Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 47

Thread: Ce Eheim ar fi mai bun?

  1. #11
    Base member FlorinI's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucureşti S1
    Posts
    499
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Daniela76 View Post
    Eheim 2074 vine cu interfata? Vad ca pe niciun site nu scrie de treaba asta.
    Se cumpără separat, e destul de scumpă și aia, din memorie parcă vreo 70 de euro.

  2. #12
    Member Daniela76's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Bruxelles
    Posts
    292
    Post (Dis)Likes
    Am comandat un 2224 si un robinet de 12/16.
    Am oscilat destul de mult, imi placea mai mult JBL-ul dar am ramas la Eheim pentru ca la JBL consumul e de vreo 13 w iar la 2224 - 8 w. In timp, conteaza.
    Acum o sa am nevoie de ceva explicatii in ceea ce priveste robinetul. La ce distanta sa-l pun, mai exact, unde tai furtunul?

  3. #13
    Base member FlorinI's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucureşti S1
    Posts
    499
    Post (Dis)Likes
    Judeci singură în funcție de estetică și acces. Personal l-aș pune aproape de filtru (dacă filtrul e într-un cabinet, robinetul să fie pe bucata de furtun din cabinet).

  4. #14
    Member Daniela76's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Bruxelles
    Posts
    292
    Post (Dis)Likes
    FlorinI iti multumesc mult pentru explicatii si tuturor celor care m-au ajutat in luarea deciziei. Acum ramane sa astept cele doua filtre si masele filtrante, sper sa ma descurc in repartizarea lor... Daca imi prind urechile...

  5. #15
    Base member FlorinI's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucureşti S1
    Posts
    499
    Post (Dis)Likes
    Cu plăcere & succes!

  6. #16
    User banat
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Targu-Jiu
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    salut, scuze ca intervin dar am fost mirat de spuse(scrise) de Florin in legatura cu robinetii de la 2224 Eheim,sunt posesor de Eheim 2222A,2224,2226,2228,si toate au robineti de reglaj debit de apa, deci nu mai trebuie robinet suplimentar ca cel din imaginehttp://www.aquaristikshop.com/e_Produktinformationen/EHEIM-Shut-off-valve.htm

  7. #17
    Base member FlorinI's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucureşti S1
    Posts
    499
    Post (Dis)Likes
    Daniela, dacă te-am indus în eroare îmi cer scuze.

  8. #18
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    JBL ul e701 are consum de 9 W.
    Totusi, e bine ca ai ales eheim-ul Mult succes!

  9. #19
    Member Daniela76's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Bruxelles
    Posts
    292
    Post (Dis)Likes
    COSTI27RAD Multumesc mult pentru lamuriri, daca are robineti, cu atat mai bine, scap de o grija.

    FlorinI Nu-ti face griji, robinetul e 4 euro, nu-i cine stie ce, oricum e bine sa-l am, in caz ca am probleme cu vreunul in viitor.


    pork Multumesc pentru urari, sa vedem acum ce-mi vine, (nu mai am rabdare ) cica luni o sa am ambele filtre + Siporax-ul, am comandat 3 l, sper sa ajunga. Mai am 2 l de Matrix.
    As mai vrea sa va intreb, din masele filtrante de la 2224, ce anume sa pastrez? Eu ziceam sa pun 1 l Siporax pe langa masele filtrante care vin. Sa pun si Matrix, nu stiu daca are sens la acvariul de 60 l. Voiam sa-l pastrez pentru acvariul de 125 -filtru 2078

  10. #20
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    2224 ul vine cu materiale filtrante bune.
    Ai in sertarul de jos inele ceramice plus un burete poros, astea pentru filtrare mecanica. Dupa care 2 sertare sunt cu eheim substrat pro, material biologic foarte bun. La final mai este o fasie de perlon, pe care poti sa o lasi sau nu, dupa cum preferi.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •