Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 30

Thread: Concurs acvarii plantate acvaristic.ro

  1. #1
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes

    Concurs acvarii plantate acvaristic.ro

    Salutare,


    Concursul este organizat de www.acvaristic.ro cu sprijinul www.acvarist.ro.
    Desfasurarea sa va avea loc intre 1 august si 1 octombrie. Castigatorii se vor anunta pana pe data de 15 octombrie in acest topic si pe site-ul de aquascaping http://aquascaping.acvaristic.ro.
    Juriul este format din Sergiu Ciubotariu (cibserg), Sergiu Roman (sergiu) si Sebastian Costin (Sebastian Costin).
    Fiecare participant, va trebui sa trimita poze cu acvariile (cel putin 6 poze) la office@acvaristic.ro. Participantii trebuie sa fie membrii ai forum.acvarist.ro si sa fie proprietarii acvariilor din poze. Celor ce vor fi depistati ca triseaza, li se va lua dreptul de participare.
    Din pozele trimise, trebuie sa existe cel putin una facuta din fata acvariului.
    Nu se vor accepta poze cu latimea mai mica de 800 pixeli (exemplu de poza acceptata: rezolutie 800x600 px).
    Se va puncta aranjamentul in sine si sanatatea plantelor. Se va depuncta pentru aparatura vizibila in acvariu.
    Nu se vor accepta in concurs, acvarii cu plante din plastic, scafandrii, crocodili, etc.
    Pe langa poze, participantii vor trebui sa completeze si urmatoarele date:

    Nume Prenume (username forum) -

    Dimensiuni acvariu -
    Echipamente -
    Fertilizare
    Iluminare -
    Plante

    Pesti/nevertebrate

    Diverse detalii

    Un exemplu complet se poate gasi AICI.

    Concursul va contine o singura sectiune, asa ca toti cei cu acvarii de la mic la mare, sunt invitati sa participe.

    Se vor acorda premii (modeste) locurilor I, II si III astfel:

    Locul I - Set ustensile format din foarfeca curbata, penseta curbata si spatula inox
    Locul II - Set sticlarie format din difuzor ceramic, numarator bule si valva antiretur
    Locul III - Fertilizanti PPS PRO si Trace Mix Plus pentru cate un litru

    Nu ezitati sa intrebati daca aveti nelamuriri sau am omis anumite aspecte.


    Succes.

  2. #2
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Si nici un invitat de afara?

  3. #3
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Pentru ce sa invit pe cineva de afara?
    Pentru jurizarea acvariilor?

  4. #4
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Normal ca pentru jurizare, pentru ce altceva?

  5. #5
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Sa fim noi asa valorosi in aquascaping incat sa ne trebuiasca parerea unui profesionist de afara ?

  6. #6
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Sunt de parere ca cei alesi pentru jurizare, sunt printre cei mai buni pentru a face aceasta treaba.
    Au experienta si cunosc cum trebuie sa arate o planta sanatoasa.
    Fiind un concurs asa mic, mi-ar fi fost si rusine sa apelez la cineva din afara .


    Cu bine.

  7. #7
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Asa este sunt buni, si mie imi place ce fac ei, dar unde sunt recunoscuti?! Ca sa fii recunoscut trebuie sa castigi niste concursuri sau sa te clasezi printre locurile fruntase.
    Acest forum a avut un concurs arbitrat de un juriu format majoritar de aquascaperi de afara.
    Eu cred ca al doilea concurs ar fi trebuit sa fie mai bun decat primul, nu invers.
    Asa putem ridica si face cunoscuta acvaristica noastra afara nu premiidu-ne intre noi.
    Decat premii mai bine s-ar aduce cineva din afara. Eu unul as fi mai incantat de o diploma de participare pe care s-a semnat Oliver Knott sau Amano.

  8. #8
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Nu vreau sa-i critic munca si indemanarea lui Oliveira ( daca la el te referi bineinteles ) pentru ca nu am competenta sau experienta necesara , insa pentru acel , sau poate singurul "copac" nu i-as vedea utila prezenta in juriu . Cei specificati de tine intradevar sunt niste valori mari ai aquascapingului ...dar oare ar juriza un concurs atat de mic ? Eu is de parere ca trebuie pastrati pentru un eveniment mai maret . Bineinteles asta este parerea mea personala , data din afara zonei de concurs .

  9. #9
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by rick View Post
    Asa este sunt buni, si mie imi place ce fac ei, dar unde sunt recunoscuti?! Ca sa fii recunoscut trebuie sa castigi niste concursuri sau sa te clasezi printre locurile fruntase.
    Acest forum a avut un concurs arbitrat de un juriu format majoritar de aquascaperi de afara.
    Eu cred ca al doilea concurs ar fi trebuit sa fie mai bun decat primul, nu invers.
    Asa putem ridica si face cunoscuta acvaristica noastra afara nu premiidu-ne intre noi.
    Decat premii mai bine s-ar aduce cineva din afara. Eu unul as fi mai incantat de o diploma de participare pe care s-a semnat Oliver Knott sau Amano.
    Stai putin, ca deviem.
    Asta nu e concurs organizat de AAR sau stiu eu ce alta asociatie, si nu se vrea a fi mai bun decat primul.
    Este doar un concurs pe care eu, personal, l-am organizat pentru membrii forumului acvarist.ro
    Care este acel concurs despre care vorbesti mai sus? Daca e vorba de concursul AAR, din cate-mi aduc aminte, a fost jurizat de omul cu copacelul aka Oliveira.
    Da, si mie imi plac acvariile lui.

    Consider ca nu tre sa fi recunoscut international ca sa jurizezi un concurs national. Cei trei baieti sunt "creme de la creme" pentru acvaristica nationala (mai sunt si altii) si eu spun ca este de ajuns.
    Se pricep sa recunoasca o planta in splendoarea ei, precum spuneam mai sus. Sunt foarte multe exemple proaste date pe forum, de persoane care nu fac altceva decat sa scada nivelul acvaristicii, prin faptul ca isi lauda unii altora plantele, astfel stabilind un model despre cum o planta ar trebui sa arate. Cei fara prea multe cunostinte o iau de buna si uite asa, acvariile noastre plantate o iau la vale pe cararea stabilita de altii fara experienta sau sa nu fiu rau si sa spun o experienta limitata.
    Cu acest concurs vreau sa arat ce inseamna o planta sanatoasa.

    Ca sa facem cunoscuta acvaristica noastra in afara, este foarte simplu.
    Sa facem acvarii frumoase si sa participam la concursurile internationale in numar cat mai mare. Esti de acord cu mine?

    Vorba lui Dan. Crezi tu ca Amano s-ar deranja sa raspunda la o astfel de propunere?
    Despre Knott nu stiu ce sa zic ca nu prea sunt pe subiect. Stiu doar ca face acvarii frumoase si atat. Mai mult, nu ma intereseaza.

    Eu zic ca fac o treaba buna "pe praful asta" cum ar spune unii.


    Cu bine.

  10. #10
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Da chiar asta am crezut ca este a doua editie AAR.
    Pai atunci intr-adevar nu e nevoie de arbitru de afara si sa ai spor.
    Baietii din juriu chiar le au cu acvaristica iar pe plan local sunt cei mai in masura sa arbitreze. Acvariile lor sunt mai faine decat unele care s-au calificat pe locurile fruntase la unele concursuri de afara.
    Eu credeam si din cate stiu asa si este la un concurs aguascape se premieaza acvariu in sine nu plantele.Pentru plante ce nu sunt ok se depuncteaza bazinul cel mult.
    Oricum spor si cati mai multi incrisi.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •