Results 1 to 9 of 9

Thread: inima de vita/vitel

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes

    inima de vita/vitel

    am gasit ceva interesant (zic eu ), informatii nutritionale despre inima de vita/vitel. poate intereseaza pe cineva, mai ales pe cei care isi hranesc pestii cu inima de vita dar si pe cei care sunt interesati sa o faca de acum in colo...... concluziile le trageti voi.
    Attached Files Attached Files

  2. #2
    Base member crysty83's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    IASI
    Posts
    381
    Post (Dis)Likes
    dar asta se refera la pesti?

    se specifica acest lucru?

  3. #3
    Base member crysty83's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    IASI
    Posts
    381
    Post (Dis)Likes
    dar asta se refera numia la pesti?

    se specifica acest lucru?

  4. #4
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Multumim pentru efort insa mi se pare ne profesionist si aiuristic. Am alaturat ducumentele, am facut un print screen si am comparat fiecare element in parte. Inca ma doare capul. Iti dau un singur exemplu ca sa-ti dai seama cat sunt de neserioase articolele. De cand se inmultesc prin fierbere vitaminele??? Dupa umila mea cunostinta se distrug!!! Sa nu mai vorbim de acizi grasi e.t.c. si a.m.d. In mod normal, ar fi trebuit luata aceeasi inima, taiata in doua, una dintre bucati fiarta intr-o perioada de timp prestabilita si la o temperatura de asemenea bine determinata, dupa care analizarte si comparate valorile rezultate. Sunt aparoape comvinns ca acolo vorbim de doua inimi diferite. Mai am o banuiala, cele mai multe dintre valori sunt inversate. Atunci ce sa comparam? La ce folos valorile alea cu mai multe zecimale? Daca vrei putem sa discutam fiecare parametru in parte (sau ma rog, cei la care ma pricep eu, caci nu sunt atoatestiitor) insa pierdem mult timp pretios din viata asta scurta , fara sa putem trage o concluzie. Dupa parerea mea, este inca unul din studiile alea care circula pe net in care un flacau a avut acces la niste aparate performante, s-a jucat cu ele si atat.(?!?)
    Last edited by GeoB; 08-04-2012 at 14:23.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    nu zic ca sunt corecte/exacte sa nu. doar le-am adus la cunostinta celor interesati. si eu am dubii in privinta informatiilor dar astea sunt pe astea le-am postat. repet, concluziile le trageti voi eu oricum imi hranesc pestii si cu inima de vita. este ieftina, la indemana daca o mananca pestii de ce nu.

    pentru crysty83: informatiile nutritionale sunt nutritionale si atat, indiferent ca sunt pt om sau pesti, porci, lei, tigri si alte maimute. daca pot digera pesti inima de vita asta este o alta problema.

  6. #6
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Inima de vita si de curcan, preparata in cunostinta de cauza, este o alternativa foarte buna si ieftina pt Discus. Aici nu este nimic de discutat. Eu am contestat valorile si metodele expuse in buletinele alea de analiza.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  7. #7
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Geani View Post
    am gasit ceva interesant (zic eu ), informatii nutritionale despre inima de vita/vitel. poate intereseaza pe cineva, mai ales pe cei care isi hranesc pestii cu inima de vita dar si pe cei care sunt interesati sa o faca de acum in colo...... concluziile le trageti voi.
    Quote Originally Posted by Geani View Post
    nu zic ca sunt corecte/exacte sa nu. doar le-am adus la cunostinta celor interesati. si eu am dubii in privinta informatiilor dar astea sunt pe astea le-am postat. repet, concluziile le trageti voi eu oricum imi hranesc pestii si cu inima de vita.
    Deci.... in afara de raspunsurile COERENTE ale ....lui GeoB eu nu vad NIMIC in topicul acesta! Te si intreb Geani: care a fost scopul topicului???? Din moment ce postezi niste informatii care ti se par dubioase chiar si tie... dar uiti sa ne spui si de ce!

    "Interesant" si finalul primului tau post... lasat total in aer si fara noima: "concluziile le trageti voi!" Concluzii despre ce? Concluzii referitor la ce? Concluzii comparativ cu ce?... Din moment ce eu nu am habar de la inceputul topicului (asa cum scrie titlul) daca e vorba de inima de vita.... de vitel.... sau este vorba de o comparatie intre ele???

    Fisierele atasate spun: inima vitel.... versus: ... inima vitel fiarta. De aici ar trebui sa "inteleg".... ca tratezi problema cantitatilor proteice dupa fierbere? Sau ca e mai buna inima de vitel mai tanar comparativ cu inima de bovina adulta? Sau comprativ cu ce? Trecand peste faptul ca.... asa cum a spus si Geo: e de la sine inteles ca prin fierbere valorile scad, de aceea se si recomanda "congelarea inimii proaspete/crude".

    Spun asta din prisma mea de om normal si cu studii medii: citindu-ti postarea nu am inteles NIMIC din ea cu toate ca "as fi interesat de subiect"
    Si tot din prisma aceasta: cati crezi ca vor intelege ceva citind acel tabel de valori? Ar trebui explicata si mai ales "motivata" diferenta dintre cele 2 tabele care de altfel.... au destule inadvertente (prezentate si de Geo... plus remarca "studiului pe acelasi esantion" care mi se pare cea mai pertinenta din toate)

    Revenind la "subiect".... pana si cifrele se bat cap in cap:
    1- varietati de carne si derivate, inima, gatita, fiarta inabusit
    Informatii nutritionale; Categoria: Produse din carne de miel, vitel si vanat
    Procent parte necomestibila: 0%
    Gramajul cantitatii uzuale: 198.0???
    2- varietati de carne si derivate, inima, cruda
    Informatii nutritionale; Categoria: Produse din carne de miel, vitel si vanat
    Parte necomestibila: Grasime si valve
    Procent parte necomestibila: 26%
    Gramajul cantitatii uzuale: 28.3???

    Pai.... incerci sa ma convingi de ce anume? ca intr-un esantion au fost analizate 198gr si in al2lea 30gr??? Dar tabelele valorice sunt raportate la...... 100gr produs?????

    Eu "zic" ca data viitoare sa fii mai atent si explicit in postari.... daca vrei sa dezbatem ceva. A lasa totul in aer cu o incheiere gen:"concluziile le trageti voi".... nu multumeste pe Nimeni!!!!

    Si eu pot spune: ieri am luat o piatra de pe strada si am aruncat cu ea intr-o masina..... concluziile le trageti singuri!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. #8
    Maestru Biotop
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Italia
    Posts
    495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Si eu pot spune: ieri am luat o piatra de pe strada si am aruncat cu ea intr-o masina..... concluziile le trageti singuri! [/COLOR]
    Concluzia e clara: masina era parcata pe locul rezervat persoanelor cu handicap E lumea rea!

    Foarte tare! M am distrat copios!
    Cer scuze pentru offtopic!

    Acum lasand gluma la o parte, este de inteles "supararea " afisata de colegul @Nimeni.
    Insa , pana la urma, trebuie sa i acordati si "autorului" acestei "disensiuni" circumstante atenuante. Omul, de buna credinta, avea niste informatii, de care nici el nu stia ca sunt de o calitate indoielnica si provenite din surse pe masura si le a facut publice aici, in ideea de a ajuta o anumita nisa a membrilor acestui forum , fara a le trece printr un "filtru" preliminar (probabil , nici nu poseda cunostintele si experienta necesare). Sa fie pace !

  9. #9
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by crys View Post
    Concluzia e clara: masina era parcata pe locul rezervat persoanelor cu handicap E lumea rea!

    Foarte tare! M am distrat copios!
    Cer scuze pentru offtopic!

    Acum lasand gluma la o parte, este de inteles "supararea " afisata de colegul @Nimeni.
    Insa , pana la urma, trebuie sa i acordati si "autorului" acestei "disensiuni" circumstante atenuante. Omul, de buna credinta, avea niste informatii, de care nici el nu stia ca sunt de o calitate indoielnica si provenite din surse pe masura si le a facut publice aici, in ideea de a ajuta o anumita nisa a membrilor acestui forum , fara a le trece printr un "filtru" preliminar (probabil , nici nu poseda cunostintele si experienta necesare). Sa fie pace !
    ) Este pace Crys... stai linistit. Iar suparare.... departe de mine gandul acesta, doar confuzie poate
    Daca citesti posturile domnului GeoB ai sa vezi ca i s-au acordat autorului destule "circumstante atenuante" si anume... nimeni nu l-a acuzat de nimic... decat de faptul ca cifrele erau in neconcordanta cu situatii reale.

    Alta era situatia daca topicul incepea cu:
    - am gasit datele astea si..."or fi bune"?... comparativ cu inima de curcan care:..... etc(are proteine X, grasimi Y, samd) sau
    - ce parere aveti despre afirmatia ca: prin fierbere inima de vita contine mai multe proteine etc.... decat inima cruda? sau
    - conform tabelelor de mai jos... gradul de consum al inimii de vita in alimentatia pestilor, prin fierbere rezulta de 100% comparativ cu cea cruda (fapt care rezulta din tabelele de mai jos)
    .... lista de exemple poate continua! ... si atunci sa fi vazut cate "concluzii" tragea GeoB disecandule pe fiecare in parte si venind in sustinerea afirmatiilor cu buletine de analiza comparative!!!

    Dar asa? concluzii pot trage toti, asa cum ai tras tu Crys (la piatra mea)... e buna cocluzia ta... dar eu revin si "completez" spunand ca de fapt.... eu am aruncat cu piatra dupa o masina care mergea si nu era in parcare. Si iar te las sa "tragi concluzi": am nimerit masina? intentia mea a fost sa nimeresc masina? daca am nimerit-o ... i-am spart parbrizul? am aruncat in parbriz sau in portiera? daca i-am spart parbrizul.... care? masina venea spre mine sau se indeparta de mine? ce sa intamplat dupa?..... vezi cate "concluzii se pot "trage"... de la o piatra aruncata aiurea?
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •