Page 22 of 24 FirstFirst ... 122021222324 LastLast
Results 211 to 220 of 236

Thread: Iaz cu crapi koi

  1. #211
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Doi prichindei..


  2. Likes blu liked this post
  3. #212
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    New koi fish baby...






  4. #213
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    In sfarsit!....A venit primavara!...


  5. Likes Killick, tudiromi, blu liked this post
  6. #214
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Va salut!

    Revin de aceasta data cu un semnal de alarma!!!

    Acum aproximativ 3 saptamani impreuna cu un prieten am achizitionat mai multi koi foarte frumosi de la un furnizor din Ungaria!!!..... Dragoste la prima vedere!!!.ce sa zic!!!
    Doi dintre pesti am oprit eu...si au ajuns in acvariul meu de carantina impreuna cu alti pesti mai vechi(deja carantinati)......restul au ajuns la amicul meu care pregatise bazinul de carantina (1000 l)nou nout , cu filtrare pe masura(cutiuta pt 90.000 de litrii)!!!

    Au ajuns pestii!!!...putin sifonati..unii cu mici iritatii...aripioare si cozi usor afectate....
    Dupa cum imi e in obisnuinta...dupa perioada de calmare in apa curata....i-am trecut prin baia de permanganat!!!....apoi cei doi ai mei au trecut la aclimatizare in acvariu(din lipsa altor conditii de carantinare)....ceilalti au plecat catre noua locuinta..........
    Toate bune si frumoase pana acum!!!...nu ma mai saturam de uitat la ei!!! Minune mare...parca erau de o viata in acvariu!!.....

    La vreo doua-trei zile dupa, au inceput semnele!....botul iritat la unul...si o mica iritatie sub branhie la cel de al doilea!!!...in schimb foarte activi...ok...

    A inceput stresul!!!...

    Dupa alte cateva zile...din iritatii au dat-o in ulceratii....!!!
    Normal ca am intrat in panica!!!!...ce e de facut!!!....solutie antibacteriana pt acvariu...dezinfectare si pansare cu antibacterian pe rani!!!....oprire hranire....si asteptare!!!....cateva zile a stat pe loc...nicio schimbare!!!...am luat apoi inca o decizie...injectare cu antibiotic....
    Au aparut semnele in bine ...cel cu botul umflat a inceput sa dea semne de refacere...al doilea nimic!...rana nu a mai avansat...dar nici nu a dat inapoi!!....
    Incepusem sa prind curaj!!!...cel cu botul s-a refacut complet....eram convins ca macar unul scapa!...dar....alte surprize...gasesc un butterfly mort...asa din senin....apoi..la o zi-doua un kohaku mic...super dragut....apoi iar..si iar...alti doi pesti!!!.....
    Ca sa fie treaba buna....sambata seara aud ,,pleosc"...vindecatul meu a dat strechea in el si a sarit din acvariu...in doua ore a murit!!!...iar duminica am gasit mort si pe cel nevindecat!!!...
    Sa fie cireasa pe tort...ieri am mai gasit mort un benigoi!!!...

    Nu descriu si povestea amicului meu pt ca inca e in desfasurare!!!...va spun doar ca i-a murit pana acum un benigoi primit de la mine...care a fost introdus in bazinul nou de carantina odata cu noile achizitii!!!!


    Asa oameni buni...ca nimic nu e simplu pe lumea asta!!!....




    Last edited by stefannicolae1978; 31-03-2016 at 19:32.

  7. #215
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Imi pare rau sa aud de povestea asta si mai ales imi pare rau de pestii respectivi.
    Circulau zvonuri ca pestii din Ungaria au ceva probleme in sensul asta.
    Eu evit sa aduc pesti noi in bazin (bine...nici nu am prea facut-o in ultima vreme) mai ales pe perioada de primavara cand este perioada viremiilor si perioada de activare a virusilor si bacteriilor.
    Parerea mea este ca pestii trebuie adusi si aclimatizati la sfarsitul verii.Rezista si mai bine la stresul transportului pentru ca sint mai bine hraniti si au sistem imunitar dezvoltat comparativ cu perioada de primavara cand sint total expusi dupa iarna.

    Chiar imi pare rau.
    Cu stima
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  8. Likes dum, stefannicolae1978, syso liked this post
  9. #216
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Multumesc pentru compasiune!

    Riscul mi l-am asumat tinand cont de perioada si de provenienta pestilor(din anumite surse am aflat ca pestii sunt importati din Israel, De altfel cutiile in care au fost trimisi la Bucuresti sunt de la MADAN KOI - Israel!!!).

    Ce sa zic...mi-au luat ochii!!!..si tinand cont ca si in trecut am mai achizitionat koi de la acest furnizor si nu am avut foarte mari probleme...nu am rezistat!!!

    Sunt constient ca nu am conditii perfecte de carantinare...dar totusi mi-au trecut prin mana...prin acel acvariu de carantina cateva zeci(sa nu spun mai mult) de koi!!!...am mai intalnit iritatii...aripoare distruse...chiar si ulceratii...care prin tratamentele standard au fost rezolvate!!!

    De data asta a fost altceva!!! Ce? Nu stiu exact!!!..si nici nu vreau sa fac anchete!!!

    Sa imi fie invatatura de minte!!!

  10. Likes Nimeni liked this post
  11. #217
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Ultimele achizitii!..


  12. Likes blu, catalin.suzeanu liked this post
  13. #218
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Inca unul recuperat din balta!..


  14. Likes cosmin_ruz, blu liked this post
  15. #219
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    Timisoara
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    Ceau,

    Frumosi !
    Am si eu un iaz la sat si merg tot la 2 zile sa dau de mancare pestilor. Ultima data am observat ca imi lipsesc 4 pesti ! Ce ar fi putut sa ii vaneze? Pestii aveam 10-12 cm, erau crapi koi. Adancimea iazului e de 1.1 m si e in curtea casei, sansele sa fi intrat vreun caine sunt reduse. Ma gandeam la pasari, dar in afara ce ciori si porumbei, nu sunt alte tipuri de pasari.

  16. #220
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Variante sunt multe!!! De la pasari, pisici...etc...pana la vreun vecin amabil!!!...Inclusiv broastele mari vaneaza puietul de crap!!!...

Page 22 of 24 FirstFirst ... 122021222324 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •