Page 1 of 47 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 467

Thread: Malawi Membe Reef - 840L

  1. #1
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes

    Malawi Membe Reef - 840L

    Salutare colegi acvaristi !
    Este timpul pentru un nou inceput pentru mine. Saptamanile care au trecut m-am tot framantat cum si ce sa fac cu acest virus ca hobby deja nu mai pot sa il numesc.. acvaristica.
    Am mai plictisit pe forum lumea cu PM-uri si am ajuns la concluzia ca voi face un acvariu nou iar la acvariul actual voi renunta.
    Ce idei si de unde plecam va zic imediat. Dar va zic si datele problemei pentru ca voi avea nevoie de ajutor, idei si la final pesti.
    Se da: apartament 2 camere la bloc. Etaj 4 (bloc de 7 etaje). Loc nu e mult dar voi renunta la o parte din mobila din living si acvariul vechi.
    Acvariul va avea dimenziunile bazei 200 x 70 . Sticla va fi de 12mm cu intarituri (longitudinale 2buc, H-uri 4buc la 40cm) si fund dublu incastrat.
    Inaltimea acvariului nu am stabilit-o clar inca. de aia si numele threadului. M-am gandit intre 50-55-60 cm. Nu m-am putut hotara deci aici m-ar prinde bine un pic de ajutor.
    La capac nu vreau sa ma cheltui pentru ca sticla si suportul deja sunt la limita bugetului. De aia m-am gandit sa il fac mai inalt si sa pun lumina pe intariturile longitudinale. Iar acel extra de inaltime sa il maschez cu autocolant... E doar o idee. Aici iar mi-ar prinde bine niste idei.
    Voi face un suport metalic pe care il voi imbraca. schita cea mai buna dupa parerea mea este cea din pozele de mai jos.


    Pesti: scalari sau altumi cu discusi //// sau malawi ador ce a facut pomi acolo !! pentru mine e pura inspiratie.
    Probabil sursa pestilor va face si diferenta in alegere. Costul va fi si el un criteriu. Ma voi intinde pana unde ma tine coarda. Am un copil mic si nu vreau sa iau de la gura lui sa dau la pesti

    Intrebari:
    1. sa pun 3 H-uri in loc de 4 pentru mai mult loc de acces ?
    2. cat de gros sa iau la calcul siliconul la un acvariu de acest volum ? (pentru a putea da dimensiunile exacte la cei cu sticla) eu m-am gandit la 1mm dar nu am mai realizat acvarii de aceste dimensiuni... cel mai mare a fost 300L..
    3. Va rog sa imi ziceti daca ajunge teava rectangulara 4/3/2mm .

    Prea multe spuse odata.
    Astept suportul vostru. De luni/marti vreau sa incep.
    Multumesc!!
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  2. #2
    Base member razvan162's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti - Titan
    Posts
    412
    Post (Dis)Likes
    Recomand rectangulara de 4/4/2mm (este patrata si nu se trage la sudura.
    Obligatoriu ca sudura sa fie autogen si nu electric...am facut deja 2 cadre metalice la electric si toate s-au tras la sudura.
    Daca vrei plantat este mai scump si necesita timp mai mult la ingrijire (bani pe plante, consum 5-6 neoane, substrat fertil, co2 cu tot ce inseamna asta si fertilizanti adaugati zilnic)
    Cilclidele cer un minim de atentie dar un maxim de filtrare deoarece caca mult :P

    La H-uri nu ma bag ca nu stiu si nici la grosimea siliconului.
    Bafta maxima!

  3. #3
    High member
    Join Date
    May 2006
    Location
    bucuresti, tineretului
    Posts
    976
    Post (Dis)Likes
    1 mm este suficient, poti pastra grosimea siliconului adaugand un firicel de guta(lung de 2 cm, gros 1mm) pana la jumatatea din grosimea sticlei si restul in afara, cel de afara dupa uscarea siliconului il tai.
    Se pune la colturi si la jumatatea lungimei astfel incat sticla sa stea pe silicon si pe firul de guta iar greutatea sa evacueze doar siliconul in exces.

    3 intarituri in H cred ca sunt suficiente, trebuie sa ai spatiu de manevrare.
    Eu m as gandi sa folosesc sticla de 15 mm pentru o siguranta mai mare, pe m2 diferenta nu este foarte mare, parca 100 ron.
    Ai putea sa faci geamurile frontale de 15 mm fundul din 2 placi 10 mm si lateralele din 12 mm.


    Ps: latimea este buna dar daca se permite putin mai lat sa nu eziti, chiar si 5 cm conteaza!
    Nu uita sa l lasi la uscat suficient timp fara sa l misti(30 zile), de preferat sa l lipesti pe masa in care va sta el, peste o placa de polistiren de interior, scartz moale.
    bafta!
    The peoples say to me Grow up! And my reply is What for?

  4. #4
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    foarte utile informatii.

    @antoniotoni ce nu am inteles e asta "pana la jumatatea din grosimea sticlei si restul in afara, cel de afara dupa uscarea siliconului il tai."
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  5. #5
    High member
    Join Date
    May 2006
    Location
    bucuresti, tineretului
    Posts
    976
    Post (Dis)Likes


    Uploaded with ImageShack.us
    The peoples say to me Grow up! And my reply is What for?

  6. #6
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    am inteles acum !

    am incercat sa caut pe google info despre guta si doar manele am gasit... :|
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  7. #7
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    oki, vad ca trendul anul acesta e >500 litrii! si asta e bine.

    Tin sa apreciez sudura din pozele tale din primul post, super marfa, super snur. Da mare grija la sudura, la mine s-a tras suportul cativa mm intr-o parte si am fost nevoit sa pun distantiere intre pal si suportul metalic.

    Teava de 4x4- mai subtire de atat - inseamna riscuri, si multe nopti dormind iepureste.
    Orienteaza-te spre teava patrata nu dreptunghiulara. Cea patrata e mai usor de prelucrat, asezat, sudat.

    Esti conditionat de grosimea sticlei, de inaltimea acvariului. Eu daca am ales sa il fac de 50 de inalt am mers pe sticla de 10 intarituri longitudinale si transversale adica dublu H si fund dublu. La calculele intitale de pe un site factorul de siguranta la 200x70x50 cu sticla de 10 era de 4 -very safe.

    Cu cat il faci mai inalt cu atat sticla trebuie sa fie mai groasa.
    ma bucur ca ai ales si tu ca baza 200x70.
    Eu stau acum si ma uit la al meu si de abia aum sunt multumit ca am ales 70 cm lat ca am si eu unde sa plantez balariile fara a-mi face probleme ca le umbresc pe cele din fata.

    Cat despre capac, am primit o oferta si cu tot cu neoane ar trebui sa dau in jur de 1300 de lei, ceea ce e enervant de mult. Lampa suspendata si HQI - RULZ!!!

    Daca iti pot fi de folos cu vre-o info, avand in vedere ca tocmai am finalizat proiectul meu de 700 de L, nu ezita sa ma contactezi.

    Succes!

  8. #8
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    sunt cu ochii la tot ce misca pe forum inclusiv pe threadul tau.

    200x70 am ales pentru ca atat e si acvariulul lui pomi. daca eram la casa posibil sa il fi facut mai mare. aici mie cam morcovel sa zic asa

    una din problemele care le constat e ca nu am aparat de sudura cu autogen ci doar electric... proiectul acesta va fi un DIY
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  9. #9
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    azi m-am pus pe treaba si pot spune ca am facut o treaba buna. M-am hotarat pe dimensiunea finala: 200x70x60 = 840L
    am dat cateva cereri de oferta pentru sticla de 12mm. si apoi m-am dus cu gandut sa vad pretul la teava rectangulara; dupa ce saptamana trecuta am primit o oferta la standul metalic de 1200 ron )
    m-am dus la un magazin comunist unde am gasit teava rectangulara de 4x4x2 la 11 lei si de 4x4x3 la 14.9 lei.
    Am luat 20 metri lineari de teava 4x4x3, aveam dimensiunile la mine si l-am rugat pe cel deacolo sa mi le debiteze. pentru 20 de lei mi le-a facut desi il costa 14 lei 2 discuri de flex... i-am dat 30. Tot materialul a costat 298 ron.
    am pus teava in masina si am mers sa o si sudez. omul la care am apelat tocmai lucra la o usa sau la ceva poarta metalica... nu stiu exact.. cert e ca m-a servit si s-a apucat direct de treaba.
    asta era la ora 16. pe la ora 20 suportul metalic era gata sudat. munca omului m-a costat 100 lei.
    cum sudorul era la parintii mei in sat m-am dus la acestia si am si tras un strat de vopsea anticoroziva (deruginol) - 10 lei.
    la ora 21 eram gata cu el vopsit.
    la ora 23 scriu acest post si promit ceva poze cu suportul cat de repede sunt disponibile.
    Bani cheltuiti pe suport: 418 lei. cu electrozi cu tot

    ca modificare la ce se vede in primul post; am pus inca o bara de sustinere pentru fundul acvariului. acum sunt 6 in loc de 5. deci un decalaj de 33cm in loc de 40cm. am zis sa fie cat mai buna partea de sustinere propriu zisa a acvariului. se va vedea in pozele de poimaine.

    Intrebari:
    1. Acum v-as ruga sa ma ajutati cu info despre cum sa pun polistirenul sub stand si pe el sub acvariu -avand in vedere ca vreau sa pun un blat gros.
    pun intre suport si blat sau intru blat si acvariu ? sunt interesat si de partea estetica dar si de cea functionala.
    Daca aveti alte idei mai bune si doriti sa ajutati ascult bucuros!
    2. Ce silicon sa folosesc ? Link-uri.
    3. @pomi - ce ai pus sub pietroacele alea ? ai pus ceva sa nu iti crape fundul acvariului ?
    Last edited by glasforex; 17-07-2012 at 00:14.
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  10. #10
    Member mlm's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Piatra Neamt
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Indraznet proiect. Succes!Abia astept sa vad evolutia.
    "Nimic nu este mai eficient şi nimic nu costă mai ieftin ca prevenţia".

Page 1 of 47 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •