Page 19 of 25 FirstFirst ... 91718192021 ... LastLast
Results 181 to 190 of 247

Thread: Nature Aquascape 60l

  1. #181
    High member Remus Pop's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Baia Mare
    Posts
    776
    Post (Dis)Likes
    Mersi prietene!

  2. #182
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Piatra ponce este piatra vulcanica http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Piatr%C4%83_ponce. Pt filtrare mecanica incearca niste perlon.

  3. #183
    High member Remus Pop's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Baia Mare
    Posts
    776
    Post (Dis)Likes
    Ori nu ai inteles,ori nu stii despre ce este vorba,nu imi trebuie filtrare mecanica imi trebuie filtrare biologica ) Piatra ponce este produsa in oceane,cand lava iese in ocean iar in contact cu apa sarata formeaza piatra ponce care este o roca vulcanica,dar mai este un tip de roca vulcanica cea simpla care nu este la fel de porosa ca si piatra ponce deoarece ea se raceste treptat,nu brusc cum o face piatra ponce,astfel devenind mai poroasa

  4. #184
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Stati asa ca m-ati pierdut pe drum: nu stiu daca incercati sa-mi raspundeti la intrebarea mea de mai devreme asa ca intreb din nou (sper sa nu se supere colegul Remus) : roca vulcanica este acelasi lucru cu spartura de lava? Mie unul dupa cum suna, nu cred ca este acelasi lucru insa....intreb si eu...
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  5. #185
    High member Remus Pop's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Baia Mare
    Posts
    776
    Post (Dis)Likes
    Am scris eu de ce nu este la fel,piatra ponce este formata in mare unde roca vulcanica fierbinte iese in ocean si sub actiunea apei sarate se formeaza piatra ponce cu o porozitate mai mare,iar roca vulcanica normala dupa ce a ajuns la suprafata in contact cu aerul se raceste dar nu este la fel de poroasa,datorita racirii in timp

  6. #186
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Am vazut Remus ce ai scris insa tu ai facut referire la piatra ponce insa intrebarea mea era:care e diferenta intre roca vulcanica si spartura de lava? Sau una din astea inseamna tot piatra ponce? Imi scapa ceva de nu inteleg?

    Merci !
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  7. #187
    High member Remus Pop's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Baia Mare
    Posts
    776
    Post (Dis)Likes
    Roca vulcanica e tot una cu spartura de lava,,,lava magamatica=roca vulcanica sunt sinonime,spartura de roca vulcanica este tot roca vulcanica doar ca faramitata 4-12mm ce am eu acum in filtru

  8. #188
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Remus ti-am raspuns la intrebare
    Quote Originally Posted by Remus Pop View Post
    Mersi ,nu prea sunt multumit de ce am acum in filtru extern,am un l de siporax si 2l de roca vulcanica,si in apa mai sunt particule si dupa 3 saptamani,sunt cam dezamagit,ce sa pun in el,sa scot roca vulcanica si sa pun piatra ponce sau jbl micro mech? sau eheim substrat pro?
    Cand in apa ai particule in suspensie si dupa 3 saptamani.. si spui ca esti dezamagit.... inseamna ca ai o problema cu filtrarea mecanica. Asta este motivul pt care ti-am recomandat perlon. Cand ai intrebat de " sa scot roca vulcanica si sa pun piatra ponce" este ca si cand intrebi sa scot roca vulcanica si sa bag roca vulcanica.?? Pt eficienta filtrarii biologice ai nevoie de niste teste de apa. Asa iti poti da seama daca filtrarea biologica face fata incarcaturii biologice. Daca rezultatele testelor ies in limite normale nu schimba nimic, daca ies anormale abia atunci te poti gandi la material biologic superior.
    Concluzia este ca am inteles si stiu despre ce e vorba.
    Pt danny80 roca vulcanica este acelasi lucru cu spartura de lava.

  9. #189
    High member Remus Pop's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Baia Mare
    Posts
    776
    Post (Dis)Likes
    Aha,multumesc de sfat! voi mai pune jbl micro mech si eheim substrat pro pe viitor

  10. #190
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    @ Geani:
    Pt danny80 roca vulcanica este acelasi lucru cu spartura de lava.- multumesc pt raspuns !
    Insa nu prea pot fi de acord cu: Cand in apa ai particule in suspensie si dupa 3 saptamani.. si spui ca esti dezamagit.... inseamna ca ai o problema cu filtrarea mecanica. Asta este motivul pt care ti-am recomandat perlon.
    De ce? Pt ca filtrarea biologica este net calitativa filtrarii mecanice (filtrarea biologica descompune marea majoritate daca nu majoritatea suspensiilor din apa acvariului si nu numai.Descompune pana si rahatii cichlidelor care stim cu totii cate deseuri produc (cichlidele).Filtrarea mecanica pana la urma o poate face orice acvarist cu mana pe furtun in acvariul sau. Strict parerea mea.
    Despre perlon in filtrul extern spun doar atat: In fir-doua de perlon daca ti s-a pus pe rotorul filtrului, ii spui pa- si altul la rand.
    In concluzie eu as face asa filtrului extern: umplut cu material filtrant biologic plus burete pe sorb.La 3 saptamani la ce material filtrant are Remus in filtru, acesta nu este inca complet ciclat.Depinde de multi parametrii pe care nu-i cunosc.
    @Remus- mai asteapta o saptamana-doua, intre timp redu daca poti viteza apei care trece prin extern si o sa vezi rezultatul.Iti trebuie doar rabdare.
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

Page 19 of 25 FirstFirst ... 91718192021 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •