Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 37 of 37

Thread: Caras sta pe verticala

  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes
    Da,este in viata,in aceeasi stare.Maine ii schimb 30% din apa conform prospectului si mai adaug o doza de furanol pt baie lunga inca 5 zile.I-am intrerupt si sera bakto tabs pana termin cu furanolul adica peste 5 zile.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes
    Pestele e in aceeasi stare.I-am facut concomitent cu baia lunga de furanol si bai scurte,ieri,si azi,si ii mai fac si maine.Dupa asta mi se termina din nou furanolul,o sa fac un schimb masiv de apa si sa bag carbunele activ in filtru pt a elimina tot medicamentul din apa.Apoi o sa pun Jbl Aclimol in apa,poate il ajuta,si ceva bacterii in filtru.Mai mult de atat nu mai am idee ce sa ii fac.De cateva zile excreta ba ceva alb,ba ceva rosu,si in continuare si cu bule de aer.Astazi de exemplu la 5 minute dupa ce l-am bagat in baie scurta cu furanol a inceput sa elimine rosu.E sange sau ce?Poate totusi mai are cineva o idee si e destul de binevoitor sa mi-o impartaseasca.
    Last edited by cristina92; 18-08-2012 at 14:46.

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes
    Vesti bune..pestele s-a dezumflat destul de mult,mai este doar putin umflat.Si-a reluat cat de cat si pozitia normala de inot ,e si mai vioi.Face si excremente normale.Nu stiu exact ce l-a ajutat,daca baile acelea scurte consecutive timp de 3 zile cu furanol ,sau daca sera bakto tabs....In plus de cand e in starea asta am avut mare grija cu apa,si mai ales ca s-a si deciclat acvariul de la furanol pus pt baie lunga...am schimbat-o des,in cantitati mici.Am filtrat cu carbune activ timp de 2 zile(pe prospectul de la furanol zicea 24 de ore dar am lasat inca 24 de ore,am zis ca nu face rau,atata timp cat cam peste tot scrie ca poate fi lasat si 3 saptamani).Astazi am scos carbunele din filtru si o sa ma duc sa cumpar niste bactozym,sa pun in filtru,sa ajute la procesul de ciclare.O sa continui si cu schimburile de apa.I-am pus si 30 ml de Jbl Aclimol(trebuie 10 ml/40 l apa conform prospectului),poate il ajuta.
    Am observat azi ca are pe codita o zona mica unde cred ca i s-au spart niste vase de sange,e rosu,dar exact pe partea unde tot a stat el culcat pe o parte,ma gandesc ca de la asta e nu?Ca s-a tot frecat saracutul de pietris cu partea aia stand asa ...

  4. #34
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Vreau sa intelegi ca nu suntem misogini, ba mai mult de atat, iubim si respectam femeia, martore fiind vreo 2 colege ale noastre care fie vorba intre noi, dau meditatii la cel putin 90% dintre colegi...ca sa fiu delicat. De data asta observ ca ai studiat cate ceva, ceeace nu pot decat sa apreciez. Deci:
    Quote Originally Posted by cristina92 View Post
    am avut mare grija cu apa,si mai ales ca s-a si deciclat acvariul
    Foarte bine, s-a deciclat acvariul nu apa! Ca sa eviti methemoglobinemia, baga in apa 0.2-0,4 gr/L sare de bucatarie ne iodata, pana se restabileste si reechilibreaza ciclul azotului si pastreaza concentratia. Celor 120 L ai bazinului tau le revin intre 24 si 48 grame. Cand schimbi apa, daca ai decis a inlocui 25% din volum, vei adauga la loc cantitatea de sare aferenta celor 25%. De ex. 48 gr sare impartite la 4 fac 12gr pe care le vei adauga pt a pastra concentratia la fiecare schimb de apa.
    Quote Originally Posted by cristina92 View Post
    o sa ma duc sa cumpar niste bactozym,sa pun in filtru,sa ajute la procesul de ciclare.
    Daca vei citi cu atentie prospectul si mai ales te vei gandi la etimologia cuvantului Bacto-ZIM o sa intelegi ca nu ai nevoie de asa ceva. Bactozimul sunt de fapt delicatese (enzime) pt niste bacterii pe care tu nu le mai ai. Nu de papa vor duce lipsa bacteriile nitrificatoare, carasul ocupandu-sa gospodareste de asta. Tu de fapt ai nevoie de bacterii!!! JBL Denitrol, Sera Nitrivec sau produse similare de la Prodibio, Easyn life... etc folosite dupa prospect. Daca te intereseaza parerea mea, Denitrolul are un raport calitate-tret-randament foarte bun.
    Quote Originally Posted by cristina92 View Post
    O sa continui si cu schimburile de apa.I-am pus si 30 ml de Jbl Aclimol(trebuie 10 ml/40 l apa conform prospectului),poate il ajuta.
    Parerea mea este sa fii mai ponderata cu folosirea chimicalelor. Sper ca nu te-ai sfatuit iaras cu vre-un vanzator! Ca sa nu fii nevoita sa faci schimburi prea dese de apa si sa te lungesti la nesfarsit cu ciclarea, hrana administrata cu zgarcenie.
    Quote Originally Posted by cristina92 View Post
    Am observat azi ca are pe codita o zona mica unde cred ca i s-au spart niste vase de sange
    Nu este o prioritate in momentul asta. Tine sub observatie rana si da-ne de veste daca avanseaza. La sectiunea medicala o poza la rezolutie mare dintr-o pozitie favorabila poate ajuta mult.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru sfatul cu sarea,habar nu aveam.O sa il urmez de indata.
    Nu m-am sfatuit cu nimeni....citisem pe diverse topic-uri de pe forum,ca este bine sa se adauge astfel de vitamine la finalul tratamentelor.Am pus doar ieri,si nu o sa mai adaug,o data cu schimburile de apa se va elimina.
    O sa cumpar Denitrol in loc de Bactozim.
    Cat despre zona rosie de pe codita,astazi e deja mult mai bine,abea daca se mai vede.Asa m-am gandit si eu,sa nu il mai stresez cu tratamente,si sa ii asigur o apa cat mai calitativa,atat cat pot avand in vedere situatia.
    O ultima intrebare...El practic nu si-a revenit complet,mai sta putin intr-o parte,sa mai continui cu bakto tabs inca 5 zile(atatea pastilute mai am)sau sa il trec pe hrana normala,de data asta nu fulgi?

  6. #36
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Imi pare rau, dupa cum ti-am mai spus, nu ma pricep la carasi, la bolile lor specifice.
    -Ai retinut, in timpul si dupa tratamentele cu antibiotice, sare in apa dupa cum am stabilit.
    -Cu exceptia situatiilor cand se folosesc tratamente agresive (ca in cazul nostru) eu unul nu sunt de acord cu vitaminizarea. O spune si Untergasser intr-un interviu pe Discus page. Intre avitaminoza si hipervitaminoza este o granita destul de subtire. Furanolul 2 a distrus o parte insemnata din flora microbiana, deci o cura de vitamine dupa prospect, dar mai ales lumina stinsa pe perioada tratamentelor si in covalescenta, o hrana echilibrata, saraca in proteina de origine animala si in cantitati mici, la limita subzistentei, precum si pastrarea calitatii apei, pot ajuta la reechilibrarea organismului. Pa si sa auzim de bine.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes
    Am cumparat Jbl Denitrol si am pus in apa conform indicatiilor,zilnic(trebuie adaugat timp de 10 zile),astazi este a 4a zi de cand pun.Azi m-am trezit cu apa albicioasa,ce inseamna asta?Teoretic acvariul meu a inceput din nou procesul de ciclare cam de 8zile,e normal sa se albeasca apa abea acum?In aceasta perioada am facut schimburi de apa 20%la 2-3zile.Cat despre peste,starea lui tot oscileaza,ba e mai bine ba lafel,cand e vorba sa manance imediat isi reia pozitia normala si scurma in substrat.L-am trecut pe mancare normala de 2zile,Tetra gold japan sinking sticks,si sera spirulina tabs.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •