Page 10 of 24 FirstFirst ... 8910111220 ... LastLast
Results 91 to 100 of 236

Thread: Iaz cu crapi koi

  1. #91
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by geoador View Post
    foarte buna prezentarea , felicitari pt iaz si iti multumesc pentru sfaturile date in constructia iazului au fost de mare folos
    Multumesc! E meritul tau pt ce a iesit. Ai muncit cu drag si rezultatele sunt pe masura.
    Oricand in limita putinelor mele cunostinte poti apela cu orice fel de intrebare.

    PS: Nu ai mai spus nimic despre filtrare! Cum e cu noul filtru?

    Cu stima,

    Stefan

  2. #92
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    M-a intrebat cineva ce costuri am avut pentru multicameralul betonat. Nu stiu daca am omis ceva dar lista de mai jos cuprinde cam toate sumele cheltuite:

    1.Bureti japonezi 2/1/3,8-4 buc=1200 ron
    2.Perii 50 cm - 25 buc - 250 ron
    3.Bureti albastri 50/50 - 2 buc - 65 ron
    4.Vopsea piscina 5l+grund 5l +diluant 2l = 350 ron
    5.Materiale constructii(bolovani, nisip, balastru,ciment, tevi, plasa fier,CM 17,etc) = 1000 ron

    Total =(+) 2865 Ron

    Nu am trecut la socoteala mana de lucru, cofraje, gresie, etc, pe care pot spune ca le-am avut.

    Mai trebuie stiut ca pe langa toate cele mentionate au mai fost cheltuieli suplimentare pe pompe si aeratoare.

    Asa ca, inainte sa va apucati faceti niste calcule serioase!!! sau cautati alte solutii mai usor de pus in practica.

  3. #93
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    Ma ajutati va rog cu citeva sfaturi cum pot domestici locatari din micul meu helesteu :5koi si 6 carasi fiindca sunt foarte salbatici si as dori sa ii hranesc din mina va multumesc anticipat

  4. #94
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Incearca pentru inceput sa dai mancare intr-un singur loc(improvizeaza un chenar plutitor). Cand dai hrana, fi pe cat posibil prezent in zona.
    Usor, usor pesti vor asimila prezenta ta cu o posibila ratie de hrana si se vor face prezenti...
    Restul vine de la sine, trebuie insa foarte multa rabdare.

    Succes

  5. #95
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pt sfaturi ,puteti sa imi recomandati o hrana anume?,eu folosesc deocamdata Koi Royal de la Sera

  6. #96
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by goofyka View Post
    Multumesc pt sfaturi ,puteti sa imi recomandati o hrana anume?,eu folosesc deocamdata Koi Royal de la Sera
    Daca crapii sunt de dimensiuni mici incearca sa dai o hrana buna cu cat mai multa proteina(+40%)
    Mai multe detalii gasesti aici: http://forum.acvarist.ro/showthread....a-crapilor-koi

  7. #97
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Last edited by stefannicolae1978; 21-07-2013 at 15:20.

  8. #98
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Dragi mei,

    Ieri m-am intors de la Pitesti cu o mare dezamagire si regret in suflet.

    Sambata dimineata foarte incantat ca am achizitionat de la syso, 100 litri de K1, m-am dus la curte in ideea de a pune acel material in camera pompelor pentru a suplimenta filtrarea biologica..Abia aasteptam sa testez fenomenul!!

    Incantarea mea a fost pana in momentul cand am aruncat ochii in iaz la pesti. Apa limpede, pestii pareau bine dar am observat pe cativa dintre acestia ca solzii sunt putin sangeri, la fel si inotatoarele(pe 3 dintre pesti).....am incremenit instant! Am uitat de toate!!
    Am luat repede minciogul si ligheanul si i-am luat la control pe fiecare in parte. Cu exceptia celor 3 pesti care erau vizibil afectati am mai gasit oarece mici semne si pe alti pesti.
    Unul dintre cei trei pesti avea si cativa solzi zbarliti!!

    Nenorocirea cred ca a survenit datorita faptului ca doua saptamani nu am trecut pe acolo si nu am facut curatenie in filtru. A fost adaugata aproape zilnic apa in iaz, a fost golit de 2 ori caminul de sedimentare dar uite ca s-a intamplat. Probabil daca nu as fi ajuns nici saptamana aceasta mi-ar fi murit toti pestii!

    Toate semnele indica o infectie bacteriana.

    M-am gandit si la posibilitatea sa fi introdus in iaz, odata cu introducerea catorva pui de yamabuki ogon(achizitionati acum aproximativ 1 luna) un virus. Adevarul este ca nu am tinut acei pui in carantina decat o saptamana.E si asta o varianta! Nu stiu ce sa cred!!!

    Ieri a fost cea mai proasta zi din viata mea in cea ce priveste acest hobby!

    Intru-cat nu am posibilitatea tratari pestilor(nu am bazin de carantina si nici timp de asa ceva) am luat o decizie radicala.
    Constient de faptul ca majoritatea pestilor sunt destul de mari(+500 gr-1000 gr), ca filtrarea nu este eficienta decat daca pot face curatenie periodica, am decis sa mut la iazul de la gradina cea mai mare parte a pestilor(inclusiv pe cei trei afectati). Am oprit acasa doar cativa, de care sa ma bucur pana in toamna cand am de gand sa ma apuc de modificarea iazului. Si pe acestia o sa-i transfer peste iarna la lac.

    Nu stiu ce as fi facut daca nu aveam acel iaz de gradina!!


    Din pacate nu va pot arata pozele si nici filmuletele facute pt ca in isteria mea, sambata seara tarziu, in timp ce ma uitam pe ele, nu stiu cum am facut si am sters tot.Imi pare rau!

    Sa revin la subiect.

    O alta decizie luata ieri a fost sa renunt definitiv la plantele din bazin. Sunt suta la suta convins ca acel bazin a fost sursa acestei probleme. Era infectie acolo!, un miros pe care nu vreau sa-l descriu, o armata de broaste, un mal negru taciune....am scos tot....
    Nu mai imi trebuiesc plante niciodata!
    La suprafata o placere de priveliste iar la fund un focar de bacterii daunatoare..

    O alta modificare facuta a fost golirea celor 2 camere din multicameralul suspendat. Si acolo in acea lava vulcanica si bile de argila se cumulase foarta multa mizerie fina(tot ce a trecut prin multicameralul betonat!!). Ca sa functioneze trebuia curatata periodic!!(am spalat bine materialul si l-am pus la uscat- ar merge de minune intr-un bakky)

    Ce sa va mai spun!!! sunt dezamagit! Nu e un capat de tara dar e dureros sa petesti asa ceva pt ca nu sti, pt ca nu asculti pe cine te invata!....

    Sper ca boala sa nu fie decat o infectie bacteriana si pestii sa isi revina rapid(in lac au toate sansele).
    Ierii am stat cateva ore sa-i observ si am avut bucuria sa vad cativa dintre acestia, participand timid si foarte prudenti la sedinta de hranire alaturi de crapii autohtoni care sunt super obisnuiti cu astfel de ocazii.(imi pare rau pt calitatea filmarii facuta cu telefonul)



    Am facut si un mic filmulet in care sa va prezint cum functioneaza o camera de 70/50/80 plina cu 100 l de k1 pus in miscare de 2 aeratoare de 3500 litri/ora fiecare. In mod sigur eficienta acestui material nu poate fi decat un beneficiu adus filtrarii biologice:

    Last edited by stefannicolae1978; 05-08-2013 at 14:30.

  9. #99
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Imi pare rau sa aud ca ai avut probleme cu pestii tai. E trist intotdeauna cand auzi de pesti bolnavi caci ei nu poarta nicio vina pt imbolnavire...

    Iti pun niste intrebari cu scopul unei discutii constructive. Nu este vorba de critica, dar poate asa ajungi sa-ti pui niste semne de intrebare la care poate nu te-ai gandit sau nu le-ai dat suficienta atentie. Sper sa nu fie cu suparare. Daca e imi dai un msj si nu mai deranjez.

    1. Ce garantie ai ca in balta aia mare, koii nu se vor imbolnavi mai rau? Un volum mare de apa nu cred ca inseamna neaparat pesti sanatosi. Poate la aia aparent sanatosi, boala nu s-a manifestat inca...nu cobesc, doamne fereste! Din cate am citit si eu, si mai mult ca sigur si tu, spre deosebire de crapul comun, koii sunt mai sensibili adica mult mai pasibili de imbolnavire fata de crapi normali in favoarea "frumusetii" cu care ne incanta, daca pot spune asa. Ceea ce incerc sa spun e ca in opinia mea nu e sigur ca daca crapul comun e sanatos si voios si koi-ul va prospera...poate in apa aia sunt bacterii si paraziti care crapului koi ii sunt fatali, ei fiind mai sesibili prin gena lor... Ma intreb intr-un caz nefericit, ii poti depista si controla la fel de usor ca in iazul mai mic? Ii poti controla vizual prin apa aia tulbure? Sa nu mai vorbim de tratat....avand in vedere volumul mare de apa.
    Te-ai gandit la asta?

    2. Idee de bazin de carantina (sugerata si de unii din colegii de pe forum) care cred ca ti-a scapat din vedere este o piscinuta din aia de la dedeman sau brico cu 89/99 ron. Volum 2,5 mc. Cutiuta de filtrare mecanica, si o pompa mica sunt sigur ca aveai tu pe acolo prin curte.

    3. Cu plantele....facand abstractie de proverbul "in urma razboiului multi viteji se arata", ma asteptam ca tu, avand mai multa experienta ca mine sa constati deja ca plantele nu fac casa buna cu Koii. Idee sustinuta cam de toti crescatorii de pe forum....inclusiv syso, prietenul tau. Eu am constat dupa primul an si nu am vrut sa mai aud de ele, cu toate ca sunt mare fan plante si gradina. Eu am suspectat ca la mine, o parte din paraziti sigur au venit odata cu "plantele luate cu mare drag" . Sunt frumosi nuferii, imi plac mult, dar ii prefer intr-un iaz fara pesti. Banuiesc ca de acum si tu!

    Cat despre faptul ca blamezi filtrul...nu stiu cati dintre amatori curata filtrul saptamanal si totusi nu cred ca au avut probleme asa grave intr-un timp relativ scurt... Adica nu cred ca e o regula - nu cureti filtrul la saptamana, pac ai pestii bolnavi! Are si el aportul lui in aceasta problema dar nu e exclusiv vina filtrului.

    Cauza, suspectez eu este undeva la plante sau pestii noi. Ai luat plante recent? Din surse sigure? Pestii noi i-ai verificat si la microscop? Sau cum i-ai carantinat? Poate in carantina i-ai tinut la racoare la o temp constanta, in acvariu, apa curata, oxigen din belsug....pe cand afara soare mult, apa clocita, plante, sedimente...o multitudine de factori care pot influenta aparitia bolilor. Eu, neavand conditii de carantinare, anul trecut cand am acizitionat ultimii pesti i-am aruncat direct in iaz, dupa egalizarea temp din punga. Bineinteles ca ma asteptam sa vina cu ceva boli, dar ma asteptam sa vad efectele intr-o sapt, doua sau macar in toamna cand inca puteam sa-i tratez eficient, nu iarna! Sa nu mai vorbim ca nu aveam microscop sa pot identifica ev paraziti...si inca nu am spre rusinea mea.

    Ca o paranteza, coincidenta sau nu, cand scapasem de boli de ceva timp sau cel putin asa se parea, caci nu mai observasem nici scarpinat, nici flash-uri, nici rani, nici sarituri din apa nici nimic si ma trezesc cu un telefon de la ai mei, cum ca 2,3 pesti au ochii umflati! Exact ca tine mi-a picat fata, mi s-a stricat toata ziua. Era clar. Infectie. Eu ii vedeam pe camera voiosi, veseli, mancau, misunau, dar se pare ca au dezvoltat o infectie bacteriana intre timp.
    Poate ca e sezonul de infectii la cei care nu au filtrari adecavate, asa ca haz de necaz!

    Mult succes cu pestii aia bolnavi si sper ca ai de gand sa-i tratezi, caci nu cred ca se vindeca de unii singuri...ala cu solzii zbarliti, l-as fi izolat imediat...si apoi tratat. Nu ti-e frica sa risti?

  10. #100
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    Salut,parerea mea la ce ai zis tu ca au este sa incerci la volumul de apa cantitatea de sare neiodata recomandata.e doar o parere.2-3 kg la o mie de litri.

Page 10 of 24 FirstFirst ... 8910111220 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •