Results 1 to 10 of 10

Thread: plante delta

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    buc
    Posts
    196
    Post (Dis)Likes

    plante delta

    salut,
    in weekendul urmator plec in delta pentru 3-4 zile.
    credeti ca e safe sa iau 2 -3 plante pentru iazul meu?

    nu o sa stric fauna si flora....

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    constanta
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    ... dar nu uita ca Delta Dunarii e o rezervatie naturala ocrotita de lege !!!........ e mai delicata problema !

  3. #3
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Eu am luat o data un nufar de la balta si a stat intr-un acvariu cu vivpari fara probleme , restul nu au rezistat . Ai grija sa nu miroase a combustibil sau a alte minuni...ce sa zic riscul e cam mare in conditiile in care ai KOI deja acolo . Eu personal nu as risca sa le bag la crapi .

  4. #4
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Stii cati pui de nuferi mor anual de seceta cand scad apele ? Cred ca din resturile lor poti face baloti de fan ...nu vad unde e problema daca iei 2-3 pentru in curte , ca doar nu te apuci sa distrugi delta . Sunt deja altii care se ocupa de asta din pacate .

    LE ; sorry de dublu post , nu am avut intentia .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    constanta
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Dan. View Post
    Stii cati pui de nuferi mor anual de seceta cand scad apele ? Cred ca din resturile lor poti face baloti de fan ...nu vad unde e problema daca iei 2-3 pentru in curte , ca doar nu te apuci sa distrugi delta . Sunt deja altii care se ocupa de asta din pacate .

    LE ; sorry de dublu post , nu am avut intentia .
    ai dreptate!, rezervatie pentru unii, afacere si "binefacere" pentru altii...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    buc
    Posts
    196
    Post (Dis)Likes
    nu am koi deoarece e prea mic spatiul si nu vreau sa-i chinui, am 4 subunkin. (care sunt f f timizi, doar seara sunt mai activi, cum te aproprii de iaz se duc la fund...)
    normal ca nu o sa sec delta de nuferi, sunt naturalist convins... ma gandeam ca poate sunt pericole (microorganisme, alge, baterii,...) care sa-mi afecteze micul iaz de 1500L

    mi-am luat de la hornbach un pachet de crizanteme de apa si doua soiuri de trestie + vallisneria din acvariu (care din pacate nu se simte prea bine)

  7. #7
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Curate nu au cum sa fie insa e foarte probabil sa se adapteze greu la apa din iaz .

  8. #8
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    e OK sa iei 2-3-5 plante din Delta,ca doar nu le iei sa faci bani cu ele.
    pe langa nuferi poti sa iei si lalele de apa ca am vazut foarte multe.
    Nu cred insa sa reusesti sa-i scoti,iti spun asta pentru ca am incercat si eu pe lacurile de la Buftea/Crevedia care vara sint acoperite in proportie de 90% cu nuferi.
    Ideea este ca dintr-un rizom care poate avea si 3-5m lungime ajung la suprafata 5-10 nuferi pe care ii percepi ca plante separate.Eu am plecat pregatit cu unelte,cutite,casma,etc si n-am resit sa scot niciunul.Radacinile sint imense si bine infipt in sol.Apa avea 1m adancime unde am incercat eu si am plecat cu mana goala pana la urma.
    Daca reusesti sa scoti ceva,cand ajungi acasa tai tot,poti lasa doar lastarii tineri pe rizom,aia de maxim 1cm,in rest tai tot.Tii rizomul in ceva dezinfectant,verde de malachit eventual si dupa 1-2 zile o bagi in ghiveci dupa ce-l clatesti foarte bine cu jet de apa.
    Astfel poti evita o eventuala infestatie cu paraziti.Eu asa procedez cu orice planta adusa in iaz dupa ce acum 3 ani am adus acasa de pe o garla Lerneea.Pe vremea aceea nu aveam koi,doar crap comun si nu vrei sa stii cat de greu am scapat de ei.
    Se adapteaza repede si usor la mediul din iaz daca folosesti pamant special pentru iaz si bagi in el o bila/pastila de fertilizant universal.Adancime minim 40 cm ca sa treaca iarna cu bine si soare juma de zi daca vrei sa infloreasca.Daca nu ai soare.....sa nu te plangi de flori,care oricum tin maxim 4 zile,dar infloresc tot anul pana prin octombrie.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Ce poti sa iei:

    Azolla si salvinia pentru suprafata. Poate merg si in acvariu(la mine n-au mers)
    Botomus umbellatus este din plin,rezista iarna
    Potamogeton cam 3 feluri,rezista iarna unele si in acvariu(perfoliatus)
    Papura
    Trapa natans
    Nymphoides nufar mic 2 soiuri alb/galben

    Nimphaea alba si lutea cred ca sunt ocrotite.

  10. #10
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Uitasem sa specific ca nufarul de care vorbeam mai sus l-am luat de pe o portiune uscata de unde apa scazuse . Din apa nufarul e cam greu de scos si trebuie sa intrii dupa radacina lui altfel risti sa smulgi doar tulpina .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •