Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: Metode eficiente de crestere masculi betta splendens

  1. #1
    Base member MrKuka's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Arad
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes

    Question Metode eficiente de crestere masculi betta splendens

    Salutare,
    Momentan sunt in cautarea unei metode de crestere a mai multor masculi de betta si poate ma puteti ajuta sa o gasesc pe cea mai eficienta.

    Ce doresc sa spun, este ca in cazul in care, ai de crescut 30 de masculi betta (de exemplu) si nu ai posibilitatea sa construiesti/intretii 30 de acvarii mici (filtrare, lumina, incalzitoare, etc) pentru ei... ce faci?

    Care este cea mai fezabila si eficienta metoda prin care sa-i cresti.

    Pana acuma stiu de metoda "la sticla" adica ai un acvariu mare si pui fiecare betta intr-un pet taiat si intors invers si metoda " buncar", adica un acvariu mai lung cu separatoare din sticla, cu spate dublu unde pui incalzirea si filtrarea.

    Ma intereseaza:
    a) Exista o alta metoda diferita de cele 2 prezentate si daca da, de ce ar fi mai ok sau de ce nu ar fi ok la ea.
    b) Care este, dupa dumneavoastra, cea mai recomandata metoda in care se poate creste izolati, mai multi masculi betta.
    c) Cati litri/spatiu are nevoie un mascul
    d) Daca sunt alte lucruri pe care le-am omis si ar trebuie sa le cunosc.

    Multumesc anticipat

  2. #2
    Junior Member ml88lm's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Salonta, BH
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    Bune intrebari!
    Eu nu sunt de acord cu circularea apei de la unul la celalat, ar fi bine sa ii tii separat pe fiecare. Nici nu stii cand apere la unu vre-o boala si bineinteles ca se va transmite si la restul.
    Recomandat ar fi recipiente de 2litri, sunt si borcane patrate la volumul asta.
    Cu incalzirea e problema si la mine, Acum am 24~26C, dar la iarna va fi mai greu.
    Iar daca vrei sa ii inmultesti tre sa te gandesti unde pui la maturitate vreo 50 de masculi de la o ponta.
    Ai nevoie de spatiu si de mult timp sa te poti ocupa corespunzator de atatia.
    + pentru 30 de borcane de 2litri iti trebe 60litri de apa, schimbata cel putin de doua ori pe saptamana, iar daca folosesti apa de retea tre sa o pui si la declorinat
    Succes!

  3. #3
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    Un raft, sus de tot pui un bazin/rezervor/bidon/acvariu de vreo 80 litri in care tii apa la declorinat. Din el tragi o teava cu furtun cum este turul la filtrele externe si sa fie mereu amorsat. Se poate pune un robinet si de la robinet pleci cu un furtun mai subtire ( 8 mm ) cu care sa ajungi la toate acvariile. Undeva in apripiere prins de rama raftului o palnie mai mare eventual cu o sita pe ea sa scapi pestele si acea palnie conectata cu un furtun/teava de drenaj pana la scurgere sau intr-un alt vas ( ma rog , fiecare adapteaza dupa cum doreste si poate ). La schimbul de apa ori iei la mana fiecare borcan/bidon si versi o parte din apa ori folosesti un aspirator mic. Dupa ce ai terminat de scos apa si dejectiile vii cu celalalt furtun si umpli la loc.

    Inainte sa completezi la loc in vasul mare poti pune si o solutie conditioner.

    Daca folosesti bidon se poate face cu un fel de supraplin/sifon dar din partea de jos, din capac, iar alimentarea cu apa sa se faca continuu la un debit mic. Idei sunt, numa trebuie puse in aplicare.

  4. #4
    Base member MrKuka's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Arad
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    @ml88lm nu cred ca ai alta optiune, decat sa ai mai multi betta in aceiasi apa, daca doresti incalzirea acesteia pe timp de iarna. Ar fi o nebunie sa ai 30 de incalzitoare, spre exemplu. Asta daca nu locuiesti cumva mai la sud (gen Maroc ), unde nu este nevoie sa incalzesti apa.

    @scifficus, ideea este interesanta, dar momentan sunt in cautarea unei solutii care nu are nevoie de igienizarea fiecarui loc unde tii pestii zilnic. M-ar interesa un sistem de filrare, absorbtie a mizeriei ce se depune in partea de jos a recipientului.

  5. #5
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    simplu ! . Un acvariu lung iti dau dimensiuni aprox 100x50x30 - si construiesti camarutele pentru betta sa fie detasabile. Pe fundul fiecaruia pui plasa cum folosesc eu la reprodus. Poti pune 50 exemplare in aceiasi apa cu aceiasi temperatura si paramatrii, si in acelasi timp ii si usor de curatat deoarece toata mizeria cade pe fundul acvariului prin plasa respectiva.
    Nu trebuie sa fii Membru AAR ca sa te pricepi la acvaristica.

  6. #6
    Base member MrKuka's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Arad
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    Sa inteleg ca o camaruta este de 10x10?

  7. #7
    Junior Member ml88lm's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Salonta, BH
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    10x25 sau depinde cat spatiu lasi pe fundul acvariului unde pui incalzitorul.
    @Latty Cum cureti mizeria de pe fundul acvariului daca il umplii(il umpli) cu camarute?
    Last edited by Tudor.M; 23-08-2012 at 15:44. Reason: nu va doare degetul de la atatia iiii in plus?

  8. #8
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    faci 3 randuri de camarute detasabile ca sa le poti scoate pe rand . Am specificat.
    Nu trebuie sa fii Membru AAR ca sa te pricepi la acvaristica.

  9. #9
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    Am vazut ceva asemanator la un petshop, dar camarutele nu erau detasabile. Asa cu camarute detasabile si 3 niveluri mi se pare cam greu de realizat si manipulat. Eu as face simplu. La 110x30x20. 10 camarute de 10x25x10 in fata si 10 camarute de 10x25x10 in spate, un spatiu de 10x30x20 de manipulare si jos sa ramana liber 5 cm in tot acvariul sa intre furtunul.

    Ar incapea doar 20 de betta, dar ar avea mai mult loc, ar fi foarte usor de realizat (o placa mare longitudinala si 18 placute transversale de sticla de lipit si o singura plasa jos). De asemeni ar fi foarte usor de curatat... bagi un furtun prin deschizatura si ajunge sub fiecare betta... curat si iute.

    PS: Daca nu e stabil, se poate face adancimea mai mare... ar merge si cu mai multe siruri de pesti, dar asa ii mai vezi pe cei din randurile interioare doar de sus...

  10. #10
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by MrKuka View Post
    Salutare,
    Momentan sunt in cautarea unei metode de crestere a mai multor masculi de betta si poate ma puteti ajuta sa o gasesc pe cea mai eficienta.

    Ce doresc sa spun, este ca in cazul in care, ai de crescut 30 de masculi betta (de exemplu) si nu ai posibilitatea sa construiesti/intretii 30 de acvarii mici (filtrare, lumina, incalzitoare, etc) pentru ei... ce faci?
    Mi se pare cel mai la indemana sistem: http://www.youtube.com/watch?v=zYmAbrAZDy0
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •