Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 56

Thread: Stand si acvariu - nelamuriri

  1. #11
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    1- la tine scrie Iasi :P iar faza cu lipitul... : "un domn din Iasi"
    2- maresti forta.... daca pui blatul de bucatarie DOAR sub acvariu: in felul asta pui cateva kg in plus pe aceeasi suprafata cu acvariul.... suprafata care va impinge si mai mul asupra "picioarelor" din mijloc si placii de pal.
    3- intarituri de pus.... e o "solutie" de luat in seama "in caz de".... nu neaparat nevoie: cand o sa faci acvariul si o sa il umpli prima data cu apa full... o sa vezi daca se curbeaza blatul sau... daca iti mai merg sertarele
    4- soluti "pe interior"... am spus-o tosmai din prisma faptului ca acel corp... este INCLEIAT SI CAPSAT DIN FABRICA.... nu este un mobilier gen "ikea" care ti-l montezi tu acasa in suruburi: de aceea stiam ca nu ai acces la partea cu polite plus ca daca intervii pe interior: nu strici aspectul general al corpului... pe cand la sertare... te poti lipsi de 4 cm din ele.
    5- 1-2mm mai mult.... este tocmai ptr o "siguranta" in plus: daca sta fortat un pic... dar nu prea mult.... cele 2-300kg de deasupra vor avea mai multe puncte de dispersie.... in fine.
    6- sertarele.... nu trebuiesc taiate din laterale: ci doar bara din spate care sustine lateralele.... e o operatiune usoara... avand in vedere ca vor fi 3-4 cm de taiat, iar imbinarea ulterioara... la fel: in orice fel ai face-o (cu surub, clei, tinte etc) nu se va vedea estetic si nici nu va deranja. Incearca totusi sa respecti modelul de imbinare existent si folosit de producator.
    In afara de asta... va mai trebui sa tai doar fundul sertarului... un placaj relativ destul de subtire.... si asta doar la un capat: calculand grosimea celor 2 placi adaugate: 16mm; 18mm; 20mm x 2= ..... pe care sa il incadrezi inapoi in laterale.... alta modificare de facut? de mutat sinele sertarelor in aceeasi pozitie pe placile noi (relativ usor) si de dat gauri in capacul frontal al sertarului ptr a muta lateralele lui mai spre interior "o bagatela".... glumesc. E greu la inceput... dar dupa ce modifi un lucru odata.... dai de gust Spor!

    Am citit si postul lui "pasiune" si are logica: in zona sertarelor.... la exterior.... masori cat este distanta de sus jos pana in fiecare polita si respectiv in continuare.... si pe stanga si pe dreapta..... dai comanda de 4 placi inguste si deja cantuite.... le bagi fortat cate 2 (una dedesubtul politei si a2a deasupra politei/raftului) si gata treaba Ideea este ca oricum... intaritura 1+2... vor face copr comun cu polita... si vor presa in jos... deci nu e obligatoriu sa fie facut dintr-o singura bucata!
    Last edited by Nimeni; 15-08-2012 at 02:04.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  2. #12
    Base member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti - Sec 3
    Posts
    350
    Post (Dis)Likes
    Merge si cum spui tu, adica deasupra si dedesuptul politelor dar fixe fara spatiu si da ai nevoie de picioare duble pentru stand!
    (toate astea pentru siguranta si evitarea unei deformari a standului din cauza greutatii)

  3. #13
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    @Nimeni: Sunt student, stau majoritatea timpului in Iasi, insa acum sunt acasa, de asta nu pot verifica , voi modifica si in profil.

    Treaba cu corpul de mobila, e ca mobila e cumparata de parintii prietenei mele si nu imi permit sa ma apuc sa o tai si sa o modific prea mult. Daca totusi primesc aprobare de la don'soara, oricum voi chema pe cineva sa faca treaba asta, in niciun caz nu ma risc eu, pentru ca nu ma pricep si n-are rost sa stric ceva

    Blatul ramane atunci pe toata lungimea mesei, ca sa apese pe toate cele 4 picioare. Am inteles prima oara ca ai fi zis sa nu pun pad si sub acvariu si sub blat si de asta nu intelegeam de ce.

    Daca insa merge sa iau cate 2 bucati pentru fiecare picior, mai bine fac asa. E mai putin complicat, mai usor pentru mine. Am mai primit un sfat de la cineva sa inlocuiesc pfl-ul ala de cativa mm din spatele mesei cu o coala de pal.

    P.S.: Mobila nu e cumparata intreaga. E luata din dedeman, a venit impachetata placi si le-au montat baietii in casa. Sunt imbinate placile cu holsuruburi si parca niste nipluri din alea de lemn...daca tin bine minte (nu mai stiu exact unde si cum au pus imbinarile), cert e ca a fost montata in casa.

  4. #14
    Base member iopenet's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    SLATINA, OLT
    Posts
    344
    Post (Dis)Likes
    Confirm si eu ca cea mai simpla metoda de ramforsare este sa dai jos PFL-ul din spate si sa-l inlocuiesti cu PAL(nu cred ca nu vei primi aprobare deoarece nu se modifica deloc designul ci doar se rigidizeaza acel corp). Odata facut acest lucru poti sa pui acvariul linistit fara nici o alta modificare.

    Nu stiu cat de estetic va fi cu acel blat pus deasupra chiar daca il tai(cele mai scurte se gasesc la 60cm latime). Trebuie sa mai ti cont ca partea din fata este rotunjita deci va trebui sa il tai macar la 51cm daca nu chiar la 52. Cel mai bine ar fi tot cu un acvariu de 40cm latime dar poti sa compensezi prin lungime de exemplu 120cm.

  5. #15
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    Bun, deci cel mai probabil ramane asa cu palul in partea din spate.
    Cu blatul am mai fost sfatuit ca as putea pune o coala de pal dubla, evident pe aceeasi culoare ca sa dea bine la ochi. E solit insa mai ieftin decat blatul, care am inteles ca e destul de scump.

    Partea din fata, da, e rotunjita pentru ca are ca o sipca pusa ca sa mascheze probabil imbinarile. Insa nici acum acvariul nu sta pe acea sipca, ci e pus imediat in spatele ei, iar cei 40 cm sunt masurati fara bucatica aia rotunjita. Asadar si bucata respectiva de blat sau pal dublat va fi pusa tot imediat dupa treaba aia. Eventual ma gandesc ca poate fi acoperita si bucata asta de o pun deasupra, cu ceva rotunjit.

  6. #16
    Base member iopenet's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    SLATINA, OLT
    Posts
    344
    Post (Dis)Likes
    Cred ca s-a produs o confuzie. Eu m-am referit la faptul ca blatul este in fata rotunjit si probabil pana nu vezi unul de aproape nu o sa iti dai seama deci mergi la un depozit de PAL sau la o expozitie de mobila. Abia apoi o sa poti sa iti dai seama daca va fi sau nu estetic. In caz ca alegi varianta cu foaie de PAL in loc de blat este suficient PAL de 18 o singura foaie. Problema este ca vei iesi in afara corpului si din ce inteleg eu din prima poza mai ai si alte piese de mobilier din acelasi set ca sa zic asa si oricum ai aseza se strica ansamblul.

  7. #17
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    Aa, am inteles eu gresit. Atunci nu mai pun blat, ci pal, cantuit pe margini ca sa nu se vada rumegusul.
    Corpul asa este, e incadrat intre alte piese de mobilier din acelasi set. Insa partea care iese inafara mesei e in spate, spre perete, deci nu iese in evidenta. Masa fiind incadrata pe laterale de celelalte piese de mobilier.

    Crezi ca e de ajuns o coala de 18 mm tinand cont ca 10 cm din acvariu vor sta doar pe coala respectiva?

  8. #18
    High member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    547
    Post (Dis)Likes
    Eu sunt de parere ca ar fi indicat sa inlocuiesti acel spate tot cu mdf prins in eurosuruburi, dublat peretii verticali si odata cu dublarea infiletare de eruosuruburi si in peretii existenti iar capurile eurosuruburilor mascate cu buline la culoarea palului si facand asta nu ai nevoie sa mai dublezi blatul exterior, zic asta deoarece magazinele de mobila in general gandesc sistemul de prindere in asa fel incat sa se descurce clientul acasa cu un minim de scule ( de multe ori ofera la pachet cate un imbus ori cate o cheie de tabla) prin urmare si a ta mobila sunt sigur ca e prinsa in cepuri de lemn si asigurata cu prinderi tip sfreder.
    Asta este sfatul meu, in fotografii mai vad ca folosesti 2 filtre externe care probabil vor functiona in noul acvariu si tot probabil zic ca nu vei sta cu ele asa ca in foto sa te impiedici de ele prin casa, cele doua rafturi (de pe capete) de ce nu ei in calcul sa renunti la ele cu totul? si odata cu adugarea spateui plin, comanzi sa ti se dea 2 gauri cu freza prin care vor intra-iesi furtumele si firele renuntand la acea bucata de pal de jos (care zici tu ca mascheaza) ai putea adauga compartimentelor exterioare usi iar mijlocul sa il transformi in raft ori la fel de bina poti lasa asa cum este acum...
    Dupa calculelel mele nu ai voie sa sari de 60 lei (eu am comandat palul de la ispal http://www.ispal.ro/produse/pal-plac...ar-special-204 ..incluzand palul si eurosuruburile) iar la partea practica, daca esti din iasi ma ofer sa te ajut amical
    Succes!

    Atasez si fotografia modificata cele doua triunghiuri reperezinta usile cercurile gaurile pt fire.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Tibiscus; 15-08-2012 at 17:25.

  9. #19
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru sfat, insa subliniez inca o data ca mobila e cumparata de parintii prietenei (prietena, nu sotie. altfel probabil era mai usor de inlocuit prin casa) si nu imi permit sa modific radical corpul de mobila. La o adica, daca mi-as permite sa modific intr-atat, as renunta de tot si as face un stand nou si ceva mai inalt...

    O placa de pal sau mdf in spate cred ca nu va fi o problema cu prietena, vorba lui "iopenet", nu modifc estetica ci doar rigidizez structura. Ca sa dublez picioarele cu cate doua bucati de pal intre polite, iarasi cred ca as putea face, caci nu se vede.

    Coala orizontala de deasupra oricum trebuie sa o dublez, caci acvariul vreau sa il fac cu 10 cm mai lat decat e masa acum si nu pot sa-l las suspendat.

    Filtrele din pacate, asa voi sta cu ele...in ansamblul camerei intregi nu sunt la fel de evidente ca in poza. Daca as convinge-o pe don'soara sa renunt la cele 2 polite, da, atunci as putea dubla picioarele cu cate o placa intreaga si as baga filtrele inauntru. Mi-ar conveni si mie varianta asta, evident, insa nu cred ca se poate. Mai ales ca nu depinde doar de ea, mai sunt si parintii ei carora nu stiu cat de mult le-ar conveni sa bag flexul in mobila cumparata din banii lor...

  10. #20
    High member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    547
    Post (Dis)Likes
    tu iti cunosti mai bine limitele modificarilor pe care le poti executa atasez mai jos foto cu masuta gandita si construita de la 0 de mine (100 x 40 x 70 cm pe care a stat un acvariu de 180 l din sticla de 8 dar pe care am fost nevoit a le vinde din lipsa locuintei eu stand in chirie) ajutat de prietena mea..... ca ea superviza in deaproape :

    PS: nu ai ce cauta cu flexu in mobila orice modificare faci o faci cu bun gust estetic si rezistent
    Attached Images Attached Images

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •