Results 1 to 10 of 10

Thread: Microfex worms (dero worms), cineva?

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes

    Microfex worms (dero worms), cineva?

    as fi interesat sa-mi comand acesti vermi, dar pentru ca pretul este cam mare am zis sa vad intai daca este cineva care a comandat, primit, reusit sa-i creasca cu succes si mai ales cum ii apreciaza pestii si daca merita efortul.
    ma intereseaza metode de crestere, rata de inmultire si tot ce poate fi util.
    sper sa fie niste raspunsuri pertinente, bazate pe experiente reale, concrete, personale.
    MULTUMESC

  2. #2
    Base member xr1140's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti - BabaNovac/Dristor
    Posts
    341
    Post (Dis)Likes
    si pe mine ma bate gandul insa cred ca sotia o sa apeleze la dreptul de veto si asa "i-am umplut casa de acvarii"

  3. #3
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    interesant este ca pana acum nimeni nu a dat vreun raspuns cu privire la acesti viermi, nici ca a primit/crescut/inmultit/hranit/........nici cu bune nici cu rele .......sau macar sa stim ca mai este si altcineva in Romania (in afara de IOAN)care a incercat acesti viermi.
    sincer speram sa aflu ceva detali dar se pare ca n-am sa vad foarte curand. in afara de ce spune IOAN .

  4. #4
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Geani View Post
    interesant este ca pana acum nimeni nu a dat vreun raspuns cu privire la acesti viermi, nici ca a primit/crescut/inmultit/hranit/........nici cu bune nici cu rele .......sau macar sa stim ca mai este si altcineva in Romania (in afara de IOAN)care a incercat acesti viermi.
    sincer speram sa aflu ceva detali dar se pare ca n-am sa vad foarte curand. in afara de ce spune IOAN .
    Ciudat... eu mai "stiu" un alt Ioan care "a incercat" majoritatea viermilor cred. Din pacate e in alta tara si el si.... posteaza pe alt forum Dar cunostintele despre viermi sunt destule.

    Aici daca vrei sa ai gasesti postarile... "uita-te" dupa Stranger... parca. verific daca nu e corect si revin cu un Edit.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes
    Rog sa nu se faca confuzie intre mine si Ioan din Germania (Stranger pe acest forum,), pt care am o mare consideratie. Este doar o coincidenta de nume (pe amandoi ne cheama Ioan) si dansul nu are nimic de a face cu postarile mele.

  6. #6
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ioan View Post
    Rog sa nu se faca confuzie intre mine si Ioan (Stranger pe acest forum), pt care am o mare consideratie. Este doar o coincidenta de nume si dansul nu are nimic de a face cu postarile mele.
    Am specificat acest lucru.... daca se observa! Si nu era nici o intentie de a desconsidera pe nici unul din cei 2 Ioan si nici nu puneam in balanta cunostintele cuiva. Incercam sa dau "un indiciu".... colegului de forum.... o sursa in plus de unde ar putea sa culeaga informatii
    Ps: si eu il citesc pe Ioan (RFG) cu interes si invat cate una alta de acolo. Dar si de la dumneavoastra.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Am specificat acest lucru.... daca se observa! Si nu era nici o intentie de a desconsidera pe nici unul din cei 2 Ioan si nici nu puneam in balanta cunostintele cuiva. Incercam sa dau "un indiciu".... colegului de forum.... o sursa in plus de unde ar putea sa culeaga informatii
    Ps: si eu il citesc pe Ioan (RFG) cu interes si invat cate una alta de acolo. Dar si de la dumneavoastra.
    Am tinut sa subliniez acest lucru doar pt. a preveni eventualele confuzii din partea altor colegi. Nu am luat ca pe un afront postul dvs ci din contra. Sunt convins de bunele dvs. intentii si postul dvs a fost binevenit, lucru pt care va multumesc. Revenind la Stranger , sunt multe de invatat de la el, unele lucruri le a spus deja, de altele inca nu l a intrebat nimeni probabil. Imi aduc aminte ca citind postarile sale am aflat prima data despre white worms (enchytraeus albidus) care pe la noi atunci erau practic necunoscuti si de acolo mi a venit interesul pt hrana vie. Este un deschizator de drumuri pt multi dintre noi.

  8. #8
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ioan View Post
    Imi aduc aminte ca citind postarile sale am aflat prima data despre white worms (enchytraeus albidus) care pe la noi atunci erau practic necunoscuti si de acolo mi a venit interesul pt hrana vie. Este un deschizator de drumuri pt multi dintre noi.
    Iar acum.... chiar a explicat pe indelete (dupa ce a testat el insusi) metodele de crestere, inmultire si mai ales.... conditiile care trebuiesc oferite la aceasta hrana alternativa

    Nimeni.... nu l-a intrebat, ptr ca Nimeni sta si citeste... inca nu am ajuns sa epuizez sursa de informatie care o ofera incat sa am nelamuriri. Plus faptul ca.... mi-am dat seama ca nu am posibilitatea sa ofer conditiile si nici spatiul sau timpul necesar acestei indeletniciri (cresterea hranei vii). Recunosc insa.... ca initial cand am citit primele posturi ale dumneavoastra si anunturile de la Bizz gandul m-a dus catre aceeasi persoana, in schimb cand am vazut locatia.... mi-am dat seama ca este intradevar doar coincidenta de nume si pasiuni (de asta spuneam ca "cunosc inca unul").
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #9
    Member Alex_TNT's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Campina Prahova
    Posts
    223
    Post (Dis)Likes
    Ma numar printre cei putini care incearca hrana vie.
    Am achizitonat de la ioan dero worms, acum o saptamana jumate.
    sunt usor de intretinut pana acum , rata de imultire dublata la o saptamana , daca nu mai mult dublata
    Momentan e cam ciudat , imi e sa nu fac ceva sa-mi moara cultura intr-o zi.

  10. #10
    Base member FlorinI's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucureşti S1
    Posts
    499
    Post (Dis)Likes
    Tocmai am dat și eu o comandă la ioan de microfex + moina. Am să postez experiența în jurnal.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •