Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 52

Thread: Discusi,rase pure.Mare iubitor de discusi.

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes

    Discusi,rase pure.Mare iubitor de discusi.

    Sunt un mare fan al discusilor,dar la noi nu gasesti o asa mare diversitate de discusi,mai ales rase pure.
    Ce discusi ati cautat voi in magazine si nu ati gasit?Ce rase de discusi v-ati dorit dar nu ati gasit?in acceasi situatie sunt si eu.Ce discusi,rase pure,ati cautat si nu ati gasit? Eu de exemplu caut Red brown si nu gasesc.

  2. #2
    Member Lucian Mihai's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    229
    Post (Dis)Likes
    Interesant topic. Si eu sunt un admirator al discusilor, si in curand o sa-mi fac un acvariu de discusi. Pe la magazine m-am uitat in pecial pentru Red Melon si Red Velvet si nu am gasit. Am gasit doar combinatii.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    102
    Post (Dis)Likes

    Re: Discusi,rase pure.Mare iubitor de discusi.

    Quote Originally Posted by papicu
    Sunt un mare fan al discusilor,dar la noi nu gasesti o asa mare diversitate de discusi,mai ales rase pure.
    Ce discusi ati cautat voi in magazine si nu ati gasit?Ce rase de discusi v-ati dorit dar nu ati gasit?in acceasi situatie sunt si eu.Ce discusi,rase pure,ati cautat si nu ati gasit? Eu de exemplu caut Red brown si nu gasesc.
    Din pacate inca la noi nu cred ca sunt multi crescatori care sa poata spune ca detin rase pure.
    Insa daca ai observat pe acest forum mai toti crescatorii incerca sa aduca de afara ceva curat foarte bine zic eu , insa toata treaba costa ceva bani,iar apoi pretul unui pui este destul de mare.Chiar si asa eu unul as fi dispus sa platesc un pret mare daca as stii sigur ce este.

  4. #4
    Member Lucian Mihai's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    229
    Post (Dis)Likes
    Daca as gasi ce rase de discusi imi doresc si eu as fi dispus sa dau ceva mai multi bani. Dar pana la urma cred ca ne strangem mai multi doritori si o sa facem o comanda afara.

  5. #5
    Base member Stranger's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nordfriesland
    Posts
    467
    Post (Dis)Likes
    Adica cum,... rasa pura? Care-s aceia? Cum se numesc? Ce inseamna "Discus de rasa pura"?

  6. #6
    Base member andrei_dum's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    eu cumpar de aici http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=4254 si nu este nimic corcit Am fost in crescatorie si ii stiu absolut toate perechile.

  7. #7
    Member Lucian Mihai's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    229
    Post (Dis)Likes
    @stranger: eu unul ma refeream strict la niste exemplare( rase) de discusi care la noi nu se gasesc cum ar fi red melon, red velvet, snow white, poate ca nu e formularea topicului cea mai fericita.( se putea si mai bine zic eu).Eu unul am cautat si nu am gasit.
    @andrei_dum: am sunat eu la crescatoria respectiva si cand am intrebat daca are pearl white asa cum arata la catalog , mi-a raspuns ca nu, ca ami are niste pete de nu stiu ce fel. E posibil sa ma insel, dar cand voi gasi exemplare de discusi de care imi doresc eu o sa-mi cumpar pana atunci nu.

  8. #8
    Member Lucian Mihai's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    229
    Post (Dis)Likes
    stranger, vad ca la tine in galeria de poze este o lista de preturi, la asa ceva ma refeream eu. La noi nu gasesti. Poate nu stiu eu unde sa caut si asta o fi adevarat.

  9. #9
    Base member Stranger's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nordfriesland
    Posts
    467
    Post (Dis)Likes
    Ma gandesc ca poate fi posibil prin cine stie ce minune sa fi ramas pe undeva izolati discusi care sa nu se fi incrucisat cu alte varietati, dar o populatie mica nu poate supravietuii, pentru ca degenereaza prin consanguinizare, iar una mare nu poate ramane nedescoperita in conditiile accesului omului din ce in ce mai usor in cele mai ascunse zone ale afluentilor Amazonului. Existenta asa numitei variante "Heckel-cross" demonstreaza ca nici latimea fluviului Amazon n-a impiedicat incrucisarea lui Symphysodon Discus cu celelalte variante. Personal nu cred ca mai exista discus de o anumita rasa pura, in afara poate de Heckel. In ultimele decenii oricum se intampla sa fie aruncati discusi slabiti si bolnavi, prinsi intr-o zona, in cu totul alta, unde dupa ce-si revin se incruciseaza cu cei autohtoni. Cu toate astea se considera ca exista in prezent trei variante:
    Symphysodon discus (Heckel)
    Symphysodon aequifasciatus (Discusul verde)
    Symphysodon haraldi (Discusul brun si albastru)
    Toate celelalte variante existente in lume deriva din acestia si sunt mai mult sau mai putin rezultatul incricisarilor dintre ei, iar cei proveniti din crescatoriile asiatice au in urma lor atatea combinatii, incat cei care-i produc sunt nevoiti, si se straduiesc din rasputeri sa gaseasca denumiri din ce in ce mai fanteziste, care numai de discus nu mai amintesc. Cat despre genele lor, sunt atat de diferite de cele ale celor salbatici incat nu le mai permit un comportament normal unor discusi, ceea ce se constata in viata lor de zi cu zi, de la imposibilitatea de a comunica prin modificarea intensitatii culorii negre a liniilor verticale in situatii de stres, boala, sau relatiile ierarhice dintre indivizii unui grup, pana la dificultatea de a semnala puilor sursa unica de hrana, fapt care duce nu rareori la imposibilitatea de a se reproduce fara interventia omului. Nu doresc sa diminuez sau sa sa condamn placerea oamenilor de a putea contempla o pata de culoare rosie sau albastra intre plante verzi, pentru ca se comit crime mai grave in randurile animalelor, de care nu ne sinchisim nici cat de cele impotriva discusilor. Dar sa ai pretentia sa mai gasesti un discus de rasa pura intre cei confectionati in Asia este absolut absurd, chiar si pentru simplul fapt ca aceste biete fiinte nu mai au cu Symphysodon comun decat asemanarea formei. Probabil ca si acesta este unul din motivele pentru care primesc denumiri fanteziste. Departe de mine gandul de a subestima munca unor crescatori din Romania, doar pentru ca reproduc mai departe acesti mutanti. In definitiv nici nu le ramane altceva de facut, in lipsa posibilitatii de a intra in posesia unor discusi de valoare, iar ceea ce fac ei ajuta la pregatirea acvaristilor pentru viitorul in care va fi posibil sa se indrepte aceasta situatie. Este trista constatarea ca crescatori de renume mondial, in loc sa-si foloseasca cunostintele si experienta acumulata in multe decenii, pentru pastrarea unor linii cu caracteristici identice sau apropiate celor din natura, a caror frumusete nu a fost si nu va fi vreodata egalata de catre ceea ce s-a obtinut prin nenumarate incrucisari, fac compromise rusinoase in favoarea unor castiguri materiale, si reproduc tot felul de "Corcituri". Cine daca nu un Jack Wattley are puterea si influenta sa arate generatiilor viitoare ce anume da valoare unor linii obtinute si perfectionate prin selectia caracteristicilor naturale? Un crescator amator necunoscut ca atare in propria localitate? Ar fi de dorit sa fie discusarii romani printre cei care recunosc si apreciaza caracteristicile valorii unui discus, nu neaparat de rasa pura, dar cel putin nedenaturat.
    Quote Originally Posted by gupynsson
    La noi nu gasesti. Poate nu stiu eu unde sa caut si asta o fi adevarat.
    Aici pe forum ai ocazia sa cumperi si asa ceva.

  10. #10
    Member Lucian Mihai's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    229
    Post (Dis)Likes
    @stranger:Interesanta precizare. Probabil ca ai dreptate. MS ptr link-ul respectiv.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •