Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 44 of 44

Thread: mixtura pe ce principiu?

  1. #41
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by okipho View Post
    In SUA,prin anii 2000,provocarea era sa se introduca in hrana pestilor branza si champignoanele,singurele care nu au fost incercate sau acceptate de pesti,datorita faptului ca nu se gasise inca o metoda de a le pregati pe placul pestilor...
    La congresul din 1974 al asociatiei cardiologilor americani s-a introdus ca si concept colesterolul si efectele lui ,,dezastroase,, pentru sistemul cardio-vascular. In scurt timp conceptul a fost aceptat si adoptat pe plan mondial. Dupa anii 90 au inceput sa apara voci care sa afirme ca lucrurile nu stau chiar asa iar dupa 2000 toata lumea stie ca a fost una dintre cele mei mari tepe si mai marsava actiune deliberata indreptata impotriva populatiei globului. Dezechilibrul de colesterol cu fractia sa, trigliceridele face mult,mult mai rau decat excesul sau. Nu se adopta o declaratie si o reevaluare a nivelului de colesterol acceptat pt ca industria farmaceutica si orizontala (aparatura si sali de fitnes, aditivi si nutrienti bio chipurile si de sinteza, echipamente sportive...etc) sunt o industrie din care rezulta multe, incredibuil de multe miliarde de dolari. Incerc sa spun, pentru cine are urechi sa auda si neuroni sa judece cu creierii capului propriu ca exemplele de genul asta nu sunt cele mai fericite. Sunt cam satul de geniile din vest, de faptul ca tot ce vine din vest este musai revolutionar si benefic si trebuie adoptat neaparat fara a ne mai pune intrebari firesti. Sigur ca putem dechide o polemica pe tema asta insa nu cred ca prietenii nostrii o vor considera utila si pe de alta parte probabil ca ne vom risipi energiile in loc sa ne concentram pe hobby-ul nostru comun.
    Ca sa conchid, intr-o discutie cu un amic de-al meu endo-crinolog, imi manifestam intentia de a trece la un regim mediteranean ingrijorat fiind de gabaritul meu care ia proportii si preocupat de faptul ca vreau sa traiesc sanatos. Mai avea putin si ma batea. Argumentul sau a fost, ca sa pastrez un regim indigen, insa fara excese, pentru ca de-a lungul a generatii si generatii , organismul meu a dezvoltat obiceiuri si abilitati metabolice comforme cu alimentatia din zona geografica unde s-a nascut si trait familia mea . Acest lucru mi-a fost intarit si de profesor-doctor Mincinicopschi (si nu numai) in cadrul mai multor carti si interviuri plus ca are logica..
    Probabil ca o sa spunem, ce are a face coada vacii cu stampila primariei si ce tot incearca sa spuna fraierul asta. Pai are:
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    Dupa cum ti s-a spus deja, vezi ce papa pestii tai in mediul lor natural
    Eu unul nu cred ca mecanismele dezvoltate si perfectionate de natura in cateva mii/zeci de mii de ani pot fi sterse din memoria celulei sau din ADN in cateva zeci de generatii de cand se afla pestii in bazinele noastre. Bineinteles ca poti hrani pestii cu balegar de te miri ce si ii mai poti hrani cu gris cum recomanda un coleg de-al nostru, sau poti sa nu-i hranesti de loc... Depinde ce scop urmaresti.
    Last edited by GeoB; 15-06-2012 at 22:17.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  2. #42
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes
    Ca recomandare personala,mergi pe o hranire cat mai variata si sa nu renunti la hrana vie. La telefon,iti pot spune de unde sa-ti procuri hrana excelenta pt crestere,en gross.
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION
    RKA 001MF

  3. #43
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    de ce numai la telefon? aici nu poti spune? vrem si noi hrana excelenta si poate la un pret bun. sunt sigur ca sunt cateva persoane care impreuna pot comanda mancare en-gros, iar apoi sa o imparta in functie de preferinte si aport banesc. multumesc

  4. #44
    Base member ionutz.m's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Zalau
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Salutare,ma bag si eu cu o intrebare.
    Galbenusul de ou,sau mai bine zis oul intreg nu se poate adauga la mixtura?Daca da,cum trebuie sa fie?Citeam undeva ca puietul creste bine cu galbenus de ou fiert.
    Multumesc.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •