Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: neBIOTOP America de sud

  1. #1
    Member jooky's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    197
    Post (Dis)Likes

    neBIOTOP America de sud

    neBIOTOP America de sud


    Anunt: "Vand acvariu 300l complet utilat. Iasi."
    Si asa a inceput totul. La sfarsitul lunii decembrie m-am trezit in sufragerie cu un acvariu gol, pe care mi-l doream sa fie un biotop.
    Dar ce fel de biotop? Si am inceput cercetarile, sub atenta supraveghere a Sefei casei, care din fericire si-a dorit acest acvariu mai mult decat mine.
    Asa am ajuns la concluzia ca va fi America de sud. Deci, nisip, lemn, plante plutitoare. Am achizitionat 75 kg nisip cuartos , umbland cu otetul dupa noi prin magazine , o buturuga de gutui pe care am fiert-o cu chinuri la un aragaz de apartament, niste craci de redmoor, si am dat drumul la ciclare, cu lumina stinsa .
    Pesti? Pentru inceput pomaceea, iar mai apoi doi ramirezi. Dupa vizionari de filmulete si citit de forumuri, m-am hotarat: mesonauta festivus. Dar, nu exista. Nu in Constanta, in Romania. Singurul care mi-a dat sperante, colegul detritus, prenotari. Discusi? Dar sunt pretentiosi, noi suntem incepatori, nu avem cunostinte de acvaristica decat de doua luni, ce sa facem? Hai sa luam doi... albastrii. Am platit un avans si peste 2 saptamani aveam in acvariu doi discusi. Dupa inca doua saptamani patru, si apoi sapte.
    discus1.jpgdiscus2.jpgdiscus3.jpgdiscus4.jpg
    Plante plutitoare? Am cautat in Constanta si... nimic. Am luat de la colega angelina pistia si zambile de apa, dar... ce se dezvolta intr-o zi, se topea in a doua. Dupa doua luni am renuntat. Sa punem plante? Dar nu avem substrat. Asa ca sefa s-a apucat de cercetat si m-am trezit cu un pachet de plante easy si bile JBL. Baga mana pana la ... umar, planteaza, injura, leaga de crengi, greu.
    Dar, parca nu este activitate in acvariu, sa luam un card. Si asa a aparut o gasca de 37 de rummy nose – hemigrammus rhodostomus – care dupa o zi s-au inrosit de mama focului. Multi? Cred si eu. I-am rarit, ramanand doar cu 15.
    Cum? Noi nu avem sanitari? Repede, Sefa a achizitionat trei bucati aimonieri, si mai apoi am cumparat un gibiceps.
    Dar parca filtrarea asigurata de un Fluval 305 nu e suficienta, sa mai luam un filtru: Fluval 404, care dupa o schimbare de rotor a inceput sa functioneze.
    Si cand credeam ca gata, asta e, apare lista: Vietati. Venisera!!! Mesonauta festivus, stoc limitat. Repede, patru bucati, dar Sefa intre timp a facut o pasiune pentru pitici, asa ca am luat pe langa si o pereche curviceps. Si libnobium.
    Aclimatizare, temperatura la transportul de peste 10 ore scazuse de la 29 grade la 19, spalare frumusete de libnobium si aruncare in acvariu, totul super! Doar ca a doua zi de dimineata, nu mai era urma de radacini de libnobium! Festivus-ul au luat si ei un desert vegetal.
    p1.jpg

    Acest set-up este in varsta de trei luni si, din fericire, nu a avut nici o problema majora. Pestii par a se simtii bine, sunt hraniti cu mixtura de inima de vita facuta de Sefa, larve rosii congelate, inca o mixtura congelata si binecunoscutul tetra discus. Bonus, fulgi de spirulina.

    Date tehnice:
    Acvariu 300 litri : 100x50x60 cm
    Filtrare: Fluval 305 si 404, cu ceramica, bio-balls si perlon
    Iluminare: flora-glo 30w, life-glo 30w, aqua-glo 20w
    Incalzire: tetratec HT 200w si un resun de 250w
    Temperatura: 29 grade
    Hranitor automat Ehaim
    Fertilizare: bile JBL, ferropol si ferropol24
    Fauna: hemmigramus rhodostomus- 15, discusi- 7, mesonauta festivus- 4, microgeophagus ramirezi-2, laeteacara curviceps-2, c.a.e.-3, gibiceps-1, pomaceea si cativa melci comunitari.
    Pentru moment, cam asta este. Astept criticile si parerile voastre.
    Last edited by jooky; 13-04-2012 at 19:25.

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    constanta
    Posts
    104
    Post (Dis)Likes
    Superb, chiar imi place foarte mult!!!

  3. #3
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Ce varsta are discusul din atsamentul 4 ? Nu sunt un mare cunoscator al acestei specii dar i-mi da impresia , mai ales cel albasru ca nu ar trebui sa aiba forma aia . Sper sa nu am dreptate si sa ma insel ...

  4. #4
    Member jooky's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    197
    Post (Dis)Likes
    @crevete: Multumesc frumos!
    Duminica seara, doi festivusi s-au apucat de depus. Azi, inca mai am icre. Cu toate ca nu sper sa am puiuti, sunt uimit de cat de buni parinti pot fi cei doi, care sunt la prima depunere. In afara de faptul ca ventileaza icrele neincetat, le curata pe cele care se albesc, le apara de ceilalti conlocuitori, care fie vorba intre noi sunt cam multi, ceea ce ma uimeste cel mai mult, este modul in care se hranesc cei doi: cand vine hrana, unul dintre ei fuge catre locul de hranire, mananca in graba si se intoarce repede la icre ca sa poata si celalalt sa mearga la masa, fara ca icrele sa ramana neprotejate.
    Din pacate nu pot sa pun momentan nici un filmulet, dar ma gandesc ca pentru cei doi sa pregatesc pe viitor un acvariu separat, ca sa isi poata creste copii fara probleme.
    @Dan: Ambii discusi au cred cam 5 luni, sunt mai mici ca varsta fata de restul discusilor care au undeva la 8 luni. Din pacate nu este nici cea mai fericita poza cu ei, o sa incerc pe parcurs sa fac o sedinta foto mai de calitate.

    Nu mai am nici o icra.
    Last edited by jooky; 24-04-2012 at 16:55.

  5. #5
    Member jooky's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    197
    Post (Dis)Likes

    Codite de discusi in apa de la retea, in Constanta!!!

    Acum doua zile am gasit in acvariu o pereche nou formata care pazea o ponta. Normal, nu le-am dat nici o sansa, si in seara asta am facut un schimb de apa. Cand sa pun capacul la loc, am vazut cu mare surprindere ca icrele dadeau din codita! Nu imi vine nici acum sa cred, stiu ca apa din Constanta este mult prea dura si PH mult prea ridicat ca sa devina fertile.
    Mai este cineva cara sa fi auzit ca icrele sunt fertile in apa de la retea?

    Last edited by jooky; 17-05-2012 at 22:42.

  6. #6
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    in primul rand felicitari!!!
    daca te referi la apa de retea in general,da am mai auzit inclusiv eu inmultesc in apa de retea ....daca te referi la apa de retea din Constanta nu stiu ce sa zic decat ca in concedii dupa ce faceam dus imi statea parul ca matura
    bravo separa-i intr-un cub oferale conditii si sa te bucuri de urmatoarele ponte

  7. #7
    Member jooky's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    197
    Post (Dis)Likes
    @nyko27: Multumesc pentru cuvintele frumoase si pentru sfaturi!
    In dimineata aceasta am pierdut toate coditele, dar deja ma gandesc sa separ perechea. Sunt la prima depunere si mi s-au parut niste parinti excelenti! Voi experimenta la inceput cu apa de la retea, si daca nu voi reusi o sa achizitionez un osmozor.
    Dar inca sunt curios daca mai exista precedente in Constanta.

  8. #8
    Senior Member BMFCaesar's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati, Tiglina I, 1979
    Posts
    1,964
    Post (Dis)Likes
    bravo, felicitari
    Biotop Amazonian 54l
    South American Fish Species 240l
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  9. #9
    Member jooky's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    197
    Post (Dis)Likes
    Si sezonul de reproducere, continua!!!


  10. #10
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    sa ai grija cand muti perechea in cub ,exista riscul ca dupa mutare sa nu mai depuna o perioada din cauza stresului

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •