Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 63

Thread: evolutie crapi koi

  1. #1
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes

    evolutie crapi koi

    As dori sa postez pentru cei interesati evolutia citorva din pestii crescuti de mine .In cele ce urmeaza voi anexa citeva linkuri .kohaku octombrie 2011 http://www.youtube.com/watch?v=LED2Wijx1cs dimensiune circa 16 18 cm.acelasi peste in martie 2012 cred ca are in jur de 23 24 cm http://www.youtube.com/watch?v=UjiKcx8TVfY .Urmatorul este unul din preferatii mei un sanke show quality linkul urmator este in octombrie http://www.youtube.com/watch?v=NSyOtjJHr_E.Cam asa arata acelasi peste in luna martie http://www.youtube.com/watch?v=U0BFDXBQH98,estimativ cred ca masoara cam 24 cm.Si un new entry super frumusel kohaku 5 step pe care imi propun sa il urmaresc in acest sezon http://www.youtube.com/watch?v=sk_4JMnOxsE.Poate pentru a anima acest thread ar fi frumos sa postati si voi evolutia unora dintre favoritii vostri.

  2. #2
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Salut,au crescut bine,conteaza insa foarte mult ce tip de furaj le oferi si cat de mult iti doresti sa creasca.
    Eu am cumparat acum 3 ani de la hornbach ultimii doi pui de 5-8cm categorie,aveau mai mult 5 decat 8.Unul din ei avea deja o rana pe lateral care a devenit din ce in ce mai grava cat era in bazinul de carantina cu toate tratamentele ce i le-am dat.A murit pana la urma dupa 3 saptamani.Al doilea un platinum ogon are acum peste 35cm si eu consider ca a crescut bine.
    Interesant pentru mine ar fi sa aflu de ce unii koi nu cresc deloc,si am sa dau cateva exemple:
    Cine mi-a furnizat mie pestii,initial mi-a dat 3 bucati frumoase de 5 ani si 25-30cm crescuti intr-un bazin de 200L impreuna cu alti 3 koi mai mici.Aia 3 mari acum au peste 8 ani si au ajuns la 45-55cm.Ceilalti 3 mai mici ia adus la mine spre toamna aceluias an si chiar daca au fost hraniti bine si chiar urmariti sa se hraneasca nu prea au crescut.Unul singur a luat 5cm cu indulgenta.
    Alt exemplu: am luat de pe forum de la cineva din Constanta,un koi descris a avea 20cm.L-am luat mai mult gratis asa ca nu m-a deranjat ca in realitate avea sub 12cm si burta lui era lipita de spinare.Era subnutrit rau de tot.Problema e ca de anul trecut din primavara si pana acum abia a luat 1cm sa zic,desi mananca la greu si are o burta imensa.A fost prins din urma si intrecut de puietii de acum 2 ani care au acum 20cm
    Cred ca cel mai mult conteaza felul in care se dezvolta in primele luni de viata.Daca mananca si creste bine,prinde un anumit ritm de dezvoltare.Daca ramane subnutrit cred ca se dezvolta foarte greu ulterior,indiferent de conditii.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  3. #3
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Scopul meu este sa ii cresc peste 80 cm.Un crap koi de valoare daca ai vazut cam ce koi au cistigat ultimii ani all japan koi sunt peste 80 cm.Bineinteles ca valoare nu o da neaparat marimea.Cind spun peste 80 de cm ma refer la 3 varietati kohaku sanke si showa.este foarte usoar sa cresti un koi de 1m intr-o singura culoare si de o varietate nedefinita sau un chagoi insa cind vine vorba de un koi din cele 3 varietati (gosanke) lucrurile se schimba radical.Acum sa revenim la intrebarea ta de ce nu cresc unii koi.Este exact ca si la oameni ,unii au structura genetica sa fie mari altii nu,unii au conditiile sa se dezvolte altii nu.Practic exista crescatori in japonia care in primul an reusesc sa creasca koii la 50 cm(momotaro).Pentru a reusii astfel de performante principiul este relativ simplu.In primul rind e vorba de genetica pestelui ,apoi de densitatea de crestere,apoi hranirea precum si calitatea apei in care sunt crescuti.Pestii pe care i-am prezentat au 10 luni si au dimensiunile crapilor primiti de tine in virsta de 5 ani.Daca in primii ani de viata si asta ma refer la primii 3 ani nu reusesti sa ii cresti acesti pesti sunt compromisi in ceea ce priveste dezvoltarea ulterioara.Poate ca ai vazut la noi majoritatea vind pesti de dimensiuni mici ,nimeni nu este interesat de virsta lor de culoare de absolut nimic.Cel mai important cind iti achizitionezi un crap(in opinia mea)este sa ii stii virsta reala .Un koi de un am la 10 cm este compromis,nu va creste niciodata la adevaratul lui potential(pe care majoritatea nu il au),fiind crescut in conditii precare ,opriti intentionat din crestere(mai bine cresti 100 de koi de 10 cm decit unul de 30 cm ,cam asta e optica celor mai multi),nehraniti supercondensati exact in scopuri comerciale.Bineinteles ca intervine si cererea de piata (adica vrem ieftin sau gratis),asta conducind la o slaba calitate a pestilor pesti compromisi facuti special pentru ce piata cere.Revin cu detalii daca esti interesat.

  4. #4
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Asa m-am gandit si eu ca sta treaba.Acum,ca sint ai mei,o sa am grija de ei si voi vedea cum evolueaza.
    Oricum,puii proveniti de la crapoaicele mele cresc frumos si repede,in curand cred ca o sa populez toate lacurile din parcurile Bucurestene cu koi.Macar sa fac contract cu primaria
    Am fost dezgustat de oferta de la hornbach in materie de koi,subunkin si carasi.Saracii,pe langa faptul ca sint bolnavi,unii zaceau morti,subnutriti ca naiba (cap foarte mare comparativ cu restul corpului) mai costa si o gramada de bani.
    Nu vad cine ar putea da banii aia pe ei,si probabil ca vor fi plimbati de ici colo pana vor muri.
    Stima
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  5. #5
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Generic vorbind si ciinii se numesc toti ciini,chiar si aia de misuna pe la voi prin Bucuresti liberi.Cam asa sta treaba si cu crapii koi toti sint crapi koi unii ce pot fi incadrati intr-o anumita varietate si altii vai de mama lor.Din pacate la noi in tara nu cred ca sunt 10 persoane care sa aprecieze un crap koi de calitate,singurul criteriu de apreciere fiind pretul.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Prin 1998 cand mi-am cumparat primii crapi koi ( de f slaba calitate) i-am adus in 3 ani la 55 cm intr-un iaz de 7 mc. Dupa asta i-am mutat intr-un bazin mai mare dar n-au mai crescut foarte mult urmatorii ani .Binenteles pe vremea aceea nu erau atatea informatii si nu aveai de ales la capitolul hrana corespunzatoare. Le dadeam ce gaseam mai ieftin.
    Am avut un crap koi luat de la dela ProfiPet care era ratacit intr-un acvariu si nu depasea 4 cm. L-am luat ca era singurul ratacit printre niste pesti de 10 cm si era chiar ok pt. vremurile alea. Primii 6 ani nu stiu daca a crescut 20 cm si deodata a inceput sa puna pe el si acum are 54 cm.
    De anul trecut am inceput sa le dau hrana de crap cu 37% proteina si rezultatele s-au vazut imediat, unii crapi i-am adus de la 5 cm la 30-34 cm iar altii de la 20 cm la 44 cm.
    Anul acesta cum incepe vara le dau hrana cu 40-47% proteina si sunt curios cum evolueaza , dar cred ca tot la 55 cm se vor opri.
    Parerea mea este ca in iazurile din curtile noastre nu prea avem sanse sa-i scoatem la 80cm. Au nevoie de spatiu ceea ce majoritatea nu le poate oferi..
    Bafta!

  7. #7
    Junior Member tudiromi's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Baia-Mare,Romania
    Posts
    56
    Post (Dis)Likes
    Syso, esti optimist tare cand sustii ca vrei sa ajungi la koi de 80cm si gosanke,...sa de-a Domnul,...sper sa apuc si eu ziua aceea.Nu cunosc ca cineva in Europa sa fi reusit asta,....sau ma insel?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Poate englezoii, nu stiu...

  9. #9
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    eu chiar stiu si chiar in europa.dar ca sa ajungi la dimensiunile astea trebuie cam 5 6 ani pentru un peste.btw cam ce valoare i-ai conferi tu unui kohaku vhq de 80cm?pentru cei curiosi aici e un articol despre cum se cresc acasa crapi koi de 80 cm http://www.yumekoi.com/images/storie...est062004s.pdf
    Last edited by syso; 24-04-2012 at 01:16.

  10. #10
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    ce valoare i-ai conferi tu unui kohaku vhq de 80cm, crescut in Romania?

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •