Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 18 of 18

Thread: Metode eficiente de crestere masculi betta splendens

  1. #11
    Base member MrKuka's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Arad
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    @Nimeni

    Cunosc sistmele "DRIP" dar cred ca au un mare de dezavantaj si anume ca nu se poate extrage/inlatura mizeria ce se depune pe partea de jos a recipientelor pentru ca toate functioneaza pe sistem overflow (supraplin).

    Sau poate ma insel?

    Daca tot as avea de facut un sistem DRIP, se pare ca nu prea este ceva mai bun, l-as face pe acesta
    http://www.youtube.com/watch?v=dqJlT...eature=related
    Pentru ca utilizeaza mai bine spatiul si se pot creste mai multe exemplare.

  2. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Pentru iarna m-am gindit la 2 acvarii de 100/50/30 spre exemplu. In el un alt acvariu mai mic (90/40/20) cu despartituri si fund din plasa (gen cea pentru constructii). In cele 2 acvarii 2 incalzitoare. Acvariul cel mic in care intra 18 beta fiecare cu un spatiu de 10/20/20sa aiba picioare de 10 cm. La 3-4 zilese muta tot acvariul mic cu tot cu betta din el prin ridicare in celalalt. In felul acesta apa este proaspata si calda la fiecare mutare. Se pot face si camarute mai mari sau mai mici dupa cum doreste fiecare si se folosesc 2 incalzitoare.

  3. #13
    Base member MrKuka's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Arad
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    @cosmake
    Atata timp cat apa din cele 2 acvarii are aceiasi parametrii, temperatura in mod special, cred ca e ok.

    Personal, cred ca voi incepe constructia unui sistem de filtrare (home-made), la care sa cuplez mai multe cutii de plastic (de 1,5l sau 2l inca nu m-am hotarat) cu sistem de supraplin.

    Cred ca pana la acest moment este cel mai ok din punct de vedere al utilizarii spatiului (supraetajare cutii), temperaturiii, usurinta de schimbare apa, filtrare, cost si flexibilitate.

  4. #14
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Ceva "proaspat" ptr impatimiti
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Multumim. Sa mai pui

  6. #16
    Base member MrKuka's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Arad
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    e pestele tau?

  7. #17
    Junior Member sandsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    ce frumosi sunt... sa ai grija de ei... Superb 12 (cel indigo..) si 10... F1 nu prea are cu cine se certa l-au vazut mai micut, asa ca l-au ignorat. superbi!

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes
    Salut. Ai mai pus in practica proiectul? Daca da cum l-ai facut ? As dori sa fac si eu ceva de genul si caut idei. Peace

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •