Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 124

Thread: Alt unghi de vedere

  1. #1
    High member Busuioc's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    833
    Post (Dis)Likes

    Alt unghi de vedere

    Dupa un an si trei luni de acvaristica , un an si zece zile de cand am achizitionat acvariul de 180 L a venit timpul sa fac un reset .
    In cel mult 7-21 zile ( timp in care mai fac cateva achizitii pentru acvariu ) incerc sa trec la un nivel mai sus ( daca nu chiar 2 )
    Am sa anunt fiecare achizitie pentru pareri pro sau contra . Plus ca momentan sunt in cautarea acelui site in care poti efectua virtual aranjarea plantelor in acvariu in functie de marime si culoare .

  2. #2
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Cu sau fara carasei?

    Mult succes si incearca aici

  3. #3
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Sau.... aici ca la Batman nu merge :P
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #4
    Junior Member Specialkey's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Iasi/Botosani
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Busuioc View Post
    Plus ca momentan sunt in cautarea acelui site in care poti efectua virtual aranjarea plantelor in acvariu in functie de marime si culoare .
    E acumva acesta? http://www.theaquatools.com/aquasketcher
    Oricum...bafta cu noul setup si..asteptam poze cu evolutia lui!


    LE- ah..scuze...nu am vazut in postarile precedente ale colegilor si linkul...era "camuflat"

  5. #5
    High member Busuioc's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    833
    Post (Dis)Likes
    Azi trebuia sa fac schimbarea dar prin ce am trecut in ultimile zile mi-a taiat tot cheful . Pana la urma am sa scot in seara aceasta toate plantele din acvariu le asez intr-o galeata cu apa si sper ca pana maine apa din acvariu se va limpezi sa pot scoate si pesti fara prea multa zapaceala .
    Am gasit si 4 pungi de cate 7 kg de volcanit care eu credeam ca se vinde la litru dar el este la Kg . Si o ultimul lucru bun intamplat am reusit sa cunosc o persona deosebita care m-a ajutat cu filtrul de substrat : dan.pavelescu , Inca o data ii multumesc pe aceasta cale .

  6. #6
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Busuioc, dar te rog nu ma mai lauda atat ca n-am facut mare lucru si nici n-am dat pe branci

    Eu ca sa prind pestii din borcanul meu fac asa: scot plante, lemne, pietre etc. Scot apa pana ramane de o palma, apoi folosesc 2 plase: pe cea mare o pozitionez strategic, iar cu cea mica gonesc/indrum pestii pe calea cea buna, spre minciogul mare.
    Faza merge pana prinzi grosul, apoi tot "la bucata" trebuie sa-i prinzi.

  7. #7
    High member Busuioc's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    833
    Post (Dis)Likes
    Planul asta il am si eu in gand dar fiind sub manado , aquabasis am scos plantele din seara asta ca pana maine sa se limpezeasca apa si sa pot prinde pesti,

  8. #8
    High member Busuioc's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    833
    Post (Dis)Likes
    6 ore . Atat a durat redecorarea , cel mai greu a fost golirea si spalarea acvariului , bine inteles ca aquabasisul a fost namol 100% dar pana la urma am reusit sa curat.
    Dan ai avut dreptate cu filtrul de substrat mai trebuia pilit pe cele 2 colturi un pic mai mari , in rest a mers totul ca uns chiar si furtunul de la tetratec 1200 a intrat foarte bine neincalzit dupa ce am taiat marginea PPR la unghi de 45 de grade de jur imprejur.

    poze nu am facut , chiar nu mai rezistam sa pun si mana pe aparat .

  9. #9
    Member Daniela76's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Bruxelles
    Posts
    292
    Post (Dis)Likes
    Busuioc Bafta cu noul set-up! Poze, te rog, mai ales cu filtrul de substrat. Vei merge numai pe acest filtru?

  10. #10
    High member Busuioc's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    833
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Daniela76 View Post
    Busuioc Bafta cu noul set-up! Poze, te rog, mai ales cu filtrul de substrat. Vei merge numai pe acest filtru?
    Din fericire acest filtru de substrat este conectat la IN-ul unui Tetratec ex1200 si la acvariu mai am un ex700 . La numai cateva ore de umplere acvariu a fost cristal mai ales ca nu am umblat la materiile filtrante din canistre si am pus 80 de litri din apa veche am stors in sorb o fiola de filter start si am aruncat o pastila de bactozim poze cred ca undeva pe maine

Page 1 of 13 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •