Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 61 to 63 of 63

Thread: evolutie crapi koi

  1. #61
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    se poate inchide .multumesc adminilor.

  2. #62
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Se pare ca nu a fost inchis inca si acest thread.Multumesc .
    Recent am gasit niste poze cu pestele prezentat in acest thread cel mai des.
    Cam cum arata acest pestisor la 7-8 luni .Nu cred ca depasea 18 19 cm.




    Evolutia la 16 luni http://www.youtube.com/watch?v=cS6cv...UKR8A&index=44

    Conditii de crestere 1)bazin 4000 de litri
    2)filtrare pentru circa 40000 de litri dupa spusele firmei oase germany(in timpenia mea "chiar credeam ca va merge" la 25 de tone,acestea fiind primele filtrari din primul meu iaz peisagistic de 25 t)
    3)aerare 6000 litri/h non stop
    4)harnire -se putea si mai bine dar nu prea duce filtrarea
    5)stocare 3 koi in acel bazin.
    6)bazinul este in interior nu are lumina foarte multa.
    7)flow 12000 litri/h

    apa -ph 7,2-7,5 maxim non stop
    -nitriti 0,02
    -nitrati 0
    non stop.

    Sezon 2013 acelasi bazin ,aceasi filtrare,poate imbunatatita cu un bakki micut cu un flow de 22000 l/h.

    stocare 2 pesti cel de mai sus si cred ca acesta




    E cam uritel dar are un corp foarte promitator.
    Target 60+ in octombrie.acesta are cam 45 48 cm la momentul de fata la virsta de 19 luni.Poate gasesc altul care sa merite investia in hrana,curent curatenie,etc.Primul e sigur.
    Hranire -sper sa tina filtrarea fara prea mari batai de cap,mai ales ca voi pune si un bakki suplimentar care face cit toate cutiutele la un loc.Cantitatea medie vizata ar fi cam 300 350 de grame zilnic pentru cei 2 pesti(ca la carte).

    "marele secret" este apa si hrana.Plus ceva ochi la ales specimenul.Vom vedea daca merge si in miniiazurile noastre proprii.Pina acum sunt multumit de evolutia primului peste.Cam 25 +cm in 7 8 luni e bine cu mentiunea ca se putea si mai bine.

    As incerca in locul uritelului acest frumusel



    Am suta la suta convingerea ca acesta nu va creste nici pe departe ca uritelul, neavind aceeasi structura .


    Asa arata frumuselul la 7 8 luni.Nu depasea 16 cm.A crescut maxim 20 cm.Se poate observa intensitatea culorii rosu la virsta frageda,aceasta fiind foarte greu de mentinut in timp.De preferat este un portocaliu mat la virste mici ,aceasta fiind culoarea normala a pestilor de calitate sau cei nehraniti cu hrana cu colorant.

    Last edited by syso; 15-02-2013 at 23:40.

  3. #63
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    As dori in continuarea serialului educativ sa va prezint niste pesti a caror evolutie o voi urmari anul acesta.
    Acesti pesti sunt nisai(19 luni) si consider ca au un excelent potential de dezvoltare.

    1.Platinum ogon.Nu prea ma omor dupa pestii stralucitori dar acesta mi-a atras atentia in mod deosebit fiind singurul din aceasta varietate pe care imi propun sa il cresc intensiv si in urmatorul sezon.



    O scurta descriere.
    90% este femela ,dimensiune 50+ sau ceva de genul,excelent corp,super piele,etc.
    Virsta 19 luni in aceasta poza.
    Preconizez daca nu se intimpla ceva sa il cresc la 65 cm pina in octombrie ,noiembrie.
    Osatura imi spune ca se poate.


    2.Kohaku 45+ cred





    Cred ca 90% este femela,fiind la o virsta frageda nu este inca matura sexual.
    Target 60 cm .Din nou corpul imi spune ca se poate.
    Super soft orange,kiwa buna ,sashi ok.


    3.KOHAKU 43 CRED POATE SI MAI MULT.



    DIN NOU ACEEASI POVESTE.
    SPER SA VA POT PREZENTA REZULTATELE IN ACEASTA TOAMNA.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •