Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 63

Thread: evolutie crapi koi

Member
    Post (Dis)Likes
    Daca intri la Bizz pe forum in data de 6.10.2011 era postat anuntul cu filtrul Oase.
    In 6.10 dupa masa Syso a fost la Orastie pt. ca era in drum spre Alba Iulia si culmea a doua zi in 7.10 filtrul se vanduse in combinatie la Tg Mures.
    Puteam atunci sa scriem pe forum scurta povestioara dar n-am considerat ca e necesar iar acum vii tu cu minciunile tale.

High member
    Post (Dis)Likes
    ma scuzi ca intervin si eu.eu si dum sintem oameni seriosi trecuti de 40 de ani nu copilasi ce isi bat gura ca nu au ce face.eu la vremea cind tu importai in saci din germania arumcam la gunoi 100000 de koi.ghinionul face ca exact cei 300 de koi dati gratis unui prieten din arad sa ajunga in posesia fratelui tau minimartian.fratele tau oferea spre vinzare un filtru de la oase ,eu eram in drum spre alba iulia ,dum avea o intelegere cu fratele tau iar eu eram curios de oase .ajungind sa ma intilnesc cu fratele tau din vorba-n vorba am inteles ca pestii sai erau exact cei 300 dati de mine cadou unui prieten din arad care-i revindu-se fratelui tau probabil sub titulatura de japonezi italieni si mai stiu eu ce marca.eu nu am mers sa cumpar pestiii pe care cu 1 saptamina in urma ii aruncasem si la mine nu intra peste strain.cam astea ar fi concluziile ,intelege fiecare ce vrea si cit il duce capul.

High member nyko27's Avatar
    Post (Dis)Likes
    singura minciuna e ca am zis ca nu mai intervin...dar
    va rog pe amandoi sa sunati si sa intrebati doar la acesti doi oameni daca eu copilasul de 43 de ani care nu are ce face am cumparat sau nu pesti de la ei

http://www.fischgut-primus.de/
    http://www.koi-diskus.de/

si asta e mult blamatul vecin care sincer mie mi se pare un om cumsecade si foarte comunicativ in tot ce priveste crapii koi

http://fekete-koi.com/index.php/ro/akcio.html

in rest e bla bla bla eu sunt ala rau si voi aveti dreptate...aruncati la gunoi10000000de pesti si eu vin si adun... hahaha m-ati spart domnilor!

va las in plata domnului cu pestii vostri,eu tre sa ma pregatesc ca plec un pic in Germania deseara si la intoarcere o sa intru la Fekete sa cumpar niste koi bolnavi,pentru minimartian si sa fac niste poze sa vada si colegii de forum ca am fost acolo ,nu de altceva dar poate cumpar iar pesti donati...

pentru cei interesati de pestii de la Fekete se poate vorbi si in romana Szabo--0740049590

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    ce aveti fratilor? syso noi ne-am intalnit in parcare la Penny erai cu nevasta in drum la Alba acolo a m stat 5 minute de povesti ...unde ai vazut tu pestii mei?esti cumva clarvazator?cum poti nega ca fratele meu si eu nu am adus pestii de afara? intradevar eu am cumparat 50 buc de la Gabi trimisi cu tirul de la Arad cu 2 zile inainte de a ne intalni.
    deci iazul meu nu este in parcare la Penny
    eu va rog sa terminati cu insinuarile si sa va vedeti de treaba ca oricum eu imi cumpar de unde imi place
    Va doresc tuturor koi sanatosi si iazuri limpezi

High member
    Post (Dis)Likes
    Eu nu i-am vazut si nici nu ma intereseaza de unde cumpara fiecare.Doar ca din discutie ti-am spus ca koii de la gabi erau de la mine ce aruncam la prima sortare.Chiar tu mi-ai marturisit ca stiai ca sunt din germania,asta amuzindu-ma nespus.Cit despre 100000 de koi aruncati la gunoi e cit se poate de real pentru informarea ta iti potez un link cu prima sortare http://www.youtube.com/watch?v=2cy41...feature=relmfu http://www.youtube.com/watch?v=EkK36NCG7GM ,scuze astea sunt la a doua sortare,acesta e linkul cu prima http://www.youtube.com/watch?v=r7FBBocmuyw din 200000 de pesti in opinia mea personala 198000 sunt gioarle (ca sa citez un coleg de forum catalinbgs) 1800 sunt o calitate acceptabila in opinia mea 190 sunt de o calitate foarte buna si doar 10 sunt pesti de top.Ma gindesc ca la cit pricepi tu despre koi aia ce ii arunc eu sunt supercalitate .Te astept in iulie sa iti dau vreo 10000 gratis sa faci vinzare la cunoscatorii din zona.Poate asa economisesti un drum de germania.
    Last edited by syso; 01-05-2012 at 21:40.

Member
    Post (Dis)Likes
    Sunati va rog la Star Expo din Timisoara si intrebati va rog de ce in ultimii doi ani nu-l mai invita pe acest individ la expozitia Flori de Mai( expoztie de flori si amenajari gradini) acolo unde expunea pestii lui.
    Acum o luna am fost la el( cu Norbert) si situatia e la fel ca si acum doi , trei ani. In balta amenajata de la garaj erau o gramada de pesti morti, iar carasii din hala cu probleme mari, o multime de carasi morti. Problemele la el vin de la pestii pe care ii aduce din balta lui care se afla la cativa metri de balta de pescuit sportiv a lui taica-su.
    In ultima saptamana am fost la 3 crescatori de Koi din Ungaria si situatia e naspa.Baltile sunt infestate de tot felul de boli. Daca mergeti la ei vedeti bidoane intregi de Formaldehida, Verde malachit si Reldan. Asa cum zicea si Syso ei nu selecteaza deloc pestii si din acest motiv la tot coltul gasesti koi japonezi ( versiunea de anul asta koi olandezi) la 100-120 Ft( 1,5 Ron).

Senior Member Dan.'s Avatar
    Post (Dis)Likes
    Voua va place ce faceti in topicu` asta ? Noua celorlalti , nu prea ...

High member
    Post (Dis)Likes
    se pare ca este un topic pentru alta tara din moment ce nu exista cu adevarat pasionati de crapi koi in Romania.Daca discutiile despre evolutia pestilor nu sunt interesante facem ce stim si noi mai bine adica birfim.Sa revenim la topic.As dori sa postez o poza cu evolutia spectaculoasa a unui tancho showa IMG_0141.JPG poza este facuta in octombrie,acum pestele este negru complet.trebuie sa mai astept ceva sa isi revina la culoarea initiala.miine sper sa reusesc sa fac un filmulet cu acest peste foarte frumos.As dori sa raspund nedumeririi tale cu privire la diferenta dintre koi de mii de dolari (zeci de mii)si cei de 50 ron poate exemplificind cu niste filmulete vei intelege.Iata aici un link cu niste pesti care costa citeva zeci de mii bucata http://www.youtube.com/watch?v=o3l77BUapTU.In continuare un link cu niste pesti de 50 ron bucata http://www.youtube.com/watch?v=XjXE8IYq3AI.Cred numai daca esti rau intentionat vei spune ca nu vezi nici o diferenta.
    Last edited by syso; 02-05-2012 at 00:11.

I'm Nobody
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Dan. View Post
    Voua va place ce faceti in topicu` asta ? Noua celorlalti , nu prea ...
    Idem!
    Macar daca era ceva constructiv in toata treaba asta.
    In fond fiecare cumpara ce vrea... si creste ce poate sau ce are. De mentionat faptul ca "minimartianul" a platit pentru pestii pe care ai are si nu a stat la "mila" altora care din "grandomanie" arunca pestii proprii!
    Nu stiu cum se defineste treaba asta cu "eu ai arunc"???? Ai arunci afara din bazinul tau (fiind constient ca nu sunt calitativi) la altii care scot un profit pe ei.... sau efectiv ai arunci la containerul de gunoi? Pentru ca eu daca as fi crescator... as incerca sa imi recuperez investitiile si mancarea consumata!
    Pai "sarlatanul" in toata treaba asta nu este nici "martianul" care a dat bani pe un produs (constient sau nu de calitatea lui) si nici syso (cu rezervele de rigoare) care a donat pestii unui alt prieten dintr-un gest de.... omenie sau mila de pesti... cine stie. Sau poate...
    Alt lucru care nu il inteleg.... in toata discutia asta complicata intre cela 4 persoane: in fond... "dum" se contrazicea cu "Niko"... ok pana aici! De la un punct... "dum" isi scoate "asul din maneca" si baga in ecuatie pe cineva mai plauzibil in persoana lui "syso" (tot respectul ptr dansul si mai ales ptr raspunsul impartial) sustinand ("dum") de o afacere in 3. OK. afacerea era in 3.... o pompa.... si pestii lui "dum"... bun si asta! Pai daca Syso era interesat de pompa si "martian" de pesti.... care e treaba starnita de "donatii si caritati"??? Va mai permiteti sa radeti de un om care da bani pe ceea ce aruncati voi? Si da bani intradevar din nestiinta.... chinuinduse sa realizeze si el ceva cu toate ca nu prea reuseste????
    Daca vrea sa ia si pesti de la "dum"... inseamna ca poate este bine intentionat si isi doreste ceva bun ptr el (in fond asta ne dorim toti) si poate apreciaza pestii lui "dum". La fel cum a luat de bunacredinta si vorbele lui Gabi (amicul lui syso) care i-a vandut "blana ursului din padure".... iar voi doi ati stiut si.... ati tacut "zambind"!!! Pai logic ca iti permiti sa taci... stiind ca daca vorbesti si atentionezi un om despre gafa facuta... iti strica propriile ape! I-a sa ai fi spus "martianului": bai frate.... astia nu sunt "japonezi italieni" cat traiesti tu.... sunt pesti de la mine din iaz dati lui Gabi moka si sunt "d`aia, d`aia si de ceilalti. Atunci poate altfel ar fi stat lucrurile, nu?
    Nu fraternizez cu nici o tabara de aici si nici nu ma intereseaza deznodamantul in ce priveste Ungaria: mai mare ar fi bucuria sa "vad" ca vin ungurii la noi sa cumpere... nu invers. M-am simtit oarecum sa imi dau cu parerea asupra situatiei de mai jos datorita acestui paragraf: "cam astea ar fi concluziile ,intelege fiecare ce vrea si cit il duce capul." Pe mine.... cam atat ma duce capul: Gabi ala... cam vinde "blana ursului".... iar topicul asta.... vorba lui "Dan" nu prea imi mai place! Salutare si ape limpezi!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

High member
    Post (Dis)Likes
    Pestii de slaba calitate(oferta de pe piata locala)chiar ii arunc la containerul de gunoi.Eu nu consider asta grandomanie.Pentru a te elucida http://www.youtube.com/watch?v=RF0sbBiBARE ligheanul albastru(cosul de gunoi) ajung cei refuzati .
    Last edited by syso; 02-05-2012 at 00:32.

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast