Results 1 to 8 of 8

Thread: Microviermi

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Toplita,Harghita
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes

    Microviermi

    Salut la toata lumea. V-as ruga sa imi spuneti care ii cauza ca viermii nu mai urca pe peretii vasului. Am o cultura veche care a functionat bine pana acum 4 zile, apoi cand am vazut ca nu mai ies am inceput alta dar nici astia nu vor sa urce pe peretii cutiei. Ambele sant pe substrat de paine cu iaurt si in amandoua misuna viermii la suprafata. Va rog sa imi sugerati orice idee. Multumesc.

  2. #2
    High member tudosie eugen's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti Eroii Revolutiei
    Posts
    797
    Post (Dis)Likes
    Incerc sa iti raspund ... sper sa o nimeresc; cultura veche trebuie "refacuta" adica schimbat mediul de cultura si dupa ce se inmultesc apoi urca pe pereti. Daca le "pute" nu se mai inmultesc cum trebuie.
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION - RKA 110

  3. #3
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Sau poate nu au lumina....am observat ca la mine desii(desi...cu un singur "i") am cultura la care nu am umblat de mai bine de cateva luni atunci cand nu au lumina nu se urca pe pereti.
    Eu de obicei pastrez din substratul vechi si pun doar iaurt peste.
    Last edited by Tudor.M; 13-06-2012 at 11:49.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Toplita,Harghita
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes
    Asa faceam si eu, tineam din substratul vechi si puneam sana, iaurt peste si urcau desi ii tineam acoperiti cu o cutie de carton (adica la intuneric). Probabil s-au epuizat si nu mai are ce urca pe pereti chiar daca la suprafata par o multime, oricum am mai inceput o cultura noua, sper ca din 3 sa am de unde sa dau la micuti. Merci de ajutor.

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    cum merg culturile? ceva rezultate? noutati? fac alpinism sau nu? si daca da, pe ce substrat? multumesc

  6. #6
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes
    Poti incerca sa pui cultura intr-un loc f cald,la aprox 30 grade sau chiar mai mult,dar nu la soare.Eu de ex o asez pe o lampa de neon de la acvariu si in cateva ore se ridica pe peretii vasului.Atentie,viermii urca pe pereti datorita lipsei de oxigen.Dupa deschiderea capacului,vor cobori destul de repede,dupa aprox 2 minute,aproape ca nu mai poti colecta din ei.Deci lipsa aerului ii face sa se ridice.
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION
    RKA 001MF

  7. #7
    Member Obsidian's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Dr. Taberei, Bucuresti, Romania / Domnesti, Ilfov
    Posts
    217
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Sunt Alex sin Bucuresti si am o rugaminte: cine ma poate ajuta si pe mine cu o cultura de microviermi? Multumesc...

  8. #8
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Salut!

    Cultura nu, dar inocul am- "de samanta". Sunt gratis, dar trebuie sa vii in sudul extrem al orasului, spre capatul Caii Giurgiului. Ai PM cu tel. meu.

    Sanatate!
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •