Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 41 to 50 of 68

Thread: Algeee in disperare

  1. #41
    Junior Member cbogdan's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    94
    Post (Dis)Likes
    Pentru informare proprie, aquasafe nu indeparteaza din fertilizanti?
    Si daca pentru Staghorn se mai poate folosi supradozarea cu Eazy Carbo ( pentru un acvariu de 100 L cam ce supradozare ) ?
    80x40x35 -- JBL CP 701E GL 12/16 700l/h Siporax + Burete -- UV Resun G23 5W 4H/Zi -- Incalzitor Haillea 100W -- 24w Osram 856 + 24w Arcadia Tropical Pro -- x1 mini power head bio filter -- Generator Co2 Bio 5L ( bomba co2 ) 3b/s + Reactor DiY


  2. #42
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bacau
    Posts
    29
    Post (Dis)Likes
    Nimeni am fost azi la pet shop si am cumparat Aquatan de la sera . Se pune 5 ml la 20 de litri de apa . Nu am gasit alta solutie de declorinare. Din cate stiu Sera e buna.

  3. #43
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Freedoom View Post
    Nimeni am fost azi la pet shop si am cumparat Aquatan de la sera . Se pune 5 ml la 20 de litri de apa . Nu am gasit alta solutie de declorinare. Din cate stiu Sera e buna.
    Aquatan???? Din cate stiu aquatan este ptr Blackwater!!!! contine tanin si nu face declorinare! E posibil sa le incurc.
    Dap.... "alarma falsa"... exista 2 feluri de aquatan: conditionator si ceea ce spuneam eu. Daca e conditionator... e bun Spor la schimb
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #44
    Member Mcostixxx's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Falticeni,Suceava
    Posts
    186
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Freedoom View Post
    Rezultatele de la apa de robinet sunt : ph= 6,8-7 , kh= 3, gh = 3-4, no3= 0-10 mai mult spre 0 , no2= 0-1 mai mult spre 0.
    in cazul asta nici sa te mai auzim cu apa de izvor. ai o apa la retea de invidiat...foloseste apa de la robinet si cu o ferilizare - tinand cont de lumina si co2(daca ai) vei reusi sa nu mai ai "algeee in disperare".
    PS: iti propun sa citesti articolele recomandate de colegi (inclusiv regulamentul) gasesti aproape orice pe acest forum folosind cu incredere functia 'search'.
    atat timp cat vom urma "tiparele" nu vom fi mai mult decat ceea ce suntem...

  5. #45
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bacau
    Posts
    29
    Post (Dis)Likes
    In legatura cu pestii. Am asa guppy gurami molly somn de sticla peste ventuza sanitar xipho zebre neoni . As vrea 2 discusi . O parere ce sa fac la aceste specii ?

  6. #46
    Very high member Remus Spataru's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,168
    Post (Dis)Likes
    Discusi ??? glumesti nu ? invata sa intreti acvariu pe care il ai cu pestii actuali,apoi cand te vei simti pregatit si vei avea acvariu necesar poti sa te gandesti la discusi.Pana atunci parerea mea este sa stai cuminte.Eu unu nu inteleg intrebarea ta...poate alti colegi....


    Ps Nimeni nu cred ca mai are rost sa-i spui colegului Freedoom sa isi treaca locatia
    Last edited by Remus Spataru; 03-06-2012 at 17:13.

  7. #47
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Remus Spataru View Post
    Ps Nimeni nu cred ca mai are rost sa-i spui colegului Freedoom sa isi treaca locatia
    Yep! Ai obosit si tu... sa tot citesti, nu? Cateodata "insistentele"... dau roade

    @Freedom: La aceste specii actuale..... ai putea intai:
    - sa consulti tabelul de "compatibilitati intre pesti"
    - sa te informezi despre fiecare specie/peste care il ai momentan in acvariu si anume: "clasa" din care face parte; cerintele necesare: spatiu (volum apa ptr fiecare peste care il ai, in parte), hrana care o prefera, conditiile de crestere (temp apei, lumina, plante)
    - sa oferi acestori "specii" conditii normale de crestere si dezvoltare.... : cu un acvariu ciclat, cu o lumina adecvata, cu o temperatura a apei in limitele normale care le accepta pestele, cu o curatenie si intretinere a acvariului regulata.

    In rest...... despre discusi, spun "pas" sau STOP tura aceasta! Daca vrei sa cheltui niste bani aiurea si sa chinui niste pesti.... doar ptr ego-ul tau propriu... esti liber sa faci ce vrei. Dar inainte de a cumpara un discus... e bine sa stii cel putin faptul ca: discusii se simt bine in grup (minim 6-8-10) de aici si un calcul "scurt" la bani. Punctul 2: inmulteste numarul minim de pesti... cu cate 50L apa necesari unui peste si ai sa vezi cam ce acvariu iti trebuie. In afara de asta.... iti pot spune inca un lucru... referitor la mine personal: am 2,5 ani de cand "citesc" si acumulez cunostinte despre discusi!!! si... momentan acvariul este gol, fara discusi! Ai inteles ideea? Incearca sa tii la "norme si limite normale" acvariul care il ai momentan.... sa faci un echilibru in ceea ce priveste pestii care ai detii momentan, adica sa vezi: ce volum de apa trebuie a fiecare... ce ai in plus.... ce pesti mai trebuiesc (in privinta numarului minim care trbuie sa fie intr-un acvariu).... intr-un cuvant: Pana la discusi.... mai este drum de facut. Daca ai invatat "destul" in 2 zile... asta nu inseamna ca trebuie sa te opresi din citit, studiat, invatat. Spor in continuare in lupta impotriva algelor
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. #48
    Base member FlorinI's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucureşti S1
    Posts
    499
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cbogdan View Post
    aquasafe nu indeparteaza din fertilizanti?
    Nu.
    Quote Originally Posted by cbogdan View Post
    Si daca pentru Staghorn se mai poate folosi supradozarea cu Eazy Carbo ( pentru un acvariu de 100 L cam ce supradozare ) ?
    Īncepe cu dublul dozei de pe etichetă. Dacă īntr-o săptămānă nu are niciun efect (nici rău - vizibil īn comportamentul viețuitoarelor, nici bun - algele se albesc sau se īnroșesc) atunci crește-o la de 3 ori doza de pe etichetă. Dacă are efect rău o dai īn jos, dacă are efect bun nu ai de ce să o mărești.

  9. #49
    Junior Member cbogdan's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    94
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by FlorinI View Post
    Nu.

    Īncepe cu dublul dozei de pe etichetă. Dacă īntr-o săptămānă nu are niciun efect (nici rău - vizibil īn comportamentul viețuitoarelor, nici bun - algele se albesc sau se īnroșesc) atunci crește-o la de 3 ori doza de pe etichetă. Dacă are efect rău o dai īn jos, dacă are efect bun nu ai de ce să o mărești.
    Tot la fel cu schimbari de apa 50 % la 3 zile ?
    80x40x35 -- JBL CP 701E GL 12/16 700l/h Siporax + Burete -- UV Resun G23 5W 4H/Zi -- Incalzitor Haillea 100W -- 24w Osram 856 + 24w Arcadia Tropical Pro -- x1 mini power head bio filter -- Generator Co2 Bio 5L ( bomba co2 ) 3b/s + Reactor DiY


  10. #50
    Base member FlorinI's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucureşti S1
    Posts
    499
    Post (Dis)Likes
    Nu neapărat, mie mi-a mers tratamentul cu Easy Carbo/Excel cu schimburile obișnuite pentru EI, 50% pe săptămānă.

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •