Results 1 to 2 of 2

Thread: Informatii iaz in proiect si produse Osaga

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Brasov
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes

    Informatii iaz in proiect si produse Osaga

    Va salut si va multumesc pentru toate informatiile postate pe acest forum, sunt foarte de folos.

    Incep si eu prin a-mi exprima dorinta de a-mi amenaja un iaz in curte in scop de recreere si as avea cateva intrebari pentru voi referitoare la o anume marca de echipamente pentru iazuri.

    Sunt foarte curios ce ati auzit despre, ce parere aveti si daca recomandati filtrele, pompele vandute sub brand-ul Osaga. Cert este ca sunt destul de ieftine si mult mai usor de abordat decat alte brand-uri mai cunoscute.

    Informatii despre iazul in proiect :

    Dimensiuni : 4 x 2 x 1.2m adancime max. In adancime voi sapa si il voi face in trepte, prima undeva la 40 cm, apoi 80cm si apoi 1.2m.
    Locatie : Este o zona oarecum ferita de vant puternic, temperaturi extreme, lumina excesiva de la soare, dar nici prea umbroasa.
    Vietati : Recunosc totusi ca intentionez sa populez iazul cu crapi koi si mi-ar placea foarte mult daca as reusi sa cresc si nuferi in el.

    Caracteristicile produselor pe care as vrea sa le cumpar :

    - Pompa : Osaga OSF Eco 4500 - 4500 l/h, 35W, 2.6m h max
    - Filtrul : Osaga OPF 15.000 - 15.000 l capacitate maxima iaz, 24W UVC

    Cu cele de mai sus si tubulatura ajung undeva pe la 1300-1400 RON.

    Din cate am incercat eu sa calculez, am estimat pana la urma ca in iaz vor fi undeva in jur de 7500 l. Credeti ca as putea tine un iaz de genul cu produsele de mai sus ? Daca nu, ce altceva mi-ati recomanda tinand cont de faptul ca nu dispun de un buget prea mare si ca as vrea expres ca filtrul sa fie sub presiune. De-asemenea, ca si design mi-ar placea sa imi confectionez si o cascada mica, nu mai mare de 60 cm inaltime. In acest sens nu sunt sigur ca pompa va face fata...

    Aveti atasata o poza cu locatia unde va fi amplasat iazul. Astept ceva iluminare de la voi. Multumesc.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Salut si bine ai venit pe forum si pe sectiunea pt ponduri.
    Strict legat de intrebarile tale:
    Cu osaga nu am avut nici o experienta pana acum,dar din ce mi-a trecut prin mana pot sa-ti spun ca proverbul "cat dai atata face" funtioneaza.
    Am experimentat un brand "chinezesc" Vario si oricata mentenanta le-am oferit pompelor,una a cedat dupa 1 an si ceva iar la a doua am renuntat de buna voie.
    Sint multumit insa de brandul hozelock pt pompe,am un titan de 4 ani cu mentenanta 0,doar o curatare odata la 2-3 luni cand se colmateaza carcasa de la reziduri,si un aquaforce de 2 ani si ceva.Consuma intradevar putin si au un debit cu o valoare aproape de adevar.
    Filtrul sub presiune o sa te nemultumeasca repede.Se colmateaza imediat iar apa circuland sub presiune va impinge mizerie prin bureti si nu vei avea apa curata niciodata.La un multicameral oricat de murdar va fi,mizeria tot se va decanta in filtru iar la iesire vei avea apa curata.O spun din experinta legata de produsele "low cost" destinate segmentului de utilizatori din care fac parte.Nu vorbesc de filtre profesionale,etc
    Exista un model CBF350 destul de bun pentru ce ai tu nevoie(conteaza si cati pesti vrei sa bagi in iaz si regimul de hanire)
    Sper sa nu se considere reclama,dar la wiltec kitul asta are un pret foarte bun:
    http://shop.wiltec.info/product_info...eichpumpe.html

    si expediaza si in RO in 3-4 zile.
    Osaga,SunSun,etc sint acelasi brand chinezesc dar macar platesti un pret realist fata de comerciantii nostrii unde gasesti doar filtrul pe la 800-900ron,acolo la 250 euro ai tot kitul filtru+pompa+UVC

    Nuferi poti sa cresti si in cada daca vrei,esential este sa le asiguri nutrienti ca sa creasca si cum nu o poti face cu apa din iaz pentru ca ar fi un dezastru cu algele,inseamna sa-i bagi in ghivece cu pamant special de iaz care nu murdareste apa iar ghivecele sa le captusesti la interior cu vata de perlon.Pamantul trebuie schimbat anual pt ca saraceste in nutrienti iar planta nu va mai creste.Au nevoie de cateva ore de soare pe zi ca sa infloreasca,altfel....o sa ai doar frunze verzi,chiar daca ies boboci la suprafata,in lipsa soarelui nu se vor deschide.
    Vad ca esti din Brasov,120cm mi se par cam putini pt zona voastra unde e mai frig ca in Bucuresti si pe perioade mai lungi.Incearca o groapa pe fundul iazului de 160cm.Pestii iti vor multumi pt asta.
    Daca vrei si cascada,poti pozitiona filtrul in varful cascadei iar apa din el sa curga pe cascada.Pompa de 12000L/h va face fata cu siguranta.

    Cam astea ar fi sfaturile mele pt un incepator care nu vrea sa se aventureze financiar prea mult.Sfaturi despre echipamente profi si filtre ingropate nu pot sa-ti dau ca nu ma pricep.
    O sa-ti trimit un pm cu niste date de unde poti sa iei echipamente hozelock la preturi foarte bune.Nu pot sa postez aici,comerciantul fiind din Romania si nu vreau sa se considere reclama pe fata.Daca nu vrei sa ce complici cu achizitia de afara.
    Stima si spor la treaba.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •