Results 1 to 3 of 3

Thread: Comportament ciudat!

  1. #1
    Base member Pippo09's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tarnaveni
    Posts
    328
    Post (Dis)Likes

    Comportament ciudat!

    Este vorba despre un acvariu plantat de 100L net cu lumina aprox 0.8W/litru.
    De aproximativ o luna si ceva se comporta ciudat cei 6 barbus tetrazona si cei 10 rasbora arlechin,adica stau sub plante toti gramada aproape de nisip.
    Primii locatari au fost cei 10 rasbora,se comportau normal,dupa o luna am mai adaugat 6 tetrazona si 2 ancistrus.Dupa cateva saptamani am observat ca grupul de rasbora a devenit mai retras si mai tot timpul statea sub plante,dupa inca vre o doua saptamani la fel fac si cei 6 tetrazona.
    Din cate am observat cand se stinge lumina la ora 13 dupa un timp iasa toti afara,dupa ce se aprinde lumina in aprox 5-10 minute iarasi se baga sub plante,din cand in cand mai da cate unul o tura de bazin si atat.
    Cand le dau sa manance se comporta normal,dupa care iarasi se ascund....din cate imi dau eu seama nu le place la lumina.
    La inceput am dat vina pe temperatura apei care ziua urca si la 29 grade,dar acum am rezolvat si am maxim 27 in zilele cele mai calduroase.
    E aiurea pt. ca zici ca e nepopulat acvariul :(

  2. #2
    High member albinik's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BACAU Bc.
    Posts
    599
    Post (Dis)Likes
    Daca crezi ca e prea multa lumina---rezolvi cu citeve plante plutitoare, insa combinatia de pesti nu este tocmai potrivita, deobicei tetrazona mai fugaresc si mai ciupesc coditele altor specii!
    DACA NU NOI ATUNCI CINE!?

  3. #3
    Base member Pippo09's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tarnaveni
    Posts
    328
    Post (Dis)Likes
    Stiu ca tetrazona pot ciupi alti pesti in special de inotatoare,dar la mine asa ceva nu s a intamplat pt. ca i am urmarit atent de multe ori iar acum stau toti in gramada sub plante si nu au treaba unii cu altii.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •