Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 13 of 13

Thread: Cine cunoaste tehnica de scoatere a pestilor din iaz cu curent?

  1. #11
    Member Denis Laurentiu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Iasi Tatarasi
    Posts
    177
    Post (Dis)Likes
    poti organiza o specie de concurs de pescuit la stiuca. daca nu cu bateria de la masina...
    Fie painea cat de rea tot mai bun e cozonacul.

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    fa rost de rotenon
    NU vreau sa folosesc otravuri, ca nu-mi doresc sa-mi otravesc apa din iaz, imi doresc doar sa scap temporar de toti pestii (de fapt stiuca este cea de care vreau sa scap) ca sa pot popula din nou iazul fara stiuca.

    Pescuitul nu e o solutie nu merge am incercat cu prietenii sa pescuim nu merge. Am bagat navoade se agatau si cand le trageam se ridicau si pestii ieseau pe dedesubt... deci nici asta nu merge.

    Aia cu bateria de la masina n-o cunosc dar pentru cantitatea mare de apa care este, nu cred ca e suficienta o simpla baterie de masina... imi trebuie ceva mai bun de-atat si cu efecte sigure, fara sa otravesc apa din iaz.

    Pompa de mare putere este costisitor s-o duc acolo la iaz, trebuie sa inchiriez o masina care sa stea acolo sa scoata apa non-stop pana curat tot fundul de pesti, nu e o solutie, dar multumesc de sfaturi. Apreciez implicarea tuturor, mai vreau idei
    Last edited by Adrian30; 08-04-2012 at 02:59.

  3. #13
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    rotenonul se foloseste in piscicultura exact pentru scopul enuntat de tine.ai mai avea o solujtie sa adaugi var cam 3 4 tone dar nu va fi sigur ca vei extermina tot pestele.de stiuca poti fi sigur ca e foarte sensibila.cu rotenon poti consuma pestele pe cind cu var nu stiu ce sa spun.astea ar fi cam singurele variante in cazul in care nu poti seca total apa.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •