Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 38

Thread: Juwel 112L

  1. #1
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes

    Juwel 112L

    Am luat-o de la capat, intr-un bol mai mare de data asta ... un Juwel 80x35x40 ... 112L brut, cam 90-100L net.
    Plantele, pestii, filtrul sunt cele de la Eheim 54L, s-a schimbat practic doar lumina.
    Am folosit la fel ca si la celalalt AquaBasis + pietris de 1-2 mm. Inceputul arata cam asa ...

    SAM_2093 (Large).jpg SAM_2095 (Large).jpg SAM_2160 (Large).jpg SAM_2162 (Large).jpg SAM_2163 (Large).jpg

    Covorul de MH l-am luat din cel mic si l-am pus direct in asta mare. Sper sa se prinda. Ca sa nu se mai extinda necontrolat ma gandesc sa bag in substrat (ideea mi-a venit ulterior) o fasie de plastic care sa delimiteze cumva zona unde vreau sa fie covor. Daca are cineva vreo recomandare, sunt deschis la orice sugestie.

  2. #2
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Cateva poze din prima zi dupa ce l-am umplut ...

    SAM_2165 (Large).jpg SAM_2166 (Large).jpg SAM_2167 (Large).jpg SAM_2168 (Large).jpg SAM_2169 (Large).jpg

    Partea stanga nu prea-mi place cum a iesit, din cauza asta nici nu am tras-o in poza. Oricum, clar vor apare schimbari pe parcurs.
    Sunt deschis la orice recomandare/sfat.

  3. #3
    Very high member Liviu M's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Germania
    Posts
    1,156
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by vascaeu View Post
    Daca are cineva vreo recomandare,
    Foarfeca?

    Ce e chestia aia dintre furtunele de pe sorbul filtrului?

    LE Cu pestii ce-ai facut? Ca parca nu se vad in poze. Sau sunt cuminti si s-au dat la o parte sa nu strice pozele?
    Acvariul copilului: Introducere, Jurnal.

  4. #4
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Salut , sper sa fie un inceput bun insa cu MH nu ai procedat tocmai corect . Gandeste-te ca ea dezvolta tije care la randul lor produc frunze una dupa alta si tie trebuie sa-ti iasa gazonul intains , nu incalcit una peste alta .
    Succes !

  5. #5
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Dan. View Post
    ... insa cu MH nu ai procedat tocmai corect.
    De asta mi-era frica. Chestia e ca atunci cand am scos covorul din acv. mic si l-am vazut ce frumos e parca nu-mi venea sa-l stric si sa ma apuc sa plantez fir langa fir.
    Si sa-l scot de acolo acum parca nu-mi vine ca arata asa de bine. Offf, nu stiu ce sa zic.

    Dar totusi ... daca sa zicem ca-l iau de acolo si-l replantez fir langa fir, o sa se faca iar ca asta? La fel ma gandeam si cand am plantat primele fire la inceput ... oare asta se face covor?

  6. #6
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Daca ii oferi conditiile necesare , poate se va face mai mare ...totul depinde de tine . Daca il lasi asa are sanse de ingalbenire mai mult de jumate din el .
    Tu esti cel care decide.

  7. #7
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Mda, ai dreptate. Gata, e trecut pe lista de modificari

  8. #8
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Liviu M View Post
    Foarfeca?
    In afara de foarfeca. Vreau o solutie constructiva nu destructiva. ( da, da, stiu de gluma :P )

    Quote Originally Posted by Liviu M View Post
    Ce e chestia aia dintre furtunele de pe sorbul filtrului?
    Este capac-ul de la un JBL CristalProfi e700. Initial am vrut sa pun alt filtru dar pana la urma am ramas tot la Eheim-ul asta.

  9. #9
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Am scos covorul de marsilea si am replantat fir langa fir. Acum astept sa se faca din nou covor
    Multumesc Dan. ptr sfat. Dupa 5 zile incepuse deja sa se ingalbeneasca putin si in partea stanga se ridicase de pe pietris oricat am incercat eu sa-l fixez.

    fr_394 (Large).jpg fr_396 (Large).jpg fr_397 (Large).jpg

    Imi poate spune cineva ce plante sunt astea? Aia rosie este frumoasa si se dezvolta bine. Acum e putin cam imprastiata dar mai incolo vreau s-o fac buchet.

    fr_392 (Large).jpg fr_385 (Large).jpg

  10. #10
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Cu putin ajutor le-am gasit ... Ludwigia Repens si Rotala sp. 'Green'

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •