Results 1 to 8 of 8

Thread: Molly sterili sau nevoie de sare ?

  1. #1
    High member Kittie's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bucuresti - sector3
    Posts
    657
    Post (Dis)Likes

    Molly sterili sau nevoie de sare ?

    Am o femela black molly liratail in varsta de 6 7 luni, dezvoltata (are 7cm) pe care masculul a ,,sedus-o'' zilnic vreme de 2 3 luni. De cam o luna burta ei era deja foarte proeminenta...dar nimic. Cand in sfarsit s-a hotarat sa nasca, surpriza: a depus o gramada de icre maricele (2 -4 mm diametru) in loc sa-si respecte statutul de peste vivipar si sa faca pui. Bineinteles, icrele au fost devorate de colegii de acvariu, dar am separat-o la timp si a mai depus si intr-o fatatoare - acestea din urma s-au dezintegrat dupa un anumit timp. Am inteles de la cineva ca nu au iesit pui datorita faptului ca icrele nu au fost fecundate iar motivele ar fi ori sterilitatea masculului (putin probabil) ori faptul ca salinitatea apei din acvariu este 0.
    Dupa ce m-am documentat ca sarea grunjoasa nu afecteaza ceilalti locatari ai acvariului si doar intr-o foarte mica masura plantele am pus o lingura de sare la fiecare 10l apa. Astept cu interes cealalta femela molly care banuiesc ca e si ea aproape de ,,termen''.
    Astept sfaturi/pareri si de la voi si va multumesc anticipat.

  2. #2
    Super Moderator catalin cirstea's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    constanta
    Posts
    1,125
    Post (Dis)Likes
    Intradevar mooly sunt pesti de apa salmastra ,desi nu mai este un impediment de mult datorita cresterii si inmultirii acestora in conditii diferite.Nu sarea este problema ci rabdarea,se intampla frecvent ceea ce descrii in postul tau.Nu este o problema in cca 40 zile vei avea alta fatare cu rezultate pozitive.Exista si posibilitatea ca jumatate din ponta sa fie icre iar restul pui vii"conform statutului de vivipari",asta nu inseamna sterilitatea a vreunui partener.Atentie cu sarea daca detii cory in bazin,acestia nu tolereaza.

  3. #3
    Member andy3526's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    baia mare
    Posts
    229
    Post (Dis)Likes
    eu cred ca nu a fost fecundata de aia i au iesit ouale !
    Pestele care lupta impotriva curentului.. . moare electrocutat

  4. #4
    High member Kittie's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bucuresti - sector3
    Posts
    657
    Post (Dis)Likes
    Multumesc @catalin cirstea, de varianta cu o parte icre si o parte pui vii n-am auzit dar daca zici ca e posibila te cred. Iar despre rabdare chiar ca nu e nici o problema din parte mea, sa faca pui cand vor ei si daca vor ei Eram doar curioasa si un pic dezamagita ca nu au iesit puiuti - credeam ca e la fel de simplu ca la guppy.
    Am in bazinul respectiv si 5 cory paleatus, din fericire nu au avut probleme cu sarea. Am inteles ca intr-adevar, cory nu tolereaza sarea cand sunt tineri dar la maturitatea nu e un impediment daca e pusa in cantitati mici.

  5. #5
    High member Kittie's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bucuresti - sector3
    Posts
    657
    Post (Dis)Likes
    @andy3526 din ce zici tu inseamna ca masculul e steril, asa am zis si eu la inceput si inca nu exclud nici varianta asta. El s-a chinuit luni de zile efectiv sa-si faca treaba de mascul dar...cine stie ?

  6. #6
    Very high member gupper's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Slatina
    Posts
    1,218
    Post (Dis)Likes
    Buna,

    Ceva in genul acesta am patit si eu acum vreun an, dar la guppy, nu mai reuseam efectiv sa scot pui (vii), toate femelele dadeau nastere numai la icree, si vorbesc aici de mai multe linii diferite, la care in acelasi timp am avut aceeasi problema, cateva zeci de femele ... Am rezolvat problema schimband masculii cu puii de-ai lor ...

    Ca orice crescator am intrebat si eu in stanga si in dreapta, doua variante din tot ce am auzit sunt cele mai plauzibile:

    1. nu recomand la nimeni, decat spun ce fac eu, eu nu folosesc apa maturata, ci schimbul de apa il fac direct cu apa de la reteau de apa potabila, este posibil ca la un moment dat apa sa fi continut vro substanta sau vro combinatie de substante cu efect spermicid sau care au dus la sterilizarea masculilor;
    2. in perioada respectiva eram intr-un proces amplu de renovare cu mare parte din apartament si era cam mare galagia prin casa ..., plus ca din lipsa timpului in acea perioada, scoteam femelele la fatat cu mult timp inainte ca sa se apropie momentul, pentru a nu pierde puii ..., au fost persoane care mi-au zis ca nasterea de icree insuficient dezvoltate ar fi un avort generat de un factor de stres puternic, galagia datorata lucrarilor de renovare sau statul mai mult decat trebuie in fatatoare ...

    In orice caz, asa cum am mai zis, problema sa rezolvat dupa schimbarea masculilor, din pacate aceasta a coincis cu terminarea lucrarilor, pentru ca pana atunci am fost foarte ocupat si nu am alocat timp selectarii unor masculi care sa merite ..., deci nu pot sa elimin nici una dintre variante, desi personal tind sa inclin balanta in favoarea punctului doi, si cred ca si la tine este posibil sa fie tot cam asa ...

    Cu stima,
    Florin
    “Wir müssen leben bis wir sterben!”

  7. #7
    Base member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti - Sec 3
    Posts
    350
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by gupper View Post
    au fost persoane care mi-au zis ca nasterea de icree insuficient dezvoltate ar fi un avort generat de un factor de stres puternic, galagia sau statul mai mult decat trebuie in fatatoare
    Adevarat!
    Pentru o maxima "calmare" a femelei in zilele ei dilatate :-)) se poate acoperii acvariul cu material la alegere, incat sa fie bezna totala

  8. #8
    Member Obsidian's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Dr. Taberei, Bucuresti, Romania / Domnesti, Ilfov
    Posts
    217
    Post (Dis)Likes
    Mie, din experienta, mi s-a intamplat, in general, la prima nastere... Dupa aceea am avut un procent foarte mic de "icre" sau de loc... Dar sa faca numai "icre" inseamna ca a avut un factor de stres foarte mare...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •