Results 1 to 4 of 4

Thread: Probleme la caras auriu

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Suceava
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes

    Probleme la caras auriu

    Salutare
    -Am o problema cu un caras si nu stiu ce are, poate gasesc aici putin ajutor.
    Am un caras auriu (Black Moor) si de la o bucata de vreme am observat ca i se inalbeste o inotatoare (devine transparenta, nu mai are acea culoarea neagra pe inotatoare) Din ce cauza? Ce are? Cum se trateaza?
    -Carasul locuieste singur, intr-un acvariu de 50L, pietris de 3-4mm granulatie, schimbul de apa se face saptamanul aprox 60%, il hranesc de 2 ori pe zi, exista ceva plante in acvariu dar nu le stiu numele, filtru intern functioneaza non-stop, fac pauza de iluminat la amiaza de 3 ore.
    DSC09427.jpg
    Last edited by Corneliu; 28-06-2012 at 17:46.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Pai ori este auriu ori este Black Moor?Eu cred ca este cate putin din amandoi.Daca unul dintre parinti sau bunici a avut nuante de rosu sau alb, negrul se transforma in alb sau nuante de rosu in timp.Melanina este cea responsabila cu negrul dar este o gena mai slaba decat cea care da culoarea rosie.Cand vezi carasi in afara de varietatea Panda(alb cu negru) negri cu rosu, sa fii sigur ca se va face tot rosu.Acelasi lucru se produce si la carasii gri.In concluzie, carasul tau nu este bolnav, ci se decoloreaza.Pentru a fii siguri 100% poti face o poza.
    Last edited by Tudor.M; 04-07-2012 at 14:03.

  3. #3
    Member kpac's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    piatra neamt
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    El isi schimba culoarea datorita temperaturii apei. pot sa ajunga portocalii daca apa e mai calda

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kpac View Post
    El isi schimba culoarea datorita temperaturii apei. pot sa ajunga portocalii daca apa e mai calda
    Nu are nicio legatura temperatura apei cu schimbarea culorii.Soarele are legatura in sensul ca intensifica culoarea rosie.Unde ai citit asa ceva?

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •