Results 1 to 6 of 6

Thread: Brachionus calyciflorus -,,microartemia" - cresterea rotiferilor de apa dulce

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes

    Brachionus calyciflorus -,,microartemia" - cresterea rotiferilor de apa dulce

    Brachionus calyciflorus este un rotifer de apa dulce a carui ultilizare se recomanda in special in hranirea puietului de peste dupa eclozare, imediat ce acesta iese la ,,zbor" pana cand alevinii cresc suficient de mari pt a putea consuma nauplii de artemia. Ca si specie el apartine clasei rotifere (Rotatoria) din care fac parte peste 2000 de specii. Specia are o mare putere de adaptabilitate rezistand in apa cu o absenta aproape totala de oxigen si in stare de chisti suprevietuind chiar la temperaturi extreme. Ciculul de viata este intre 12 si 21 de zile, iar maturitatea sexuala este atinsa la 2-3 zile, dupa unii autori chiar mai devreme. In conditii favorabile se inmultesc rapid atingand densitati f mari de la 40-50 rotiferi/ml pana la densitati de sute de rotiferi pe ml. Femela depune intre 6 si 10 oua care eclozeaza in cursul aceleasi zile, dupa unele surse in aprox 18 ore femelele rotifer eclozate fiind ele insele capabile de reproducere. Reproducerea este atat sexuata cat si asexuata, femelele fiind capabile sa depuna oua viabile si in absenta masculilor.
    Conditiile optime pt ei sunt situate intre 15 si 31C (ideal intre 20C si 30C) si cu un ph cuprins intre 6 si 8 (ideal 8 ). Continutul de proteine ai rotiferilor (peste 50%) fac ca acestia sa fie hrana ideala pt puiet asigurand o rata mare de supravietuire a puilor comparativ cu utilizarea altor tipuri de hrana. Rotiferii se preteaza f bine culturii intensive asigurand o hrana vie foarte hranitoare si extrem de necesara mai ales speciilor de pesti ai caror alevini sunt prea mici pt a se putea hrani inca cu artemia. Rotiferii nu altereaza calitatea apei (asa cum se intampla cu infuzorii) mentinand o clara, curata. Aceia dintre noi care au experimentat culturile de infuzori de ex. stiu cat de important este acest lucru si ce complicata poate fi cresterea unor specii de pesti ai caror alevini sunt mai sensibili la schimbarea parametrilor apei.
    In ceea ce priveste cultura rotiferilor sunt 2 metode principale bazate in special pe tipul de hrana folosit pt cresterea acestora:
    -a) cultura bazata pe o alimentatie in compozitia careia intra in principal drojdia. Aceasta poate fi folosita fie simpla diluata cu apa si lichidul astfel obtinut turnat in cultura, fie poate fi combinata cu praf de spirulina, sau mancare f fina de pesti (in proportie f mica aceasta din urma)
    -b) cultura bazata pe apa verde- din observatiile mele este cultura cea mai usoara dar necesita cunostinte despre cultivarea apei verzi.

    Personal folosesc pt cultura un bazin de 5 litri din care recoltez cu ajutorul unei mici lumini (rotiferii tind sa se adune la lumina) cantitatea de care am nevoie. Cand am nevoie de cantitati mari uneori recoltez cam 3/4 din cultura si din ce am observat se refac rapid (1-2 zile). Bazinul de cultura este indicat sa fie tinut la soare si sa fie aerat. Apa trebuie mentinuta curata si depunerile de pe fundul bazinului trebuiesc indepartate, altfel apa se poate strica si ne putem trezi in scurt timp ca in loc de rotiferi avem infuzori.
    Pun mai jos 2 clipuri cu rotiferi din culturile mele proprii.

    ,,Microartemia" - rotiferii sunt mai mari decat infuzorii dar mai mici decat nauplii de artemia.


    Rotiferi colectati gata de a fi serviti ca hrana alevinilor.

  2. #2
    Base member FlorinI's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucureşti S1
    Posts
    499
    Post (Dis)Likes
    Foarte utile aceste articole, mulțumesc Ioan.

  3. #3
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    Dupa cum se stie si cyclops este ceva asemanator dar cu dimensiuni mai mari. Daca se da ca si hrana unor alevini in cantitate putin mai mare decat trebuie, cyclops poate sa omoare alevinii si sa ii manance. Intrebarea mea este daca si rotiferi actioneaza la fel in numar mai mare.
    Nu trebuie sa fii Membru AAR ca sa te pricepi la acvaristica.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Latty View Post
    Dupa cum se stie si cyclops este ceva asemanator dar cu dimensiuni mai mari. Daca se da ca si hrana unor alevini in cantitate putin mai mare decat trebuie, cyclops poate sa omoare alevinii si sa ii manance. Intrebarea mea este daca si rotiferi actioneaza la fel in numar mai mare.
    Ciclopii, asa cum ai spus, sunt mult mai mari fata de rotiferi care sunt o hrana de trazitie catre nauplii de artemia. Exista unele specii de rotiferi care pot ataca alevinii dar nu este cazul cu Brachionus calyciflorus care este o specie sigura pt puietul de peste si pe care nu l ataca chiar daca punem in bazinul de crestere al alevinilor o cantitate mai mare decat pot consuma ei. Se pare ca Brachionus calyciflorus este vegetarian preferand algele verzi. Cand am timp mai putin si eu pun o cantitate mai mare de rotiferi si nu am avut niciodata probleme. De cateva ori s a intamplat ca din eroare sa pun atat de multi rotiferi incat sa le ajunga chiar pt 2 -3 zile si in afara de faptul ca toti puii facusera niste burti de plesneau nu au fost incidente.

  5. #5
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    in acest caz voi achizitiona si eu o cultura, deoarece am momente cand plec cate 2-3 zile de acasa si pestii sunt neglijati, mai detin o cultura de moina si numeroase culturi de grindal, iar rotiferii par sa ma ajute destul de mult. Multumesc de informatie ma indrept spre sectiunea Bizz ...
    Nu trebuie sa fii Membru AAR ca sa te pricepi la acvaristica.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Latty View Post
    in acest caz voi achizitiona si eu o cultura, deoarece am momente cand plec cate 2-3 zile de acasa si pestii sunt neglijati, mai detin o cultura de moina si numeroase culturi de grindal, iar rotiferii par sa ma ajute destul de mult. Multumesc de informatie ma indrept spre sectiunea Bizz ...
    Rotiferii sunt utili in mod special in cazul speciilor ai caror pui sunt f mici ( ex: betta, gurami, neoni etc.) si nu se pot hrani cu nauplii de artemia. Daca crestem insa cichlide africane sau vivipari de ex, nu prea avem nevoie de ei. Problema este ca necesita putin efort pana deprindem tehnica de cultivare si experienta minima necesara. Sunt mai dificil de intretinut decat infuzorii si mai pretentiosi la conditiile apei dar odata ce am prins putina experienta inmultirea lor devine floare la ureche.

    Quote Originally Posted by FlorinI View Post
    Foarte utile aceste articole, mulțumesc Ioan.
    Multumesc frumos.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •