Results 1 to 8 of 8

Thread: Hrana pui

  1. #1
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes

    Hrana pui

    Pentru cei interesati un tip de hrana foarte fina de cativa microni pe care o puteti face singuri acasa si care da rezultate foarte bune de crestere rapida la pestii mei. Pe baza de spirulina forte si galbenus de ou. Probabil cunoasteti reteta sau a mai fost pe forum eu o folosesc de cateva luni si am obtinut rezultate mult mai bune decat cu ou simplu. Acest tip de hrana merge la specii mici cum ar fi neoni,micro rasbora, cardinali etc. proaspat eclozati dar si la specii mai mari.
    Mixtura se face din:
    -3g sera micron
    -1 pastila de spirulina forte de la farmacie
    -1 galbenus de ou fiert (galbenusul trebuie sa fie tare si preferabil ou de casa proaspat)


    Mod de preparare:
    -se fierbe oul
    -se macina sau se piseaza foarte bine pastila de spirulina pana devine un praf foarte fin
    -se amesteca spirulina cu 3g sera micron si se omogenizeaza in apa fiarta (10ml apa)
    -galbenusul de ou se dizolva in apa fiarta (10 ml apa) si se amesteca foarte bine pana devine o pasta densa.
    -se amesteca cele 2 compozitii. Pentru ca rezultatul final sa fie un lichid dens amestecul trebuie sa se faca la o temperatura mai ridicata pentru omogenizare.

    Aceasta compozitie se poate tine intr-o seringa de 20-25 ml. Aspirati continutul il seringa daca acul seringii se infunda compozitia nu este dizolvata in totalitate. Pastrarea se face in frigider. Termen de valabilitate cca 4-7 zile.

    Administrarea se face in functie de numarul puilor. Inainde de administrare agitati bine. Eu ofer acest timp de hrana puilor de 4-6 ori pe zi in cantitati mici. Hrana pluteste in masa apei. Inlocuitor foarte bun al infuzorilor.

    Pareri? Critici?
    Nu trebuie sa fii Membru AAR ca sa te pricepi la acvaristica.

  2. #2
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    Doar sera micron, contine ce trebuie, in cantitatile care trebuie. Galbenusul de ou se va altera dupa un timp destul de scurt. Iar pe partea cu spirulina "de farmacie" , hmmm, e destula in sera micron. Mai repede o cultura de microviermi. Doar opinia mea.

  3. #3
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    aceasta reteta este pentru o crestere rapida .... doar cu sera micron cresterea nu este una "miraculoasa". Galbenusul de ou sta la rece cca 4-7 zile in functie de temperatura.
    Acest tip de hrana este un fel de "anabolizant" pentru pesti. Am inceput sa fac poze ultimei serii de Danio rerio din primele minute de viata ale acestora de la eclozarea ... sunt in ziua 5 cu ei si au 3 zile de cand mananca prima compozitie de hrana. Deocamdata face miracole, vedem pe parcurs evolutia de la o zi la alta facand cate o poza in fiecare dimineata inainte de prima masa.
    Nu trebuie sa fii Membru AAR ca sa te pricepi la acvaristica.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Chişinău , Moldova
    Posts
    85
    Post (Dis)Likes
    Foarte hranitoare este mincarea "Tetra Rubin"contine grasimi , proteine, vitamine , provitamine , antioxidanti , carne de peste si rac

  5. #5
    Member Obsidian's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Dr. Taberei, Bucuresti, Romania / Domnesti, Ilfov
    Posts
    217
    Post (Dis)Likes
    Eu, puilor, le dau microviermi de 2-3 ori pe zi plus 2 mese cu alte produse din comert si sunt foarte multumit de cresterea lor, pe procentul de pui care fac burtica mare si de aspectul lor general. Intr-adevar cresc mai repede si mai mari decat cei care nu au primit micro sau hrana vie, in general, dar parerea mea este ca nu hrana este esentiala in crestere, ci genele parintilor... Daca parintii sunt mari, sanatosi, atunci cu o hrana adecvata si puietul va avea o evolutie foarte buna.

  6. #6
    Member norby84's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Satu Mare
    Posts
    160
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Obsidian View Post
    Eu, puilor, le dau microviermi de 2-3 ori pe zi plus 2 mese cu alte produse din comert si sunt foarte multumit de cresterea lor, pe procentul de pui care fac burtica mare si de aspectul lor general. Intr-adevar cresc mai repede si mai mari decat cei care nu au primit micro sau hrana vie, in general, dar parerea mea este ca nu hrana este esentiala in crestere, ci genele parintilor... Daca parintii sunt mari, sanatosi, atunci cu o hrana adecvata si puietul va avea o evolutie foarte buna.
    Trebuie sa te contrazic la ce a ce ai scris mai sus,daca citesti atent topicul de la inceput,colegul descrie o reteta de mancare de cativa microni,foarte fina care se administreaza puilor de zebre,gurami,titeya etc.Ei au nevoie de aceasta mancare fina sau de infuzorii,doar dupa aceasta pot consuma micro/banana worms sau artemia.Si eu personal recomand reteta colegului,care folosesc cu succes de mult timp,doar trebuie sa fim foarte atenti sa nu stricam calitatea apei.
    Last edited by norby84; 05-11-2012 at 11:06.

  7. #7
    Base member MrKuka's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Arad
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    Eu folosesc reteta lui Latty de foarte mult timp, dar doar pentru o perioada scurta dupa eclozare, pentru ca ulterior folosesc alte tipuri de hrana si mi se pare ok si usor de pregatit in special de catre un noob ca mine.

    Nu pot decat sa o recomand.

  8. #8
    Member Obsidian's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Dr. Taberei, Bucuresti, Romania / Domnesti, Ilfov
    Posts
    217
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by norby84 View Post
    Trebuie sa te contrazic la ce a ce ai scris mai sus,daca citesti atent topicul de la inceput,colegul descrie o reteta de mancare de cativa microni,foarte fina care se administreaza puilor de zebre,gurami,titeya etc.Ei au nevoie de aceasta mancare fina sau de infuzorii,doar dupa aceasta pot consuma micro/banana worms sau artemia.Si eu personal recomand reteta colegului,care folosesc cu succes de mult timp,doar trebuie sa fim foarte atenti sa nu stricam calitatea apei.
    Ai dreptate... Greseala mea...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •