Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 32

Thread: Epava in deriva

  1. #11
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Pai bine mai Ady, ne-ai dat cu cateva poze pe la nas si gata, inchei frumusete de salbaticiune?
    Sa ai spor cu biotopul!

  2. #12
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Voi ma faceti sa nu-l mai stric....si apistogramele unde le pun? Daca le pun aici o sa imi decimeze crevetii
    As avea un 60 de L....dar cand sa-l mai ciclez, trebuie sa apara animalele?
    Mi-ar mai trebui un filtru(ce mai am nu face fata), o lampa(nu ar fi greu de improvizat) si cine mai stie ce..........

  3. #13
    Base member crysty83's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    IASI
    Posts
    381
    Post (Dis)Likes
    in acavriu ai rasbora espei sau mi s-a parut?
    am vazut ceva cu galben
    ce sunt aia?

  4. #14
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    boraras urophthalmoides ,3 bucati si vre-o 7 borarasboraras brigittae

  5. #15
    Base member crysty83's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    IASI
    Posts
    381
    Post (Dis)Likes
    aha ok! is frumosi, merg la nano, am sa imi caut si eu ca vad ca mirorasbora galaxy nu gasesc ! mersi!

  6. #16
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Urophtalmoides sunt mai curajosi decat bigittae care sunt foarte speriosi.
    Perfecti pentru nano dar si pentru un acvariu mare sa ai 50 de astfel de vietuitoare pentru mine e vis.

  7. #17
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Ca sa nu credeti ca am disparut din peisaj m-am gandit samai sterg praful pe aici.

    Dupa inca o experienta nereusita cu apistogramele acvariul a ramas iar in voia sortii. Am vrut sa trec pe africani (stiu ca acvariul e prea mic) si sa cresc cativa pui acolo. Datorita faptului ca am primit cativa creveti si cativa pesti de talie mica am inceput sa adun plante de pe unde le-am mai imprastiat pe la cunostinte (neavand nici o intentie de a mai investi prea mult,pur si simplu sa fie ceva acolo sa miste prin acvariu ca sa nu-l desfiintez).
    Tot adunand plante si lemne si nemaivand timp de ingrijire, a devenit o adevarata serparie, plus multa mizerie acumulata. Acum cateva zile am scos toate plantele si toate lemnele. In ziua urmatoare am aspirat tot substratul si de-a lungul a alte cateva zile am plantat si am aranjat ( cate o ora sau doua dupa serviciu , cum am avut timp).
    Rezultatele nu sunt cine stie ce dar nici nu am nici o pretentie de la el , vreau doar sa fie ceva miscare acolo si ceva verdeata.
    Am incercat sa fac 2 poze cu telefonul dar nu se intelege mare lucru. In principiuin spatele zidului de lemne se afla cate 2-3 fire din diverse plante inalte si care in functie de acomodare vor devenii tufe in timp. In fata zidului cateva cripto pentru o trecere mai lenta intre plantele inalte si cele mai mici (tenellus si inca una pe care nu am reusit sa o identific , nu e sagitaria, nu e quadricostatus , are frunzele ca ale valisneriei si ramane la inaltimea tenelusului poate ceva mai mica)
    Pe lemne am pus cateva fire de moss si cateva fire monosolenium. Nu am pus cantitati mari pentru ca nu-mi place cum arata legat cu fir de pescuit sau orice altceva, am preferat sa indes printre crapaturile lemnelor si prin gaurele. Plus de asta in timp se dezvolta mai frumos dint cateva fire decat din ditamai fleasca legata cu ata.
    Ca fauna cateva zeci de creveti, 6 amano , 5 microrasbora galaxy , 5 borarag brigitae , 3 ancistrusi albino, 2 ancistrusi albino voalati, 1 ancistrus negru voalat si doi rhodostomusi pe care nu am avut cui sa-i dau pana acum.



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us

  8. #18
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Initial trebuia sa spun ca am avut o perioada mai nefericita, cu timp putin pentru acvaristica, etc...
    Acum vreau doar sa va arat cum se prezinta un acvariu la 2 luni si jumatate dupa ce ai umblat ultima oara in el
    Attached Images Attached Images

  9. #19
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    alte imagini
    Attached Images Attached Images

  10. Likes cosminuzi liked this post
  11. #20
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Ce e de facut acum?
    Pai timp foarte mult nu mai am pentru acvariu dar nici nu vreau sa renunt la el.
    Ma gandesc sa-mi amenajez ceva mai usor de intretinut, plante mai putine de tuns , fara atentie cu fertilizare, fara pretentii de lumina si alte cele.

    Ce mai am in acvariu? Am RCS fara numar , cativa amano , vre-o 3 microrasbore , 5 boraras , endleri care s-au inmultit in voie si ancistrusii (1 negru voalat, 2 albino normali, 2 albino voalati)

    Cum as putea sa il reamenajjez?
    M-am gandit la mai multe variante:
    -ciclide malawy , cateva Mbune (poate 2 familii de Caeruleus si Mbamba bay) , mi-ar convenii de minune dar acvariu are doar 100x40x40 si cred ca este prea mic
    -alte ciclide africane , studiez de cateva zile despre lifalili dar parca as mai vrea sa ii mai asociez cu ceva si din cate inteleg o varianta mai interesanta de asociere ar fi Congo tetras care nu prea se gasesc la noi
    -sa raman la vechea dambla cu america de sud cu cateva lemne si plante mai putin , unde as putea sa mai folosesc pentru reamenajare ce mai am prin acvariu

    Alte idei nu prea mai am si daca aveti alte sugestii le astept.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •