Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 32

Thread: Epava in deriva

  1. #21
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    M-am gandit ca poate va era dor de mine.....ei bine....glumesc.

    Daca tot mai comentez pe la acvariile voastre am zis sa va mai spun si ce mai face al meu. Ei bine, nu stiu daca ma mai pot numi acvarist. Adica acvariul arata cum arata si alta data...ca o epava.

    Dupa ce am scris ultima oara aici am ramas pana la urma la America de Sud : nisip fin, lemne , cateva plantute , ancistrusi, cory si cativa pui de apistograma cacatuoides orange. Mi-am comandat de pe Ebay frunze de migdal, mi-am luat de la noi conuri de arin, mai aveam sa pup pestii in fund si tot am esuat : am ramas cu o singura femela de apisto. Deci ca sa dam cartile pe fata nu prea am evoluat....am ramas cam pe la nivelul incepator cu guppy )

    Ma luase valul sa-mi pregatesc un proiect de 60L la munca. Aveam acvariu, aveam doua AC50 , incalzitor si toate cele pentru un acvariu fara pretentii. Imi facusem un capac din lambriu, l-am colantat si mai mai aveam de facut instalatia electrica. Stiam deja cum va arata acvariul, facusem schite , vorbisem cu colegul alex08 de plante....aveam ganduri mari. Doar ca intr-o zi ce sa vezi....raman fara serviciu. (asta este intamplare proaspata)

    Alte "experimente" de ale mele.....pai...dupa ce facusem curat in acvariul mare, mutasem tot ce aveam de dat in acvariul de 60. Am dat tot ce am avut dar se pare ca oricat am insistat eu tot am ramas in acvariu cu doi pui de endleri cat varful acului si vre-o 4-5 creveti rataciti. Nu aveam cui sa-i dau prin preajma dar mi-era si mila sa-i arunc. Asa ca am plantat acvariul in gradina la umbra boltei de vie pe un suport de lemn . Am pus in el cateva plante intr-un ghiveci , cateva plante de suprafata si cele cateva vietuitoare.
    La scurt timp mare mi-a fost mirarea sa vad ca cele 2 fate de andleri sunt de fapt un mascul si o femela. Bineinteles ca acvariul se umplea incontinuu de alge 3 dintre creveti au capatat dimensiuni si nuante de rosu pe care nu cred ca le-am avut vreodata in acvariu. Am uitat sa specific ca nu am dat nici un fel de mancare, nici pentru endleri nici pentru creveti, s-au hranit doar cu alge. Nu faceam schimburi de apa, doar completam apa evaporata cand imi aduceam aminte. Se mai completa bineinteles si de la ploaie , a tot plouat in vara asta.
    Problema era ca desi vazuse femele de creveti cu oua nu vazusem nici un pui. Cred ca nu prea aveau unde sa se ascunda si se hraneau crevetii cu ei. O perioada nu am mai umblat la ei , nici macar nu m-am uitat la ei. Acum vre-o 2 saptamani am vizitat acvariu si bineinteles era plin de alge....foarte plin. Insa printre algele alea multe am gasit un rand de pui de endler ( care intre timp au mai ramas vre-o 3, probabil i-a mancat parintii) si cel mai tare m-a surprins sa vad pui de creveti...destul de multicei si din serii diferite (unii marisori, altii foarte mici.
    Ei , acum vine toamna si ar trebui sa le gasesc un camin ca se raceste afara.

    Ce am de gand sa fac eu cu acvariul meu de 160L ? nici eu nu stiu. Ma las pagubash cu proiectele "deosebite". De investit nu mai investesc in el, ce-i drept nici nu prea mai imi este aminte de acvariu, ma bucur sa le vad pe ale voastre. Dar totusi nu pot sa renunt la el. Am cativa ancistrusi la care nu prea pot sa renunt (negru voalat, alb, alb voalat, rosu cu negru) . Mi-as lua totusi cateva ciclide ( nu ar ami fi nevoie sa reamneajez, inlocuiesc lemnele cu pietre ca oricum am nisip fin) sau cateva ciclide africane pitice de rau. Alta varianta ar fi sa-mi caut niste moss, sa pun pe cele cateva lemne si sa bag crevetii in casa.

    Mai ma gandesc putin si mai astept sa vad ce mai gasesc prin preajma.

  2. Likes Laurentiu Cluj, Pippo09, NorbiD liked this post
  3. #22
    Base member cosmin_ruz's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Braila
    Posts
    459
    Post (Dis)Likes
    Te mai surprind vituitoarele acvatice din cand in cand si te impidica sa renunti la acvaristica!
    Nu uita sa ne tii la curent cu decizia pe care o vei lua!

  4. #23
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Am modificat putin aspectul acvariului

    Vor mai aparea probabil cateva fire de anubias si poate bolbitis. Lotusul ar trebui sa il mut de acolo dar inca nu stiu unde, probabil undeva in stanga in spatele cioatei.
    Vor disparea si restul de locatari care mai sunt acolo.


    Nu se vede foarte bine, cred ca este lumina prea multa.

  5. #24
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Si ce ai de gand? Un WAC cumva?

  6. #25
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Nu cred ca pot sa ma rezum la o anumita zona, nu tin mortis sa am un biotop, dar africani vor fi cu siguranta.

  7. #26
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Cam asa aratau crevetii mei crescuti afara si cateva odrasle ale lor


  8. #27
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti - Lacul Tei (Domino)
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes
    ditamai animalele...

  9. #28
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes

  10. Likes Gabriel 72, Lazar Lucian, cosminTM liked this post
  11. #29
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    NAtural acvariu. Ce Pseudocrenilabrus ai acolo?

  12. #30
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Dacă mai bāntuie cineva pe aici, sa nu creada ca am murit. 20181218_195826.jpg

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •