Page 87 of 132 FirstFirst ... 3777858687888997 ... LastLast
Results 861 to 870 of 1315

Thread: Ciclide pitice

  1. #861
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    95
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cozac View Post
    Salut Rick,

    Am citit acuma si am observat ca la 80l nu pot sa tin mai mult de o pereche.
    In 80 l iti recomand maxim 1 trio. Depinde cat de bine e decorat.

  2. #862
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cozac View Post
    Buna,

    Mersi de sfaturi, incerc sa invat mai citesc insa imi e greu sa trec la acvariile biotop .
    Am pregatit un nou acvariu pentru o pereche de apistogramma trifasciatum si as avea nevoie de niste sfaturi de la voi ... Oare sunt compatibili cu perechea de appistogramma fire red ?
    Nu ma prea astept sa fie compatibili si in cazul in care nu se inteleg cred ca o sa deportez perechea de fire red in acvariul de la lucru in care am o pereche de Nannacara anomala si un Ramirez micut .

    Noul Setup
    https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/...c7&oe=54C5128A

    https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.n...dea6289bd53331
    Cozac,
    Forma acvariului e ciudata. Apisto prefera sa stea la fundul bazinului, și în acvariul din poze sigur nu poti pune mai multe specii.
    A doua problema o vad la temperatura : trifasciata sta în apa mai rece iar agassizii prefera spre 28 de grade.

  3. #863
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    cluj
    Posts
    64
    Post (Dis)Likes
    Credeti ca merita sa incerc sa tin in acvariul de 80l o pereche de Nannacara anomala cu Trifasciata ? Am vazut ca la temperatura sunt compatibili.

  4. #864
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Lazat Lucian- sper sa fiu si eu liber ca sa pot trece. Te voi anunta joi, vineri daca pot.

    Cozac- nu poti pastra Nannacara cu trifasciata pentru ca femela de Nannacara este foarte agresiva in rut si cand are icre/pui.

    In general nu prea se tin apisto dintr-o specie sau mai multe specii de apisto decat in acvarii mari si cu prealabila documentare despre complexul si grupa din care fac parte, amenajare adecvata.. Mai repede pot fi tinute impreuna apisto cu alte ciclide pitice.
    Eu as tine trifasciata impreuna cu Laetacara dorsigera care e un peste foarte linistit, ba chiar sfios. Am tinut personal acest peste cu A. maxmasteri, A viejita, A. hongsloi si nu a fost nici o problema. Si daca nu ma insel in rio Paraguai dorsigera si trifasciata convietuiesc nativ.

    Dar tot din practica mea si din cele intalnite la altii iti pot spune ca la ciclidele pitice este la fel ca la cele mari. Nu poti fi sigur niciodata de nimic. Aici este farmecul lor. De exemplu am vazut la cineva pe net o familie de A. hongsloi cu 2 generatii de pui care traiau fericiti intr-un acvariu de cira 60l.. Conditiile de a tine mai multe ciclide pitice impreuna le gasesti pe topic.

  5. #865
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    cluj
    Posts
    64
    Post (Dis)Likes
    Astazi am zis sa vad ce mai face femela de agasizi fire red ! Si am observat ca face bine ...face pui Umbla cu o armata de mormoloci dupa ea ! Acuma am pus la fiert un ou sa le pun umpic de galbenus ! Oare e cineva din cluj care ma poate ajuta cu niste mancare pentru ei ?

    nr meu de telefon - 0751176993 sau pm

    Femela cu puii - https://www.youtube.com/watch?v=uhUP...mz8OK2wVxzn21w
    Last edited by cozac; 18-10-2014 at 17:23.

  6. Likes ady vladutz liked this post
  7. #866
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Ai vazut perseverenta invinge, felicitari.
    vezi daca gasesti naupli de artemia sau un inocul de microviermi.

  8. #867
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    cluj
    Posts
    64
    Post (Dis)Likes
    Oare trebuie sa mut femela cu puii sau e ok sa ii las in acvariu cu restul pestilor ?

  9. #868
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Ce alti pesti mai ai in acvariu? Oricum la primele ponte este mai greu de prins pui, lipsa de experienta a femelei.

  10. #869
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    cluj
    Posts
    64
    Post (Dis)Likes
    Am multi pesti ... 3 scalari micuti, 6 axerodi, 1 ramirez, 2 melanoteia,..

  11. #870
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Muta atunci femela separat, daca mai poti. Ideal ar fii un acvariu doar pentru pereche, daca vrei sa prinzi pui

Page 87 of 132 FirstFirst ... 3777858687888997 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •