Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 44

Thread: mixtura pe ce principiu?

  1. #21
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    tot legat de icre pot sa-ti mai spun ca ele au la 100g :
    - Grasimi: 8.2 grame.
    - Carbohidrati: 1.9 grame.
    - Proteine: 28.6 grame.
    icrele pestilor marini au si foarte multa vitamina D dar si a pestilor de apa dulce au
    cele 8,2 grame grasimi sint grasimi asimilabile de catre organismul pestilor si sint necesare cresterii rapide

  2. #22
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cosmake View Post
    tot legat de icre pot sa-ti mai spun ca ele au la 100g.....
    ...toate bolile din balta respectiva!?!
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  3. #23
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Mixtura va fi congelata ca doar nu o voi tine la temperatura camerei si banuiesc ca prin congelare se distrug bacteriile, virusurile si implicit bolile vor disparea

  4. #24
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cosmake View Post
    ... prin congelare se distrug bacteriile, virusurile si implicit bolile vor disparea
    Sa nu te bazezi pe asta.

  5. #25
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    ...toate bolile din balta respectiva!?!
    Yep!... a spus-o domnul Geo! Si are mare dreptate!
    @ Cosmake: revenind la congelare: in conditiile "casnice"..... maximul de temperatura care se poate atinge este de -22.... -30 grade Celsius. In schimb.... bacteriile si virusii rezista destul de bine la aceste temperaturi si chiar la unele mai scazute. Prin congelare nu se rezolva mult.... iar daca impingem temperatura catre "criogenare".... nu facem decat sa scadem calitatea nutritriva a hranei, prin distrugerea ei datorita congelarii excesive si dezintegrarii tesutului.

    Ps: cateva intrebari: cat timp iti ia (sau mai bine zis mixturii) ca sa realizezi o congelare completa? In timpul acesta (pana se congeleaza complet, inclusiv "miezul" mixturii) crezi ca bacteriile nu se dezvolta sau nu se inmultesc? Sau.... crezi ca nu pot trece intr-o stare "vegetativa"... pana la aparitia unui mediu propice de re-dezvoltare? Ma indoiesc.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  6. #26
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Congelarea o fac in azot lichid (punga inchisa introdusa in azot lichid) care dezvolta -85 grade in nici 3 minute

  7. #27
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    bine ai retete n+1,ai icre proaspete pline de boli si virusi din balta de provenienta,congelare la-85 de grade deci ai totul eu iti doresc spor la treaba...
    sincer cred ca o sa devii client permanent la rubrica de genul boli, probleme , ajutor ? DE CE nu folosesti ceva testat deja?Te rog calculeaza costul mixturii tale si o sa vezi ca iesi mai scump ca cele ce se gasesesc pe piata...
    tu prin hranirea cu Tubi si Icre ai putea sa ai acvariu special creat pentru a virusa,
    stiu ca am sa-mi pun in cap colegii pro tubii dar nu exista tubi sterili deci boala e acolo si canva va ....exploda

  8. #28
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by nyko27 View Post
    tu prin hranirea cu Tubi si Icre ai putea sa ai acvariu special creat pentru a virusa,
    stiu ca am sa-mi pun in cap colegii pro tubii dar nu exista tubi sterili deci boala e acolo si canva va ....exploda
    Stiu ca lumea nu este deacord cu tubi dar as vrea sa-mi dai un singur exemplu de crescator, inafara "Discusarilor" si a celor care fac ciclide in general, de la noi din tara care nu foloseste tubi sau daphnia recoltata din balti. Cind zic crescatori ma refer la cei care furnizeaza pestii pe care voi toti uzerii ii cumparati din pet-shop. De la mine pestele pleaca cu 1 leu/buc iar la pet-shop ajunge la 5 lei. Daca eu as da 1 peste cu 3 lei folosind granulele (viteza de crestere ar fi mai mica, si costurile mai mari - hrana, o luna in plus la curent, apa si munca mai multa) tu ai gasi un gupii fara linie sau o corceala de xifo sau o zebra la 10 lei ai zice " da ce le dau astia de mincare la pesti, aur, de au preturile astea?" Sint printre putinii crescatori care mai am pretul la 1 leu uneori chiar 90 de bani si asta multumita hranei si pasiunii, precum sint printre putinii care hranesc si cu sera si tetra dar care doreste sa faca si o mixtura corect echilibrata din punct de vedere nutritional.
    Nu folosesc ceva testat deoarece ca si tubii pe care ii cumpar, mixtura testata acum este miine poate nu mai este si prefer sa am eu reteta sa nu ramin in pana niciodata
    Nu uita ca si tu ai acvariul virusat gata cumparind pesti care poate provin de la mine. Nu neg ca tubi au boli si nici nu afirm ca nu am avut niciodata boli in acvarii si tocmai deaia mai citesc si cite o carte de specialitate si nu ma rezum la a citi un forum pe net.
    Sa ai o zi buna si acvariul steril
    PS. oricum ma hotarisem sa renunt la icre dar nu din cauza ta care nu stiu de ce te bagi cind nu ne spui nimic despre subiectul topicului. Si ca sa fiu si eu off topic sa sti ca parte din pestii mei ajung in Ungaria de unde cumperi tu
    Last edited by cosmake; 17-05-2012 at 09:54.

  9. #29
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Man, esti foarte agresiv pt unul care a solicitat ajutor si mai ales pt unul care din cate constat eu... nu prea are treaba cu acvaristica in general.
    Daca vrei putem sa dezvoltam subiectul desi sincer, eu sper sa nu, garantez ca nu e in interesul tau. Un singur exemplu vreau sa-ti dau, la nivelul la care pretinzi ca faci tu acvaristica, Tetradiscus la carasi? Iti reamintesc, tetradiscusul contine daca tin eu bine minte in jur de 40% proteina de origine animala. Pai carasii tai n-au murit numai de ocluzie (fie vorba intre noi, ar fi trebuit sa stii ca tetradiscusul creaza ocluzii daca nu stii sa-l administrezi) ci si de indigestie cu complicatii, probabil. Dintre pestii pe care ii detii, numai scalarii se preteaza bine la mixtura (si asta ar fi trebuit sa stii) cate mii ai ca sa renteze sa-ti prepari singur mixtura cu mirodenii si antaxantine (dau o tuica mica daca ne spui la ce ai tu nevoie de antaxantina) pe care o congelezi la - 85 G* ? Apropo, azotul lichid incepe sa fiarba la -196 G* Cum mama mea il tii tu la -85?
    Ne-ai certat ca pe aia micii ca achizitionam pesti crescuti cu tubii, de la magazine (desi eu n-am facut-o nici o data, eu avand sursele mele) si aflam ca de fapt, daca achizitionam pesti din tara asta si din tarile vecine, cumparam pesti reprodusi de tine si crescuti cu tubii, dafnii, moțuri de basca si alte goange, susceptibili de a fi infestati cu toata paleta de patogeni din Calea lactee. Adu-mi aminte si pe viitor sa-mi pastrez sursele ca nu cumva vr-un peste de-al tau sa ajunga din intamplare la mine.
    Ne-ai certat ca pe aia micii inca o data, ca nu colaboram cu tine sa-ti dezvoltam afacerea, si avem secrete pe care le tinem numai pt noi de bu...gii ce suntem. Intuisem inca de la primul post ca ai o afacere in domeniu, insa pana faci primul milion de euro trebuie sa te zbati si tu putin, sa nu dormi prea linistit noaptea, sa studiezi zilnic, sa dai mii de euroi pe carti de somitati in domeniu, nu sa primesti totul mura-n gura, nu de alta dar n-ai listat la bursa firma si nu detinem nici o actiune la firma ta. Cu toate astea, din altruism si dragoste pt acvaristica, ti-am dat mai multe informatii in topicul asta pt care acum un timp as fi ucis si o reteta de mare rafinament, detaliata si cantarita in ppm (!!!). In acelas timp ti-am intins o capcana si am pus un pariu cu mai multi prieteni ca nu vei sti ce sa faci cu ea.
    Ca sa-ti dai cu stangu-n dreptul, asa de final....
    Quote Originally Posted by cosmake View Post
    PS. oricum ma hotarisem sa renunt la icre dar nu din cauza ta care nu stiu de ce te bagi cind nu ne spui nimic despre subiectul topicului. Si ca sa fiu si eu off topic sa sti ca parte din pestii mei ajung in Ungaria de unde cumperi tu
    Baietii astia si-au rupt din timpul lor si ti-au dat niste informatii valoroase. Moca!!! Daca nu-ti ceri scuze, iti jur ca te urmaresc pe toate forumurile din lume si de cate ori scoti porumbei (si esti predispus la greu) de atatea ori voi intra prin alunecare si-ti voi rupe gleznele, indiferent ce clone sau id-uri vei folosi. Eu am terminat aici si-ti atrag atentia ca nu asa merge treaba pe aici pe la noi.

    L.E. Exista un prieten al unui prieten, care e prezent si pe acest forum, care a scris o carte despre acvaristica. Destul de curios, am avut nesimtirea sa-l intreb atunci cand mi-a fost prezentat ,, dragul meu, ai scris o carte si inca mai pui intrebarile alea naroade pe forumuri?,,
    Am primit un raspuns ce m-a naucit. ,,Ei na, stii cum e, copy-paste ici, copy-paste colo, sau control-c, control-v....,,
    Nu e off-topic, chiar are legatura cu subiectul.
    Last edited by GeoB; 17-05-2012 at 12:44.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  10. #30
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Domnule GeoB imi cer scuze public daca am deranjat. Nu am dorit sa deranjez, dar nici nu mi se pare normal ca nyco27 sa ma ia la misto in conditiile in care nu am discutat niciodata cu dinsul. Nu ma dau mare acvarist, am recunoscut de la inceput ca imbin utilul cu placutul iar acel raspuns era strict pentru dinsul. Despre copy-paste nu poate fi vorba la mine. Am tot respectul pentru dumneavoastra si pentru toti uzerii, dar nu mi se pare normal modul in care am fost tratat de nyco27. Daca cumva voi fi exclus de pe forum nu ma voi mai loga cu alt ID iar pe alte forumuri nu intru si nici nu ma voi loga. Consider ca exista suficiente persoane care au o cultura acvaristica mare aici. Daca va fi nevoie si deranjez nu voi mai intreba si ma voi multumi cu cititul eventual cu un mic ajutor acolo unde stiu.
    Nu ma deranjaza daca dumneavoastra care ati dovedit ca stiti mult mai mult decit multi de aici imi veti "rupe picioarele" pentru ca stiu ca o facti pentru ca gresesc.
    Le multumesc inca odata tuturor care au venit cu sfaturi si stiu ca au fost moca.
    Inca o data imi cer mii de scuze fata de toti uzerii cu exceptia lui nyco27 la care i-am raspuns asa cum am fost tratat.
    In momentul acesta ma simt foarte prost pentru ca am depasit masura.
    Nu am dat si nici nu voi da la carasi tetra discus. Acolo a fost o insiruire de produse pe care le folosesc in hranirea pestilor si atit.
    Antaxantina inensifica culoarea rosie a xiforilor tineri culoare care nu se va pierde in timp daca aceasta este naturala si nici nu are efecte secundare.( Daca vreodata ne vom cunoaste personal tuica oricum o voi da eu pentru ca ati avut rabdare cu mine) Legat de numarul pestilor am numai Scalari 8 perechi depunatoare de la care scot in medie 250 de pui la interval de 7-11 zile.
    Last edited by cosmake; 17-05-2012 at 13:50.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •