Results 1 to 4 of 4

Thread: Am scapat multa mancare in apa

  1. #1
    Junior Member silvershark's Avatar
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes

    Am scapat multa mancare in apa

    Hello!

    Am un acvariu de 112 l, populat cu vreo 20 de pestisori.Ieri, le-am scapat un tub de mancare plin de 250 g, ceva de la TETRA granule, in acvariu.Am aspirat cat am apucat, de pe fundul acvariului si am schimbat cam 20 % din apa.Apa a devenit foarte tulbure.Am mai schimbat din nou 30 % din apa, sperand ca problema se va rezolva.Pestii vad ca sunt ok, inoata, se simt bine, deocamdata , azi dimineata apa la fel de tulbure.Diseara daca nu se rezolva vreau sa-i scot din acavariu, sa le dau putin aer , sa-i mut si sa scot toata apa din acavriu si sa spal substratul, cu riscul de a decicla acvariu. Daca aveti alta solutie o astept.Multumesc!

  2. #2
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    E foarte probabil ca acvariul tau sa se fi deciclat deja , sfatul meu personal e , daca tot s-a ajuns aici sa pui alta apa si sa incepi din nou ciclarea .

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    piatra neamt
    Posts
    36
    Post (Dis)Likes
    continua cu scoaterea a cate 10% de apa din acvariu pana cand se va limpezi...nu -i panica

  4. #4
    High member tudosie eugen's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti Eroii Revolutiei
    Posts
    797
    Post (Dis)Likes
    Sifoneaza TEMEINIC substratul, fa un schimb MAJOR de apa - 40-50%, cu siguranta s-a urcat azotul si nitritii pe peretii acvariului ... sa nu se depuna .
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION - RKA 110

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •