Results 1 to 9 of 9

Thread: artemia

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes

    artemia

    Am luat un plic de artemia mix de la Sera de 18 gr,l-am pus in 500 ml de apa intr-un pet si i-am pus si o pompa pt aerare.Problema e ca au trecut aproape 48 ore si nu au eclozat.Pe plic pe spate scrie doar sa le pun intr-un plic de apa si cam atat,dar oare nu-i trebuie si aerare ?

  2. #2
    High member Arsen's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Savirsin,Arad
    Posts
    771
    Post (Dis)Likes
    SI o temperatura de 26-28 grade,si lumina non stop daca se poate

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    Sa inteleg ca aerare nu trebuie deloc ?

  4. #4
    Member andy3526's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    baia mare
    Posts
    229
    Post (Dis)Likes
    trebuie aerata bine !
    Pestele care lupta impotriva curentului.. . moare electrocutat

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    Pai si atunci unde am gresit ? Sau e posibil ca ouale sa nu fie bune ?

  6. #6
    High member Arsen's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Savirsin,Arad
    Posts
    771
    Post (Dis)Likes
    Ouale de la sera sunt ca lumea,ale mele au eclozat in 29 de ore,ce temperatura ai avut in bazin?Undeva ai gresit,inainte de a creste artemia ai urmarit un tutorial?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    Pai am spus cum am procedat:am turnat continutul plicului intr-o sticla de 2 taiata pe jumate,am pus 500 ml de apa si am dat drumu la pompa de aer.Temperatura cred ca era undeva la 26 grade,in schimb lumina nu a avut decat pe timpul zilei.

  8. #8
    Junior Member dinustefan's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    64
    Post (Dis)Likes
    Din punctu meu de vedere nu ai gresit cu nimic, am patit si eu aceiasi chestie ca si tine acum un an si ceva si ala a fost primu si ultimu plic pe care l-am cuparat si acum mi-am luat teapa cu o mixtura de la jbl unde tot ca la sera are tot ce ii trebuie si mai ales cica sarea este tratata cu nu stiu ce fel de alge sau ceva de genu ca atunci cand artemia eclozeaza sa aiba cu ce sa se hraneasca. Eu unu m-am invatat minte cu astea si am un prieten crescator de pesti si cumpar oua de artemia de la el si tin sa zic ca nu le trebuie nici un fel de tratament deosebit. (un varf de cutit de oua, 14 g sare de muraturi si 700 ml apa de la retea) in maxim 32 de ore eclozeaza, a si iti trebuie sa ai u vibrator cu o piatra.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by raduss View Post
    Pai am spus cum am procedat:am turnat continutul plicului intr-o sticla de 2 taiata pe jumate,am pus 500 ml de apa si am dat drumu la pompa de aer.Temperatura cred ca era undeva la 26 grade,in schimb lumina nu a avut decat pe timpul zilei.
    Iei 2 peturi de 1,5l cat mai tuguiate, gen Dorna.Unuia ii tai partea superioara,cu dop si celuilalt ii tai o portiune mica cat sa-ti incapa o ligura, din fundul sticlei, prin care vei baga ouale de artemia si furnul cu piatra pentru aer.Bagi petul taiat in partea posterioara cu dopul in jos in petul celalalt.Pui o piatra de aer care sa intre in dop si o lasi non stop sa mearga ca sa bolboroseasca apa.Cand vrei sa recoltezi artemia, opresti aerarea si astepti sa se decanteze cojile.Cele 2 peturi se pun la 24-25 de grade la lumina zilei.Nu trebuie lumina tot timpul.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •