Page 2 of 47 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 467

Thread: Malawi Membe Reef - 840L

  1. #11
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    evident polistirenul extrudat intre acvariu si blatul de pal. Pulistirenul are rolul de a prelua denivelarile blatului de pal.

    Silicon - ori DenBraven ori DowCorning - recomand negru ca e mai estetic acvariu dupa.

    P.S. Ai masurat bine suportul dupa sudura, nu s-a tras?

  2. #12
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    s-a tras cativa mm pe mijloc. dar nimic ce nu pot corecta


    ala negru e 881 ? intreb pentru ca vazusem intr-un post ca nu e bun pentru acvarii... :|
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  3. #13
    High member Remus Pop's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Baia Mare
    Posts
    776
    Post (Dis)Likes
    Cum adika daca s-a tras??? si din ce material este teava cu care l-ai facut? si le-ai sudat cu aparat obisnuit de sudura,sau cu aparat cu argon ??

  4. #14
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    teava de fier cu sectiune patrata 4x4 de grosime 3mm. aparat de sudura cu arc electric. nu aveam la cine apela cu autogen. nu e diferenta de nivel mare. nimic ce nu corecteaza 2 cm de polistiren.
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  5. #15
    High member iulian_cioclin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Onesti - Bacau
    Posts
    595
    Post (Dis)Likes
    Mult succes in continuare

  6. #16
    Base member Ceatza's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Iasi
    Posts
    441
    Post (Dis)Likes
    Salut, siliconu DowCorning 881 este cel mai bun silicon de pe piata de la noi fara doar si poate. Este bun pentru lipiturile acvariilor foarte multi acvaristi au lipit cu el si au numai cuvinte de lauda la marca DowCorning printre care si eu , numai ca pretul este dublu aproape si este de 310ml tubul fata de 280ml bison etc.

  7. #17
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    si cate tuburi credeti ca voi folosi la 200x70x60 ? + intarituri.
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  8. #18
    Base member Ceatza's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Iasi
    Posts
    441
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu cite ti-ar trebui depinde de cine lipeste si cum lipeste. Cu ce pot sa te ajut la acvariul meu de 120x50x50 am folosit un tub si a mai ramas ceva silicon. Spor la mestesugit si noroc

  9. #19
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    Polistirenul il pui intre blat si acvariu, daca pui blat pe cadru. Eu am pus si intre stand si podea, ca sa echilibrez si mai bine diferentele de nivel.

    La silicon, doar unul este regele

    Dow Corning negru 881

    Sub pietroaie nu am pus nimic, dar am avut grija sa nu am vreo piatra cu colturi ascutite, care sa poate fisura sticla. Sticla de sub pietre masoara 2 cm, formata din doua foi lipite intre ele, una de 12 si una de 8.


    Sa inteleg ca te-ai hotarat pe africani, daca ma intrebi de pietroaie ?

  10. #20
    Maestru Biotop
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Italia
    Posts
    495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by glasforex View Post


    ala negru e 881 ? intreb pentru ca vazusem intr-un post ca nu e bun pentru acvarii... :|
    Acela negru poate fi si 781 insa nu e recomandat pentru acvariile XXL. Eun pic mai ieftin dar nu ti l recomand.

    Cine a spus ca nu e bun pentru acvarii , il invit sa faca o baita in "piscina" mea facuta chiar cu acest 881 negru. Si cica mai si tine apa

    Ai intrebat cate tuburi trebuie..Pai, sunt multi factori aici..Daca mesterul este "darnic" , cum am fost eu, si mai face si o lipitura "groasa", atunci trebuie sa ai la dispozitie in jur de 8-10 tuburi. Daca gasesti un "zgarcit" capabil sa ti l lipeasca cu 2 tuburi ,atunci sigur vei intra in Cartea Recordurilor
    Lasand gluma la o parte, e bine sa nu faci rabat nici de la calitate si nici de la cantitate. Mai bine sa ti ramana decat sa dai din colt in colt ca ai ramas fara in toiul operatiilor.

    Una peste alta, Dow Corning 881 recomandat..Merge bine si Den braven

    Bafta!

Page 2 of 47 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •