Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Unde găsesc un butoi pentru stocat apă filtrată?

  1. #1
    Base member FlorinI's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucureşti S1
    Posts
    499
    Post (Dis)Likes

    Question Unde găsesc un butoi pentru stocat apă filtrată?

    Salut,

    Am un filtru cu osmoză inversă. Am și un butoi de plastic, cumpărat de la Hornbach, pentru ținut apa. Problema e că butoiul lasă amoniac (!!!) īn apă.

    Cred că īmi trebuie unul care să fie proiectat pentru uz alimentar. Unde aș găsi așa ceva? Capacitatea necesară e īntre 150 și 250 litri.

    Mulțumesc,

    Florin

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Constanta
    Posts
    174
    Post (Dis)Likes
    Eu am cumparat un butoi de 220 litri , albastru , de muraturi am dat undeva la 70 ron pe el si nu am nici-o problema cu el si tin apa pentru discusi in el. modelul asta http://www.e-vasion.ro/Amenajari-int...RNITURA-220-L/

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    27
    Post (Dis)Likes
    Butoaie de muraturi de genul asta si mai mici si mai mari gasesti langa piata noua de la Obor, la casute. Cel putin prin octombrie 2011 era plin pe acolo de butoaie, insa era si sezonul muraturilor.
    -- aCvarist deci exiSt --

  4. #4
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    salut. confirm existenta butoaielor in spatele pietei noi de la obor. sunt in zona halei vechi, se urca pe o rampa de ciment si sunt tinute afara, nu in hala. mi-am cumparat recent un butoi de acolo

  5. #5
    Base member FlorinI's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucureşti S1
    Posts
    499
    Post (Dis)Likes
    Merci frumos tuturor!

    Niciunul din aceste butoaie nu garantează că e pentru uz alimentar. Și al meu (cel actual) e la fel ca astea! 0,04 ppm de amoniac cāt lasă el īn apă e total nerelevant pentru oameni (la murături de exemplu) și nici īntr-un acvariu matur nu contează (discușii tăi Andrei), dar eu vreau să țin apă deionizată și să fiu 100% sigur că rămāne exact așa cum iese din filtru.

    Īn schimb din linkul tău Andrei am văzut că există butoaie din fibră de sticlă, de uz alimentar, alea de pe site nu au forma corectă dar īncep să caut unul vertical.

  6. #6
    Base member iopenet's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    SLATINA, OLT
    Posts
    344
    Post (Dis)Likes
    Mai e o varianta sa cauti la magazinele specializate de instalatii sanitare. Exista bazine de capacitati mai mari 200, 500L sau chiar mai mari dar care au din constructie nanosilver. Sunt special facute pentru stocarea apei de baut. Pretul o sa fie insa pe masura.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Constanta
    Posts
    174
    Post (Dis)Likes
    Sincer sa fiu habar nu am daca lasa sau nu amoniac , cert este ca discusi mei nu mai au probleme de cand tin apa in el

  8. #8
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    "Tac eu tac".... dar acum tot va intreb: Nu e mai usor de facut un acvariu din sticla si gata? 100x50x50 (250L).... ocupa relativ cam acelasi spatiu ca un butoi.... iar dat fiind utilizarea lui.... poti sa il faci "in picioare" adica gura sa fie de 50x50. Si daca nu tine datorita presiunii la coloana pe inaltime.... il faci normal... ai pui un capac de sticla.... si pui bine-mersi instalatia pe el Pareri?
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Constanta
    Posts
    174
    Post (Dis)Likes
    Ar fi o varianta mai buna cred eu , dar acum nu stiu butoiul pe mine m-a costat 65 ron , banuiesc ca un acvariu costa mai mult nu? si clar ocupa mai mult loc daca il faci lat , mai ai nevoie si de un suport ceva , trebuie sa fie pus pe o suprafata dreapta , e mai greu de manevrat , asa butoiul cand vreau il mut oriunde doresc ca e foarte usor , il golesc , spal , mut fara nicio problema , atatat timp cat nu exista nicio problema pentru mine butoiul este mai mult decat suficient.
    Last edited by andrei.panainte; 01-06-2012 at 21:54.

  10. #10
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Total de acord cu "motivatiile" si operatiunile de facut. Pretul poate ajunge mai putin daca il faci singur sau iei un SH zgariat rau. Problema manipularii nu mi-am pus-o niciodata (chiar urasc sa invart bidoanele) deoarece aici acvariile in general arata asa P2230021.jpg e cel de 250L de care spuneam. Problema planitatii sau manevrarii dispare datorita ramei. Iar ptr Ro.... ajunge asa : ro.jpg si ai loc linistit de instalatie langa... nici nu incomodeaza, pui ce vrei peste, important sa ai locul potrivit in baie. Poate "dau idei" cine stie.... se va inspira cineva din asta. Spor si seara lina tuturor.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •