Fake SAE?

    _DSC0060.jpg

    _DSC0049.jpg

  6. #6
    Junior Member monoceros's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    84
    Post (Dis)Likes
    Stiu ca au trecut aproape 4 lui de la postarea lui allen_g30, dar am sa raspund totusi... da, cu siguranta acestia din imagine sunt Fake SAE.

    Acum sa imi spun si eu pasul :P ...
    Am achizitionat de vreo saptamana 4 SAE si observ ca nici nu vor sa se atinga de BBA, manaca alge de pe unde pot, dar BBA ocolesc. Mentionez ca pana acum nu i-am hranit cu nimic, tocmai ca sa se apuce de treaba ca alge sunt destule.
    Aveti idee de ce nu se dau pe BBA?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Brasov
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes

    SAE Fals?

    Salut,

    Ce parere aveti, specimenul din imagini este SAE sau fake? L-am luat de vreo zece zile din Zoomania din Brasov. N-am mai avut niciodata, din cate am vazut sta mai mult printre frunze, dar am vazut ca manifesta interes si pentru cabluri si pentru lemnele din decor, ca intr-una din poze. Pe de alta parte se prezinta si la masa. Imi cer scuze pentru calitatea imaginilor, dar astea sunt posibilitatile atat ale tehnicii cat si (mai ales) ale operatorului (eu). Ar mai fi un filmulet, de cca. un minut, 70Mb, dar pe ala nu stiu sa-l postez.
    Attached Images Attached Images

  8. #8
    Senior Member mariuscbn's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bukale tata-Dristor
    Posts
    1,558
    Post (Dis)Likes
    Sae si Fake sut 2 specii diferite...Diferenta dintre cei 2 este ca Sae adevarat este la fel ca cel din poza urcata mai sus si ara gura indreptata in jos, in timp ce fake ara gura orientata in fata.
    Uite aici un articol: http://www.thekrib.com/Fish/siamensis.html
    Din pozele tale nu-mi pot da seama exact daca e Sae sau Fcke. :(
    PS: Video poti la-l urici pe YouTube si pe urma link aici!
    Nu oricine are virtutea de a se comporta diciplinat in mijlocul dezodinei!
    Un om deştept poate să înveţe şi de la un prost. Invers e mai greu.
    RESPECTA ca sa fii respectat!!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Brasov
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes
    Mda, interesant link-ul tau. Chestia este ca m-am dus la Zoomania cu o poza de pe internet cu 4 elemente de identificare (dunga neagra, aripioarele, mustatile si culoarea maronie pe spate). m-am zgait la ei cam juma' de ora (erau numai 2) si pana la urma tot nu m-am lamurit asa ca l-am luat pe cel mai prapadit (era si mai mic si parea neajutorat). Am facut acvariul pentru fica-mea, Eheim Aquapro 60 - in care oricum n-are ce cauta un SAE - si aveam o problema cu algele (din alea brune). Eu as fi vrut otocinclus dar n-am gasit.
    Problema algelor am rezolvat-o in sensul ca mi-am facut curaj si am aruncat instalatia originala si am facut una cu 2 neoane T8 de 15W (cel original + un Dennerle Trocal Amazon Day). Rezultat algele maro s-au dus (au inceput sa apara din cele verzi). In concluzie SAE (sau fake) nu prea se mai justifica. Daca totusi ar fi real SAE, poate fac pe cineva fericit cu el.

    Aici si link-ul cu filmuletul: http://www.youtube.com/watch?v=JSVoa...ature=youtu.be

  10. #10
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    - Din ce se vede, exceptand calitatea pozelor, ce ai acolo este SAE.
    Last edited by victor z; 20-07-2013 at 22:56.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •