Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Cine cunoaste tehnica de scoatere a pestilor din iaz cu curent?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes

    Question Cine cunoaste tehnica de scoatere a pestilor din iaz cu curent?

    Salut,
    Am un iaz de ~ 70 m x 8 m si adancime 1,50 - 2 m si nu-l pot seca pentru a scoate pestii din el deoarece am un izvor destul de puternic in mijlocul lui.
    Am auzit de o tehnica de a curenta pestii cu amperaj mare pentru a-i ridica pe toti la suprafata sa-i scoti (stiu ca este folosita si la braconaj).

    Cunoaste cineva aceasta tehnica si ce dispozitive trebuie ca sa o pun in aplicare?

    Va rog nu postati tehnica pe forum sa nu le vina indei celor ca vor intr-adevar sa faca braconaj, scrieti-mi-o intr-un mesaj privat.

    Multumesc,
    Adrian
    Last edited by Adrian30; 07-04-2012 at 17:31. Reason: corecturi

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    Desigur putem discuta si despre alte tehnici daca cunoasteti. Sa-i scot cu plasa nu am reusit ca fundul are ragalii si se agata plasa mereu.

  3. #3
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Incearca cu o plasa gen halau si mancare pusa in ea

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    Dane, problema mea este ca am stiuca in iaz, si vreau s-o scot ca-mi mananca tot puietul. Nu stiu cum a ajuns stiuca in iaz, dar fix stiuca nu o pot scoate cu mancarea....
    De aia imi trebuie o metoda radicala sa-i scot din lac pe TOTI ca sa ma asigur ca am scos si stiuca, si apoi sa repopulez cu alta specie.

  5. #5
    High member Arsen's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Savirsin,Arad
    Posts
    771
    Post (Dis)Likes
    Apropo tu ai scris doar lungimea si latimea iazului,dar de adancime nimica,niste variante ar mai fi sa pui navoade pe `` sectoare de iaz`` si sa golesti fiecare astfel de sector daca iazul nu e asa de adanc.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    gata am corectat postul initial am pus si adancimea. Problema cu navoadele este ca sunt ragalii si bete pe fund si se agatza navoadele nu le pot scoate si ies pestii... imi trebuie o metoda sigura de a scoate toti pestii, de aia vroiam sa apelez la cea cu curentul.
    Daca pun navoade nu am certitudinea ca am reusit sa scot toata stiuca din apa, intelegi? Si n-am facut nimic daca repopulez si a mai ramas o stiuca sa-mi haleasca puietul...

  7. #7
    High member Arsen's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Savirsin,Arad
    Posts
    771
    Post (Dis)Likes
    La mine la tara se face aceasta metoda cu navoade si are eficienta foarte buna,si acolo unde se pescuieste sunt crengi si ragali pe fund insa folosesc navoade si plase care nu se rup asa usor.Ce ai mai putea sa faci(asta daca ai cunostinte) e sa foloesti o pompa de scos apa de debit foarte mare,gen alea folosite de pompieri,sunt sigur ca asa izvorul tau nu mai poate reumple iazul pe cat de repede este golit.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    45
    Post (Dis)Likes
    daca ai stiuca probabil ai si puiet .si o sa depuna si icre.asa ca degeaba scoti stiuca mare si raman aia mici.zic si io

  9. #9
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Ai incercat sa o pescuiesti cu metoda clasica ? fir de pescuit , si un pestisor viu in carlig , legi guta de ceva si gata , lasi asa , pana se agata . daca nu cheama un prieten pescar .

  10. #10
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    fa rost de rotenon

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •