Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 19 of 19

Thread: Pui paracheirodon innesi

  1. #11
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    temperatura de eclozare fiind .... ?
    Nu trebuie sa fii Membru AAR ca sa te pricepi la acvaristica.

  2. #12
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    felicitări!

  3. #13
    High member Remus Pop's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Baia Mare
    Posts
    776
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumosi puisori

  4. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Latty View Post
    temperatura de eclozare fiind .... ?
    Pt depunere si eclozare, in cazul meu, 23C a fost cheia catre succes si la aceasta temperatura am observat ca le merge cel mai bine dar sunt crescatori care recomanda 22 sau chiar 24C. Tot referitor la temperatura cel mai bine este ca reproducatorii selectati sa fie pastrati la 20C inainte de depunere pt ca asta se pare ca mareste rata de supravietuire a puilor care trec de cele 12 zile.

    Quote Originally Posted by a.aurel View Post
    felicitări!
    Multumesc.

    Quote Originally Posted by Pop Remus View Post
    Foarte frumosi puisori
    Multumesc.

  5. #15
    Base member alexandru2010's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Baia Mare
    Posts
    309
    Post (Dis)Likes
    @ioan Felicitarile mele .... acest lucru cred ca mil doresc de mai bine 2 ani,adevarat ca nu mi-am dat silinta suficient deoarece nu am reusit sa gasesc cineva care a reusit si doreste sa inpartaseasca idei insa acum parca speranta este si mai mare dupa ce am vazut filmuletele tale.Felicitari incodata.

    Am sa fiu "aproape" si citesc tot ceea ce se dezbate pe aicea in speranta ca si eu sa reusesc.

    Totusi am sa fac un mic rezumat si daca se poate sa ma corectezi daca am gresit undeva plus voi mai adauga unele itrebari la care sper sa ma lamuresti.

    Conditionare a perechilor :
    -Selectarea 1 femele si 1 mascul ??? mai multe perechi ???
    -Tinuti inainte de reproducere in apa la 20C (hraniti si pe urma mutai in acvriul pentru depunere?)
    -Hraniti cu ???? (presupun ca mancare vie gen Enchytraeus Albidus) 1-2 ori pe zi ??? plus mancare obisnuita (ma refer uscata granule sau fulgi)
    -Perechea/perechile se pun in acvariu fara "strop de lumina" si nu se mai hranesc cu scopul de a depune??cat timp se lasa fara lumina?
    -Perechea/perechile se scot dupa care acvariul se pune la intuneric iarasi ???


    APA:
    -Apa de osmoza/apa de ploaie/distilata
    -Temperatura 22-24C
    -Ph-ul trebuie sa fie intre 6,5 si 6,8 (scaderea ph-ului cu turba sau scoarta stejar)
    -Kh 0 sau cat mai mic



    Pui de Neoni :
    -Nu vor fi lasati la lumina timp de cate zile ???
    -Nu vor fi hraniti 3-4 zile deloc ???
    -Prima sursa de hrana a fost ??? care se administreaza in cantitati mici si des !


    Am adresat destule intrebari poate si prea multe dar daca ne explici si ce vas sau acvariu ai folosit pentru depunere pe urma cresterea puilor near ajuta mult(am inteles ca este un maxim a coloanei de apa ,15 cm, care trebuie respectat)Plus am remarcat bine ca nu se foloseste filtrare sau bulbucitoare si nici incalzitor???(asta am vazut in filmulete)

    Multumesc de raspunsuri si deja am notat aceste lucruri urmand sa ma pun si eu pe treaba.
    Ramane sa ne auzim cu bine !

    Semnat :Grad Mihai Alexandru

  6. #16
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by alexandru2010 View Post
    @ioan Felicitarile mele .... acest lucru cred ca mil doresc de mai bine 2 ani,adevarat ca nu mi-am dat silinta suficient deoarece nu am reusit sa gasesc cineva care a reusit si doreste sa inpartaseasca idei insa acum parca speranta este si mai mare dupa ce am vazut filmuletele tale.Felicitari incodata.

    Am sa fiu "aproape" si citesc tot ceea ce se dezbate pe aicea in speranta ca si eu sa reusesc.
    a
    Multumesc si sper sa gasesti ceva care sa ti foloseasca in experientele relatate de mine. O sa incerc sa raspund punctual la intrebarile pe care le ai pus:
    -am folosit un raport de 1/1 masculi/femele, cate o singura pereche pe bazin de reproducere
    -am tinut pestii selectati pt reproducere la aprox 20C inainte de depunere si i am hranit numai cu hrana vie (in principal black worms, dero worms, daphnia moina si de 2 ori pe pe saptamana white worms si grindal). Nu recomand o alimentatie excesiva cu white worms sau grindal pt pestii pe care intentionam sa i reproducem deoarece continutul acestora bogat in lipide duce la ingrasarea pestilor facandu i mai putin apti de reproducere.
    - pestii se pun la depus seara in lumina difuza f slaba (semiintuneric) si nu sunt hraniti in bazinul de depunere. Imediat dupa depunere se scot parintii si bazinul se lasa la intuneric 5 zile.
    -pui se hranesc incepand cu a patra zi de la eclozare numai din momentul in care inoata liber orizontal.
    -pt primele zile eu le am dat ca hrana doar rotiferi vii. Dupa parerea mea aceasta este cea mai buna hrana pt puietul proaspat iesit la ,,zbor". Nu ti recomand sa folosesti hrana uscata sau galbenus de ou pt ca rezultatele vor fi mai slabe si risti sa te trezesti cu o gramada de infuzori care vor altera rapid calitatea apei, lucru care va induce o mortalitate mare in randul puietului.
    -nu folosesc aerarea sau filtrare in bazinele de reproducere pt ca aceasta influenteaza ph ul. Se poate folosi aerarea apei doar dupa ce puietul trece de varsta critica de 12-14 zile.
    Daca mai ai nelamuriri iti voi raspunde cu placere. Nu te da batut chiar daca o vreme s ar putea sa nu obtii inca succes. Se pare ca aceasta este o etapa inevitabila atunci cand vine vb de neoni si multora le au scos peri albi inclusiv subsemnatului. Incearca sa procuri pestii de tineri, cat mai mici si sa i cresti tu singur. Modul in care hranim/crestem pestii si conditionarea lor corecta pt depunere face de f. multe ori diferenta intre esec si succes.

  7. #17
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ioan View Post
    Incearca sa procuri pestii de tineri, cat mai mici si sa i cresti tu singur. Modul in care hranim/crestem pestii si conditionarea lor corecta pt depunere face de f. multe ori diferenta intre esec si succes.
    Sa mai adaug si eu ceva.
    Pestii tineri pina la maturitate sa-i cresti intr-o apa cu duritatea in jurul valorii de 4-5 daca vrei sa ai succes, plus daca este posibil sa folosesti aceeasi pereche de fiecare data si la un interval pe care-l stabilesti tu de 20 -30 de zile, astfel vei observa ca dupa 2-3 depuneri consecutive perechea va depune imediat(a doua zi). Dupa prima depunere tine separat masculii de femele.

  8. #18
    Base member alexandru2010's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Baia Mare
    Posts
    309
    Post (Dis)Likes
    cred ca nu sa mai discutat de mult nimic concret pe aicea ... as dori sa trezesc acest topic si daca se poate ceva video nou ? sau alte povesti cu succes din care sa putem invata si noi

    mentionez ca am si eu 2 femele in acvariu "pline" am sa ma documentez mai bine insa ceva update de la voi este bine venit

    (daca am incalcat regulamentul postand ... rog un admin sa stearga ce am scris)
    Ramane sa ne auzim cu bine !

    Semnat :Grad Mihai Alexandru

  9. #19
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes
    A trecut ceva vreme de cand nu am mai discutat aici, dar poate reinviem discutiile daca mai sunt si alti pasionati de neoni.
    In ultima vreme, m-am concentrat pe reproducerea neonilor rosii si am obtinut ceva succes si aici chiar daca de mai mica anvergura. Sunt curios daca a mai incercat altcineva si ce rezultate a reusit sa obtina. In cazul neonilor rosii, pe mine ma dispera in continuare problema stabilizarii ph ului la 0 kh... :(

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •