Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: Cum tratez "catifeaua" si "firul de ata"

  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes

    Cum tratez "catifeaua" si "firul de ata"

    Am 2 bazine in care am probleme
    Ambele sint supraaglomerate si fac schimb de apa de 2 ori pe saptamina 30% din volumul de apa.
    In unul din ele am puiet de xifo, platie si molinez de 2-3 luni si am observat ca numai o parte din xifo si plati, cei mai mici dintre ei, sint cu burtile "taiate" inoata din tot corpul si se freaca cu burta de plante, nisip, etc si culoarea lor parca ar avea o pelicula subtire albicioasa pe ei ca o catifea. Dupa ceva timp mor.

    In celalalt bazin am matca de xifo si molinez si am observat la o femela de xifo excremente ca un fir de ata cu bobite ca nisipul pe ele.

    Daca poate sa-mi spuna si mie un tratament pentru cele 2 boli dar sa fie un tratament sigur daca se poate si nu bazat pe e "eu cred", sau "am citit aici". Precizez ca am tripaflavina, verde de malachit, albastru de metil, bactopur direct tablete, sare. Sau ce alt medicament sa cumpara. Precizez ca am temperatura de 25 de grade in acvarii.

    Multumesc anticipat
    Last edited by cosmake; 19-03-2012 at 14:29.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    nu a reusit nimeni sa scape de aceste 2 boli?

  3. #3
    High member tudosie eugen's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti Eroii Revolutiei
    Posts
    797
    Post (Dis)Likes
    Calitatea apei este problema majora, suprapopularea duce la apa murdara si stres; schimb de apa 30% de doua ori pe saptamana nu inseamna schimb de 60% pe saptamana ... banuiesc ca stiai deja asta. Ce parametri ai la apa ? Si cati pesti sunt in ce volum ?
    Medicamentele vin DUPA rezolvarea curateniei si calitatii apei, e ca si cand ti-as da medicatie pentru raceala dar te tin in frigider.
    Last edited by tudosie eugen; 22-03-2012 at 09:29.
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION - RKA 110

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Am 25 de bazine si ar fi trebuit sa am si in altele daca era de la apa. Bolile le-am facut din tubi pe linga altele :(
    Daca sti cumva ce "aspirina " sa folosesc ar fi minunat ca de "frig" stiu eu cum sa scap
    Last edited by cosmake; 22-03-2012 at 15:02.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Nu pot sa cred ca nimeni nu stie sau nu vrea sa spuna un tratament cu rezultate. Stiu ca nu am dat amanunte despre calitatea apei, dar cei care au mai avut aceste boli nu pot sa ma ajute? Nu a reusit nimeni sa scape de ele? Eu stiu ca la "gris " se foloseste ridicarea temperaturii si verde de malachit, la Saprolegnia este eficienta tripaflavina, la catifea si la excremente fir de ata ce ar merge?

  6. #6
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Medicina nu este o stiinta exacta. Prietenii nostrii nu se baga in seama din repect fata de tine si fata de acvaristica, iar asta este o atitudine foarte corecta pe care eu unul o incurajez fara rezerve. Nu risca nimeni un tratament cand de fapt nu e sigur pe diagnosticul pe care l-ai pus tu. Ceva poze la o rezolutie mare, teste de apa si niscai amanunte ar putea fi folositoare. Pana atunci studiaza asta si vezi daca gasesti ceva sa-ti poti raspunde singur. Mai sunt si altele.
    L.E. Cand spui catifea te referi probabil la ciuma, iar de fir de ata nu am auzit. De unde ai scos denumirile astea? Un link?!?
    Last edited by GeoB; 25-03-2012 at 18:45.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Multumesc mult GeoB. A fost de mare folos ceea ce mi-ai dat. Se pare ca am Lymphocystis sau Glossatella una din ele.
    La firul de ata am spus mai jos este vorba de excremente de 7-15 cm lungime semitransparente care parca ar avea fire de nisip in ele asezate la distante neregulate. Am sesizat ca acestea apar in general daca trec mai multe zile fara schimb de apa, dar am observat ca inafara de faptul ca ceva nu este in regula nu-mi afecteaza pestii care a doua zi au din nou excrementele normale.
    Multa stima pentru faptul ca ai avut rabdare cu mine, dar din cite am observat sint f. multi care se baga in seama fara sa aiba habar de ceea ce scriu (observatie citind sectiunea boli). Toata lumea intreaba de parametrii apei, dar marea majoritate habar nu au care sint parametrii ideali sau cum influenteaza parametrii apei asupra diverselor boli. Eu din cite stiu (nu sint doctor) parametrii apei in cele mai multe cazuri sint factori care influenteaza modul de evolutie al unei boli si de cele mai multe ori ajuta la slabirea organismului si permite diversele infestari. Parerea mea ca intr-un acvariu steril unde nu exista nici un fel de bacterii, fie protozoare, flagelate, etc, la o hranire cu hrana sterila este greu sa apara boli.
    Inca o data multumesc si toata stima pentru raspunsul tau pertinent.
    Daca mai poti sa-mi mai trimiti si alceva de genul acesta te rog frumos sa o faci. Daca nu e posibil aici trimite-mi MP

  8. #8
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cosmake View Post
    dar din cite am observat sint f. multi care se baga in seama fara sa aiba habar de ceea ce scriu...
    Parerea mea ca intr-un acvariu steril unde nu exista nici un fel de bacterii, fie protozoare, flagelate, etc, la o hranire cu hrana sterila este greu sa apara boli.
    Daca la prima afirmatie... ma abtin sa iti raspund (asta din prisma faptului ca am citit afirmatia ta: am 25 bazine si apoi am vazut linkul pus de domnul Geo.... iar tu cu 25 de bazine nu stiai INCA de existenta lui)
    la a doua afirmatie a ta... tin sa te contrazic:
    Si intr-un bazin steril exista FOARTE multe bacterii... de aceea este si recomandata curatarea fundului bazinului periodic: unele bacterii sunt microscopice dar... SUNT! (de aceea colegul de mai jos recomanda "curatenia")
    Cat despre "mancare sterila"... ar fi mult de discutat referitor la componenta ei, impactul cu temperatura, gradul de descompunere etc...

    Asta ca tot ai "dorit un raspuns"... In rest nu am sa mai continui, ma opresc aici: domnul GeoB iti poate da raspunsurile cele mai calificate.... daca vrei sa le asculti, iar eu unul nu sunt "in goana dupa numar de postari". Stiu doar ca si in steril se dezvolta destule bacterii si ti-am spus asta, atat.

    O zi buna si ape limpezi...
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #9
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cosmake View Post
    Toata lumea intreaba de parametrii apei, dar marea majoritate habar nu au care sint parametrii ideali sau cum influenteaza parametrii apei asupra diverselor boli. Eu din cite stiu (nu sint doctor) parametrii apei in cele mai multe cazuri sint factori care influenteaza modul de evolutie al unei boli si de cele mai multe ori ajuta la slabirea organismului si permite diversele infestari. Parerea mea ca intr-un acvariu steril unde nu exista nici un fel de bacterii, fie protozoare, flagelate, etc, la o hranire cu hrana sterila este greu sa apara boli.
    Complect gresit.
    1. Nu exista bazine sterile!!! Termenul este generic si se refera la faptul ca in bazin nu se afla decat apa, pesti si atentie, toata paleta de boli fara exceptie icepand cu cele declansate de bacterii trecand prin epidemii virale si incheind cu parazitoze. Am sarit o intreaga pleiada de genuri de boli din lipsa de timp si relevanta.
    Discusul e un subiect drag mie la care culmea, ma mai si pricep un pic.
    2. Parametrii apei sunt totul la Discus, in mod special amoniacul si nitritul. Nu vreau sa fac referire la metalele grele si pesticide pentru ca ele nu pot fi determinabile fara analize fine si scumpe de laborator. Numai pt Cu si Al se gasesc teste dupa stiinta mea. De la No2 si nh4 pleaca majoritatea problemelor. Sistemul imunitar al unui peste sanatos si rodust in general poate lupta cu majoritatea patogenilor cand acestia se pastreaza intre niste limite de bun simt. Cand in apa ai unul sau amandoua din aceste elemente apare methemoglobinemia care este o afectiune grava. Discusul care are un sistem imunitar slab pana la praf, in functie de cat de lucrat e, simte imediat acesti doi parametrii si ii creaza stres chiar in cantitati mici. Apropo, orice valoare egala sau mai mare cu 0,05 inseamna deciclare. Citisem zilele trecute un post care spunea ca are nitritul normal, 0,1(!!!) si sa nu-si faca griji ca se va stabiliza urgent. Discusului ii trebuie amoniacul ,,0,, si nitritul max 0,025. De la starea de stres si ,,sangele maro,, organizmul incearca sa repare situatia cea mai grava si isi indreapta tunurile catre otravurile din sange. Atunci incep problemele reale. Patogenii pe care ii ai tu in apa potabila indiferent cat de steril consideri ca ai bazinul, gasind brese in securitate, incep atacurile din toate directiile. Tratezi flagelatele, te dispera ciliatele. rezolvi ciliatele hop si amibiaza si pot continua pana maine. Bacterii care in conditii normale sunt pasnice, dezvoltandu-se peste masura si devin agresive.
    Parerea mea este sa incepi cum incepe ori ce discusar si in primul rand sa te uiti dupa infuzori. Stige lumina dupa ce ai oprit filtrarea in prealabil si pune intr-un colt al bazinului, sus, o lanterna cu leduri pe care o lasi acolo 5-10 min. Dupa aceasta perioada urmaeste atent daca imediat sub suprafata apei ai puricei albi care inoata dezordonat. Urmareste si respiratia pestilor, daca respira accelerat sau cu un opercul, daca ai firisoare de mucus in apa.
    Cu privire la multumuiri, nu e cazul, caci asta e treaba noastra pe aici, recunosc, m-au facut sa ma simt bine, insa nu uita ca raspunsurile la posturi sunt benevole si altruiste nu obligatorii.
    Nimeni@Daca nu m-ai domnit frate de simt ca incep sa devin important si zau ca nu e cazul. Mai zilele trecute ma facea unul pustiulica. Aici nici unul nu suntem domni si nici pusti. Aici toti suntem vai steaua noastra, adica nici un Untergasser, Soh, Tan, sau Ng, insa pe majoritatea ne manan-n lupta dorinta de a invata. Ciao si sa auzim de bine!
    Last edited by GeoB; 27-03-2012 at 10:32.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  10. #10
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Ups s-a "enervat" Geo (am sters domn dupa ce am citit finalul, scuze dar....obisnuinta, iar pustiulica... si-a luat un - dupa ce i-am citit postul)

    Intradevar.... treaba cu "sterilul" cam asa sta..... am zis eu ca GeoB stie ))) Nimeni nu stie de unde.... <:-P
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •