Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: Pui paracheirodon innesi

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes

    Pui paracheirodon innesi

    Pentru putinii ,,nebuni" pasionati de characidae, cateva clipuri cu pui de neoni obtinuti din ponte diferite. Scuze pt. calitatea imaginii.

    Pui iesiti la ,,zbor" (5 zile de la eclozare).


    Pui la aprox. 20 de zile. Inca nu s au colorat dar incep sa semene cu parintii d.p.d.v. al formei.


    Pui in varsta de aprox. 1 luna. Arata ca niste miniaturi de neoni si au depasit 1 cm lungime.
    Last edited by ioan; 16-04-2012 at 01:03.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Felicitari ioan.
    Ma bucur ca ai reusit sa scapi de problema innotului la neoni si ca am reusit sa-ti fiu de ajutor

  3. #3
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Felicitari pentru reusita. Ne spui si noua care sunt au fost pasii pe care i-ai urmat?
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  4. #4
    Member Technics's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Bucuresti - Dr. Taberei
    Posts
    260
    Post (Dis)Likes
    Interesant

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cosmake View Post
    Felicitari ioan.
    Ma bucur ca ai reusit sa scapi de problema innotului la neoni si ca am reusit sa-ti fiu de ajutor
    Salut Cosmin,
    ma bucur mult sa dau de tine aici. Fara sfaturile tale competente m as mai fi chinuit si acum cu ei. Tu stii mai bine de suferintele mele ) De cand am inceput sa pun in practica sfaturile tale nu am mai avut nici o ponta ratata iar reusitele sunt stabile si constante, nu aleatorii cum erau inainte. Multumesc si te recomand ca fiind una dintre persoanele cu o vasta experienta de pe acest forum, de la care oricine are de invatat. Acum iti dai seama ca tacaneala nu se opreste aici, am inceput deja pregatirile pt. inmultirea neonului rosu dar deocamdata ma aflu doar in faza de conditionare a perechilor. Cu rabdare si perseverenta sper sa reusesc si acolo.

    Quote Originally Posted by Robert Marcas View Post
    Felicitari pentru reusita. Ne spui si noua care sunt au fost pasii pe care i-ai urmat?
    Multumesc. Este poveste lunga si eu sunt cam lenes, dar o sa raspund cu placere eventualelor intrebari referitoare la un aspect sau altul.

    Quote Originally Posted by Technics_ View Post
    Interesant
    Multumesc.
    Last edited by ioan; 16-04-2012 at 21:53.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Cu multa placere
    Intai formeaza perechile si dupa ne auzim la telefon. Chiar ma bucur pentru tine.
    Last edited by Tudor.M; 13-02-2013 at 08:52.

  7. #7
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    salut, eu fac cyprinide "la greu" sa zic asa si cu characidele am esuat de mai multe ori .... pune cativa pasi de curiozitate pentru restul de aici
    Nu trebuie sa fii Membru AAR ca sa te pricepi la acvaristica.

  8. #8
    High member adiscantee's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    vaslui
    Posts
    747
    Post (Dis)Likes
    felicitari


  9. #9
    Member Babi's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Cluj - Napoca
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    felicitari !!!

    ma inscriu si eu la thread-ul asta

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Latty View Post
    salut, eu fac cyprinide "la greu" sa zic asa si cu characidele am esuat de mai multe ori .... pune cativa pasi de curiozitate pentru restul de aici
    In mare se procedeaza astfel: se prepara apa cu o valoare masurata cu TDS de aprox 60 µS. Ph ul trebuie sa fie intre 6,5 si 6,8. Kh ul ideal ar trebui sa fie zero sau cat mai mic. Pt prepararea apei se foloseste apa de osmoza/apa de ploaie/distilata combinata fie cu saruri fie cu apa obisnuita de la retea pt obtinerea valorii dorite. Pt scaderea ph ului se foloseste fie turba de la Sera (f buna - recomand) fie metoda traditionala cu scoarta de stajar. Lucrul cel mai greu la neoni nu este sa i faci sa depuna si sa eclozeze ci sa reusesti sa cresti puii obtinuti. Perioada critica la alevini este de aprox 12 zile din momentul eclozarii, dupa aceasta perioada fiind relativ usor sa i cresti. Un lucru care conteaza f mult si pe care il putem neglija din neatentie este temperatura de eclozare. Eu personal din acest motiv am ratat f multe serii de pui fara sa mi dau seama de ce. Puii eclozau in numar mare din icre dar cu toate acestea aveau probleme in a si umple vezica inotatoare cu aer. Mi am batut mult timp capul cu aceasta problema si nu mi dadeam seama unde greseam. Am aplicat de zeci de ori aproape identic metoda de reproducere si rezultatele erau diferite. Uneori se intampla sa am succes si sa mi traiasca puii, alteori cu toate eforturile mele era mortalitate in masa , puii nereusind sa iasa la ,,zbor" si nu mi dadeam pur si simplu seama ce anume facusem diferit. Totul pana cand dintr o discutie telefonica cu colegul cosmake am inteles ca temperatura era de vina. Faptul ca ei eclozau prea devreme era problema. Imediat ce i am urmat sfaturile si am scazut temperatura de eclozare a icrelor a disparut si problema cu care ma confruntasem pana atunci si reusitele au devenit constante. Conteaza mult si cum conditionezi perechile inainte de depunere, calitatea hranei si selectia cat mai atenta a pestilor pt reproducere.

    Quote Originally Posted by adiscantee View Post
    felicitari
    Multumesc.

    Quote Originally Posted by Babi View Post
    felicitari !!!
    Multumesc.

    ma inscriu si eu la thread-ul asta
    A fost o perioada cand citeam absolut tot ce gaseam pe forumuri despre neoni, doar in speranta ca voi gasi informatii pe care nu le detineam inca. Ma bucur ca mai sunt si alti pasionati de acesti pestisori.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •