Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 44

Thread: mixtura pe ce principiu?

  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes

    mixtura pe ce principiu?

    As vrea si eu sa aflu de la cei care au idee mai multa despre ihtiologie care sint principiile pe care trebuie sa ne bazam atunci cind facem o mixtura pentru pestii nostri. Mai concret m-ar interesa care este necesarul de proteina vegetala, proteina animala, fibre, lipide, carbohidrati, acizi grasi, fier, calciu, uleiuri,etc. pentru pestii nostri maturi, sau pentru puiet in diversele stadii de dezvoltare.
    A doua problema daca stie cineva ce contine inima de vita, pestele (cod, sau cel care se mai foloseste la mixtura) salata, galbenusul de ou, grisul, banana, morcovul si ce mai foloseste lumea la diverele mixturi.
    A treia problema ar fi de ce folosim anumite procente din fiecare. Am vazut retete de mixturi de genul : x kg inima de vita, y crevete, z peste, w salata, etc. Aceste retete sint concepute ca am vazut eu ca maninca pestii, si se dezvolta bine sau au la baza si ceva stiintific nu numai ca asa a crezut cel care o foloseste si pe o anumita specie a dat dat rezultate satisfacatoare fara a avea nimic la baza .
    Vreau sa incerc sa fac ceva mixturi pentru pestii mei, dar nu vreau sa o fac dupa ureche sau ca am vazut reteta pe forum si sa indop pestii cu produse aiurea care nu se asimileaza sau care nu le fac bine pestilor.
    Va multumesc pentru rabdare si pentru raspunsuri

  2. #2
    Member jooky's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    197
    Post (Dis)Likes
    Subiectul pe care l-ai deschis este super interesant. Dar la modul in care ai pus problema este greu de raspuns.
    In primul rand despre ce pesti este vorba, pentru ca specii diferite au necesitati diferite. Si oricum, nu exista un raspuns exact la ceea ce doresti tu. E acelasi lucru cum ai intreba ce dieta sa mananci tu ca om ca sa ai o alimentatie completa si sanatoasa...
    Parerea mea personala este ca mixtura ta ar trebui sa contina elementele pe care pestii tai le mananca in mediul natural, asta insemnand o cunoastere aprofundata a habitatului si comportamentului speciei.
    Ca sa iti dau un exemplu, de curand am introdus in acvariu niste cichlide, Mesonauta festivus. A doua zi dimineata, am observat cu stupoare ca nu mai aveam nici o radacina de Limnobium laevigatum, o planta plutitoare. Celelalte specii de cichlide pe care le mai am in acvariu, discusi, ramirezi, curviceps, nici nu s-au atins de plante, fulgii de spirulina fiind suficienti pentru a-si acoperi necesarul de masa vegetala.
    Hrana pe care o dau pestilor mei se compune din Tetra discus granule, larve rosii congelate, o mixtura cumparata pe baza de crustacee si alte minuni si o mixtura facuta de mine pe baza de inima de vita, usturoi, morcov si spirulina.
    Posibilitatile sunt infinite, deci, cu cat mai complexa si mai variata este mancarea, cu atat mai bine pentru pesti.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Nu am zis ca voi renunta la hrana vie, dar pentru diversificarea hranei si pentru o crestere cit mai armonioasa a pestilor sau pentru perioadele cind raminem in pana de hrana cred ca este bine sa avem si o alternativa sanatoasa de hranire.
    Eu spre exemplu am vivipari - xifo, moli, gupii, platii
    - scalari
    - carasi
    - Aphyocharax, Sawbwa
    - cory panda, cory sterbay, cory albino
    - ancistrus
    Am facut la un moment dat greseala sa dau tetra discus la carasi si am omorit 2 din cauza ca tetra discus se umfla iar carasul fiind un peste "hapsin" a mincat pina a plesnit.
    Banuiesc ca se poate prepara o hrana pentru grupe diferite de pesti cam asa cam cum am dat eu pestii pe care ii detin.
    Zici ca ai facut o mixtura pe baza de inima de vita. Aceasta mixtura are la baza ceva stiintific sau este facuta dupa ureche? Mixtura cumparata asemenea e bazata pe cum o maninca pestii sau are si ceva bazat pe stiinta?
    Din cite stiu aceste mixturi au fost in general verificate de detinatorii de discus, dar pentru cei ce nu detin discus cum fac mixtura, din ce, in ce cantitati, de ce?
    Stiu ca sint multe necunoscute, dar tocmai de aceea am deschis subiectul.
    Tu ai ciclide care sint pesti omnivori spre carnivor, dar ce facem cu carasul si ancistrusul care tind catre planctonic sau cu viviparii care sint omnivori si traiesc in ape semisalmastre sau Aphyocaraxul si Swbawba care sint omnivori si au dimensiuni pina in 3-4 cm?
    Din cite stiu eu ciclidele au stomac bine dezvoltat care are capacitatea de dilatare si digerare, comparativ cu restul pestilor la care stomacul este aproape inexistent .
    Subiectul l-am deschis tocmai pentru a incerca sa elucidam fiecare cu ce cunostinte are aceste probleme.
    Last edited by cosmake; 18-04-2012 at 11:54.

  4. #4
    Member jooky's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    197
    Post (Dis)Likes
    Mixtura am facut-o dupa o reteta a unui crescator de discusi, adaptand-o necesitatilor mele, adica am marit cu 30-40 % cantitatea de usturoi si am eliminat banana, marul si alte cateva ingrediente vegetale. Stiu persoane care cresc discusi si le ofera acestora doar inima de vita, fara alte adaosuri, si Tetra discus, iar pestii cresc armonios si nu par a avea deficiente sau alte probleme.
    In afara de asta, am cautat pe Google niste pesti de-ai tai de care nu am mai auzit, si nu am gasit nici macar o poza... cu atat mai greu de dat sfaturi pentru mixturi sau alimentatie- Aphyocarax, Swbwaba. ce fel de pesti sunt? Pune si tu un link sau o poza cu ei.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Legat de mixtura iar nu stiu cum se poate doza cantitatea de vitamine. Din cunostintele mele necesare in principal sint vitaminele : A, B1, B2, B5, B6, B12, C, D3, E, H, K si colina. Cum le dozam si din ce alimente le luam sau eventul daca folosim vitaminele din farmacii cum facem dozarea. Grasimile pentru adulti stiu ca nu trebuie sa depaseasca 6% si la puiet 8% iar proteina 50% restul fiind cenusi, microelemente, minerale.Cum facem dozajele? Din cite stiu proteina este formata din lanturi de aminoacizi care se descompun in aminoacizi in tubul digestiv si sint asimilati de organism, dar acesti aminoacizi sint unii asimilabili si unii nu. Care sint proteinele cele mai asimilabile inafara de inima de vita, carnea de peste? Cum dozam cantitatea de spirulina? Offf, cite intrebari fara raspuns

  7. #7
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Man, facem un pariu ca vei ramane vesnic cu dilemele pe care le ai si azi? Mixtura de inima de vita si/sau curcan este de fapt o afacere. Cine crezi ca va imparti afacerea cu tine moca? Retetele care circula azi pe internet sunt incomplete. Cele ,, adevarate,, sunt obtinute in urma a (stiu eu un caz) zeci de ani de experiente si incercari. De obicei mixtura se foloseste pentru ca este o alternativa ieftina pentru cei care au ferme de pesti. Pentru cei ce au cativa pesti, te asigur ca nu este de loc economic. Ca si observatie, in alimentatia pestilor nu se baga grasimi (daca stii de ce dau o țuica mare) in afara celei care scapa in urma curatarii si care dpdv teoretic, nu ar trebui sa se intample. Alta observatie este ca, daca nu vrei sa-l contrazici pe dr. Untergasser, in mixtura nu se baga vitamine. Dupa afirmatiile sale iar eu nu am nici un motiv sa-l contrazic, pestilor nu li se administreaza vitamine (decat cu o exceptie, poate doua insa cu rezervele de rigoare, si atunci pe o perioade limitata) pentru ca cele ne metabolizate se stocheaza in ficat iar rezultatul final este previzibil si contrar asteptarilor. O alimentatie echilibrata contine toate elementele necesare unei vieti armonioase si sanatoase. Daca te incapatanezi sa-ti faci singur mixturi eu iti pot da un sfat. Ia si studiaza o mancare de top si respecta dozajele si compozitia din prospect. Dupa cum ti s-a spus deja, vezi de asemenea ce papa ei in mediul lor natural. Succes.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  8. #8
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    Dupa afirmatiile sale iar eu nu am nici un motiv sa-l contrazic, pestilor nu li se administreaza vitamine (decat cu o exceptie, poate doua insa cu rezervele de rigoare, si atunci pe o perioade limitata) pentru ca cele ne metabolizate se stocheaza in ficat iar rezultatul final este previzibil si contrar asteptarilor.
    Daca vrei sa ai "spui" colegului si..... raportul de GRAME/kg ca sa inteleaga oarecum "aportul" de vitamine
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    Daca te incapatanezi sa-ti faci singur mixturi eu iti pot da un sfat. Ia si studiaza o mancare de top si respecta dozajele si compozitia din prospect. Dupa cum ti s-a spus deja, vezi de asemenea ce papa ei in mediul lor natural. Succes.
    Ce imi plac domnule GeoB comentariile dumneavoastra. La modul serios: ptr cine vrea sa le inteleaga: scurt...la obiect.... si cu sfaturile necesare date insa "printre randuri"
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    in alimentatia pestilor nu se baga grasimi (daca stii de ce dau o țuica mare)
    Eu cind m-am referit la grasimi nu m-am referit la slanina (provoaca ocluzie intrestinala) ci m-am referit la lipidele continute de diversele tesuturi.
    Stiu ca este o alternativa ieftina si la indemina si de aceea am deschis subiectul, eventual cite o ciupitura de la unul, altul si usor usor poate iese ceva. Pe vremuri am avut si eu o mixtura care era facuta din inima de vita, salata, carne de cod, galbenus de ou, gris, spirulina, icre, dar era o mixtura facuta dupa ureche si inbunatatita in timp. Prea multa documentatie nu am avut la dispozitie la vremea respectiva singurele carti de acvaristica erau exotica, Zoltan Kasoni, Gunter Sterba, Hans Frey, traduse pe bani multi. De dr. Untergasser nici nu am auzit. Domnule GeoB daca puteti sa-mi lasati o adresa de mail sa pot comunica si eu cu dumneavoastra as fi recunoscator deoarece am incercat sa va trimit MP si nu pot.
    Tot respectul pentru dumneavoastra si pentru cei care se implica in acest post

  10. #10
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Eu cand m-am referit la grasimi, m-am referit la cea care scapa in urma procesarii, nu la cea introdusa deliberat. Am o informatie interesanta. Pestii nu metabolizeaza grasimile nu ma refer la acizii grasi si nici la cele esentiale, omega 3 si omega 6. Vorbesc despre grasimea bruta de vita si curcan, principalul motiv fiind faptul ca...au sange rece(pestii). Asta este si cauza pentru care dintr-un kg de inima procesata ca la carte, uneori se pierd si 50% . Cu tot respectul si prietenia, eu nu incurajez discutiile private pe teme de acvaristica tocmai datorita faptului ca sunt un altruist si nu un magar cum mi s-a dus vestea. Intr-o discutie la vedere, daca spun vreo aberatie imediat se va gasi cineva sa ma taxeze. In lipsa altor opinii la vedere, ai fi nevoit sa ma crezi pe cuvant si de, oameni suntem, mai si gresim. Din toata treaba asta, in cazul nostru tu ai fi cel dezavantajat. Asta e motivul pt care am dezactivat optiunea, coroborat cu faptul ca fiica mea e minora, foloseste contul meu si nu vreau sa mai citeasca urarile ,,de bine,, pe care le primesc uneori.
    In alta ordine de idei, dr. Dieter Untergasser(care e o somitate in domeniu) a scris ,,Noul testament,, in materie de patologia pestilor tropicali. In lume sunt putini cei care si-au lasat inscris numele in istoria acvaristicii (cu referire la nutritie si patologie pt ca asta este subiectul care ne intereseaza)iar Dieter Untergasset, Dick Au, si Andrew Soh sunt 3 dintre cei putini care inca sunt de actualitate. Cu scuzele de rigoare, eu unul nu am auzit decat de Sterba si Frey insa in nici un caz ca si reper ihtio-patologic sau de nutritie iar lucrarile lor nu mai sunt de incredere pt simplul motiv ca au 40-50 de ani cel putin. In patologie in general, 10 ani sunt enorm pt ca lucrurile sunt in continua miscare.
    Era sa uit, eu unul nu as folosi nici o data salata in alimentatia pestilor. Iti dau un indiciu ajutator. Gandeste-te cum se cultiva si cati azotati si fosfati contine. Referitor la implicare si cu asta inchei, pai cam asta e treaba noastra pe aici. , multumirile au darul de a ne da sentimentul lucrului bine facut insa merge si fara.
    Last edited by GeoB; 21-04-2012 at 11:27.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •