Page 8 of 13 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 71 to 80 of 129

Thread: ,,Intermedius,, by Bitanu

  1. #71
    Member amonbonfills's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti, Dr. Taberei
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumoase plante ca si la setup-ul anterior. Succes mai ales acum dupa caldurile ce ne-au topit atat pe noi cat si pe plante

  2. #72
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes
    Multumesc! In acest weekend voi posta ultimile poze cu acest setup, inainte de a-l ,,strica,, complet. Intr-adevar, caldurile mi-au provocat ceva daune, dar pana la urma totul se termina cu bine.

    mkoo: nu cred ca este chiar asa ,,bestial,, . Pai, urmatoarele setup-uri si acvarii cum vor mai fi?

  3. #73
    Member amonbonfills's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti, Dr. Taberei
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Pentru noul setup ti-as recomanda sa vizitezi cateva site-uri de aquascaping, doar pentru ati stimula imaginatia.....

  4. #74
    Base member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti - S1
    Posts
    379
    Post (Dis)Likes
    Cata rabdare cu gazonul sa-l plantezi.
    Nu ma pricep eu chiar asa de bine, dar ar sparge cumva cu ceva colorat negrul ala.

  5. #75
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by amonbonfills View Post
    Pentru noul setup ti-as recomanda sa vizitezi cateva site-uri de aquascaping, doar pentru ati stimula imaginatia.....
    Ma, tu vorbesti serios? Activez cam pe toate forumurile din RO si pe cateva de pe afara? Imaginatie as avea eu (sau asa cred doar eu? ) , dar nu am banuti pentru ceea ce mi-as dori, ceea ce nu voi divulga. Cat despre inspiratie unde putem trage cu ochiul, google-ul ascunde multe, mai ales concursuri si reviste. Ma crezi, ca in adolescenta mi-am facut abonament la biblioteca judeteana, doar pentru a citi carti de acvaristica? Asta prin anii 90.
    Si ar mai fi ceva: nu prea as vrea sa se duca catre copy-paste, tocmai de aceea adopt niste aranjamente cu o nota de originalitate.

    amonbonfills@: Pai, daca nu as avea rabdare, cu siguranta mai aruncam din cand in cand ceva mancare la ciclide africane. Cat despre ,,negrul ala,, ... : surprize, surprize!!!

  6. #76
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    cu Andreea Marin?

  7. #77
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes
    Eeeei, dragi prieteni acvaristi, si cum am pomenit eu in primul post al acestui topic, iata ca venira si sfarsitul acestui setup, numit simbolic ,,Intermedius,,. Cei drept, am depasit cu doua saptamani existenta setup-ului din cauza unor daune provocate de caldura si de unele calcule de ordin financiar, pentru ceea ce va urma. Probabil, cativa dintre voi vor zice ca sunt nebun, de stric ceva ce merge bine. Asta-i viata. In seara asta va intra ,,escavatorul,, si ,,Gloria,, in bazinul meu. ls

    Cateva concluzii de final:
    -pietrisul quart (de Baumax) cu granulatia 0,5-2mm, desi este cam mic si-a facut treaba cu brio; recunosc, la inceput am fost cam sceptic in privinta lui, mai ales dupa insuccesele unor colegi de-ai nostri.
    -substratul fertil Tropica este nemaipomenit, tinand cont ca are 11 luni si doua setup-uri la activ la nivelul superplantat. Cred ca ar mai fi dus lejer inca un setup, ba chiar doua;
    -incalzitorul de substrat nu si-a facut treaba, sau cel putin nu am sesizat-o eu, neobservand vreo diferenta intre utimele doua setup-uri (la ,,Oland-Scape,, a fost pus in functiune).
    -KH=13 (cateodata a sarit catre 14-15). Desi este cam maricel fat de ceea ce aveti voi, marea majoritate, mi-am demonstrat inca odata ca se poate face cat de cat peisagistica acvatica cu plante si cu apa rea de robinet a Constantei.

    Si-acu, sa curga ultimele poze ale ,,Intermedius,,-ului:


























    Last edited by bitanu; 19-08-2012 at 11:52.

  8. #78
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumos si acest setup. Vad ca si Macrandra are acum o distanta internodala mica. Care crezi ca a fost problema?
    Mult succes mai departe.
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  9. #79
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes
    Caldurica, bre! Peste 28 face figuri. Peste 31 se evapora.

  10. #80
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Vesnica pomenire! Vesnica pomenire!...

Page 8 of 13 FirstFirst ... 678910 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •