Page 3 of 24 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 236

Thread: Iaz cu crapi koi

  1. #21
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Nu pot sa zic decat: Foarte frumos!
    Bravo.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  2. #22
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pt apreciere si pt sfaturile utile care le-ai postat pe acest forum...Numai bine.

  3. #23
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Am facut zilele trecute curatenie generala in iaz si am reusit sa prind cativa dintre pesti. Au crescut destul de bine fata de ultima masuratoare . Haideti sa va arat cativa:
    Un kohaku grasut:http://www.youtube.com/watch?v=b0H2U...feature=colike
    Un gin rin kohaku:http://www.youtube.com/watch?v=So6gK...feature=colike
    Un sanke:http://www.youtube.com/watch?v=V9O-A...feature=colike.
    inca unul cu burtica:http://www.youtube.com/watch?v=18ACa...feature=colike
    Last edited by Tudor.M; 28-08-2012 at 08:28.

  4. #24
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Cu ocazia a cateva zile de concediu am avut timpul sa fac mici imbunatatiri la iazul cu crapi koi. Astfel tinand cont de problema soarelui, am mai incropit o jardiniera pt plante cataratoare in imediata apropiere a iazului. Daca imi vor creste la timp si plantele, la anul nu voi mai avea probleme cu umbra.
    Apoi m-am gandit ca nu strica si o mica cascada. Am facut cea ce vedeti in pozele atasate. In interiorul cascadei am pregatit si o camera de filtrare betonata , cu scurgere, robinet etc, Mai ramane sa o izolez cu impermax. sa cumpar o pompa si bineanteles materialele filtrante.
    Inca o modificare majora am adus camerei unde era mascat filtrul actual. Am cofrat camera cu plasa metalica, apoi am turnat beton realizand astfel doua camere de filtrare cu dimensiuni de 60/50/50 cm fiecare. Pt scurgere am fiolosit sifoane mici de pardoseala la care am adaugat teava de 32 cu robinet in capat. Nu mai ramane decat impermaxul care va fi dat la primavara si de achizitionat materialele filtrante.
    Astfel, cred ca am rezolvat problema umbrei si am imbunatatit filtrarea cascada 2.jpgcascada.jpg

  5. #25
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Sa va mai arat si cateva poze cu pestii, la jumatatea lunii septembrie.
    Din cate am observat nu se mai hranesc cu aceeasi intensitate. In mod sigur temperaturile de peste noapte racesc substantial apa si astfel usor usor pestii isi pierd interesul pt hrana. Am schimbat hrana cu alta de sezon si sper sa fie pe placul lor....
    Acum ma gandesc cum sa trec cu iazul peste iarna
    Nu stiu momentan cum procedez dar in mod sigur voi gasi o rezolvare

    Fotografie1181.jpgkoi septembrie.jpgkoi septembrie (2).jpgkoi septembrie (3).jpgkoi septembrie (4).jpg

  6. #26
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Cum adica "cum treci cu iazul peste iarna"?
    Ce adancime maxima ai?
    Daca ai peste 160cm nu e nici o problema.
    Ideea e simpla,ii lasi sa hiberneze.Cand ajunge apa la 6-8 grade opresti tot ce inseamna filtrare/pompare.Stop hranire,de fapt sub 10grade le dai mancare degeaba.
    Pompa de aer de minim 300L/h cu 1-2 pietre la 30cm sub suprafata apei (nu mai jos,ca sa nu raceasca apa la fund)care sa mentina o copca pentru eliminarea gazelor din apa.
    In rest....multa rabdare pana la primavara.
    Chiar nu ai ce sa faci altceva care sa nu te coste foarte mult.La temperaturi scazute filtrarea biologica nu functioneaza.
    Sa ccumperi niste incalzitoare de mii de W/h care sa tina apa peste 12-14 grade banuiesc ca nu e cazul.
    Eu n-am avut nici o problema cu pestii in hibernare iar ultima iarna a fost crunta.
    Din noiembrie/decembrie si pana in martie uit ca am iaz.
    Cu stima!
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  7. #27
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Adancimea maxima este de aproximativ 1.5 m. Eu ma gandesc sa acopar iazul cu scanduri, apoi o prelata, sa las un singur loc de maxim 0.5 m unde sa functioneze un aerator(am unul de 400l). Nu l-as acoperii dar in zona aceea temperaturile sunt mult mai scazute decat in Bucuresti(mai sus de Pitesti, spre Bradet).
    Pt mine e putin mai greu deoarece locuiesc in Bucuresti iar iazul este la 150 km departare, Merg acolo in fiecare Weekend si nu am decat pe bunica mea care poate avea grija de pesti Din cauza aceasta incerc sa caut o solutie mai buna, sa protejez cat mai mult de inghet.. Nu mi-e frica decat de caderea curentului...In privinta incalzitoarelor chiar nu vreau sa folosesc asa ceva...

    Multumesc

  8. #28
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Revin cu o intrebare.Imi poti spune te rog ce materiale filtrante ma sfatuiesti sa achizitionez pt noile filtre(cu exceptia japan matten pe care oricum il voi folosi. Ma intereseaza ceva pt partea biologica. Vreau ca pana in primavara sa le cumpar pe rand si e bine sa ma apuc de pe acum pt ca am nevoie de ceva cantitate

  9. #29
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Materialul filtrant depinde de ce tip de filtru iti faci. Anul asta pentru eliminarea nitratilor mi-am facut un filtru trickle tower cu bile de argila ( 160 m2/ 1 litru) care a functionat perfect impotriva algelor filamentoase. In fiecare an apar noi mediii de filtrare din ce in ce mai bune adica suprafata colonizabila cu bacterii cat mai mare pe unitate de volum. Totul depinde de cat vrei sa investesti.

  10. #30
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    poti pune si zeolith
    Last edited by syso; 19-09-2012 at 22:16.

Page 3 of 24 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •