Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: Biotop amazonian cu Red Bellied Piranha.

  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    CLUJ
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes

    Biotop amazonian cu Red Bellied Piranha.

    Buna ziua.
    M-am hotarat sa va prezint si eu biotopul meu, desi inca nu este terminat, si pozele lasa de
    dorit, (urmeaza sa vina un prieten fotograf pentur poze)
    Pe scurt:
    -130x60x50 = 390 L
    -2 filtre Jbl e900 cu vreo 8-9L material filtrant asemanator Ada BioRio.
    - un fitlru aquael fan 2 intern (nu stiu daca is are vreun rost )
    - incalzitor eheim de 200W (temperatura apa 29 C )
    -4 piranha Red bellied si 3 Super red bellied
    - de cateva zile sunt si doi plecostomus ascunsi
    - lemne de mangrove mopani, si celalt nu imi vine denumirea
    Plantele s-au cam deteriorat datorita pestilor ciupitori, (desi ei sunt carnivori, cand le e
    foame ciupesc plantele apoi scuipa , singura ce a scapat este anubiasul , in viitorul
    foarte apropiat voi mai cumpara anubias ) si no3-ului apei care ajunge rareori pana pe
    al 60-70, desi fac schimbul de apa cam 50% la 15-20 zile, nu schimb mai des doarece
    pestii se agita enorm. Nu dau nici un semn cand no3 ul este ridicat (cum am patit la alte
    specii, sa se frece de pietre sau sa i usture branhiile), in rest datorita materialului filtrant
    bun no2 este 0, iar ph ul sta undeva la 6.5-7.
    Am tot citi pe siteuri din extern ca dupa ce piranha ajung la maturitate se pot tine neoni cu
    iei, explicatia ar fi ca neonii sunt prea mici pentru iei. La maturitate piranha devin mai
    lenesi. Asta am tot intrebat inainte si aici dar nu am primit raspunsuri. Asa ca pe viitorul
    apropiat voi cumpara si neoni, cred ca ar da bine in acvariu.
    M-am gnadit sa fac schimbul la picatura, dar am ajuns la conculuzia ca nu are rost, oricum
    trebuie sa aspir substratul odata pe luna, ca se aduna destul jeg. Oricum voi mai pune
    lucrurile in balanta si paote ma voi hotarii.
    Era sa uit, am facut treaba cu jardiniera (este prezentata pe forum), unde urmeaza sa pun
    din nou zambile de apa ca sa scap de no3.
    In rest atasez cateva poze, nu foarte clare, dar se intelege.
    Urmeaza ca lemnele sa fie rearanjate, dupa ce se vor umplea de apa si vor sta la fund,
    fara "sprijin", cel din stanga si cel cu gaura au fost puse in apa deabea ieri, si inca nu stau la
    fund fara ajutor.
    Urmeaza niste furnze de catapp, ca sa mai inchida putin la culoare apa
    Astept pareri, sugestii, sfaturi.
    Last edited by roby200487; 24-04-2012 at 21:17.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Atat timp cat piranha sunt hraniti zilnic poti pune neoni dar daca pleci de acasa mai multe zile iti vor disparea.Eu am crescut 3 ani piranha si cand plecam cateva zile de acasa le cumparam guppy.Unii dintre ei ii gaseam dupa 3-4 zile dar erau mancati si ei ulterior.Apa o poti inchide la culoare si cu orice buturuga noua cumparata de la magazin, pe care o poti returna dupa ce elimina tot taninul(daca te intelegi cu vanzatorul).Iesi mai ieftin decat cu frunzele de catapp.Cu schimburile de apa nu trebuie sa-ti bati capul prea mult.Poti schimba 50% din apa la 2 saptamani cu apa direct de la retea fara nicio problema.

  3. #3
    Member jooky's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    197
    Post (Dis)Likes
    Astept cu nerabdare poze si filmulete!
    Bafta si succes!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    70
    Post (Dis)Likes
    7 piranha in cca 330-50 vorbesc de litrajul net sunt cam exagerati.
    In cele mai multe cazuri neonii sau orice alt peste nu au viata lunga in acvariu alaturi de piranha,sunt niste pesti foarte imprevedibili.
    Eu am un piraya de cca 30 cm,pentru aproape 2 luni a trait in armonie cu un mic grup de neoni,dupa care intro noapte au disparut 7,alta 3-4 pana a ramas unul singur,in tot acest timp pestele a mancat regulamentar ceea ce ii dadeam.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    CLUJ
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Initial am vrut sa cumapr 6 dar unul a fost bonus

    Eu zic ca se vor descurca, uite si pozele
    Attached Images Attached Images

  6. #6
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Frumos acvariul.
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    CLUJ
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    tocmai am achizitionat 10 frunze fe catappa xxl, pentru ca tropolul nu a facut mare treaba

  8. #8
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    bravo arata bine acvariul

  9. #9
    Base member FlorinI's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucureşti S1
    Posts
    499
    Post (Dis)Likes
    Arată excelent, mai bine decāt 98% din acvariile cu piranha pe care le-am văzut (am văzut vreo 10 ). Cred că le place și lor, īn poze nu par timizi și ascunși.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    CLUJ
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Mersi. Da le place, in prima faza aveam doar buturuga cea mai mare in acvariu, si apa era cristal de curata si transparenta, dupa ce am aduagat tropol-ul s-au simtit mai bine, au inceput sa se miste mai cu curaj si nu se speriau asa tare. Dupa intrudoucerea celorlalte radacini in acvariu, situatia s-a schimbat total, se plimba peste tot nu mai au nici o treaba! Astept acum sa isi faca treaba frunzele de catapa, si cioatele de mongrove, sa mi se mai inchida apa la culoara

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •