Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112
Results 111 to 118 of 118

Thread: Articol - acvariu marin low-cost

  1. #111
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    1. Iti recomand un Bubble-Magus.
    2. Compartimentarea e simpla.
    3. Iti recomand open-top si un hidrometru in casa
    4. Nu te ajunge sute de lei substratul.
    5. E ca si realizata.
    6. Chiller iei la anul si te va obliga sa iei o alta pompa. Aici se schimba lucrurile. Zici ca faci low cost dar cumperi o pompa in plus. Se revine la ideea sump-ului sub bazin.

  2. #112
    High member DecaDurabolin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti, Bucur Obor
    Posts
    813
    Post (Dis)Likes
    Va salut pe toti.
    In curand voi parasi cred ca acest continent european si as dori sa o fac, daca se poate, cu ceva cunostinte legate de acvariile marine.
    Unde voi ajunge cred ca as dori mult de tot sa incep un marin, dupa atatea acvarii de apa dulce avute.
    Ce doream sa va intreb...pana la urma marin low cost ce inseamna dpdv al echipamentelor si nu numai?
    M-am gandit cand voi putea sa imi fac un nano cub, sau ceva de genul, de maxim 90 de litri.
    As dori sa tin in el corali easy, precum si daca se poate un crevete, niste crabi mici, poate un clovn.
    De aplasament nu pot da detalii ca inca nu stiu in ce conditii va sta acvariul s.a.m.d.
    Ca echipamente as reusi ceva cu un hang on puternic, lumian moderata gen 3 x 24 W? Neoanele cred ca sunt speciale pentru marin, nu cred ca reusesc sa fac ceva cu neoane Osram nu?
    Venind de la apa dulce, ma sperie putin treaba cu skimmer-ul, cu sump-ul etc.
    Nu cred ca sunt singurul patit si speriat de acest nou capitol, asa ca luati-ma usor
    Astept pareri cat mai la subiect si chiar si critici, nu ma supar.
    Multumesc.
    Jurnalul meu - un acvariu iluminat cu...OSRAM ! Cele mai ieftine, 15 lei bucata !
    Cele mai mici preturi din Ro le gasiti...pe google !

  3. #113
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    Unde pleci?

  4. Likes nana liked this post
  5. #114
    High member DecaDurabolin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti, Bucur Obor
    Posts
    813
    Post (Dis)Likes
    ?Sua. Contrar destinatiei, vreau acolo ceva low cost marin.
    Mentiomez ca pana sa postez aici am citit toate paginile threadului si dorsc sa iti soun bravo Ionute pentru initiativa. Totusi, incepator in marine fiind, cred ca ar fi super sa facem o lista clara de baza a echipamentelor si testelor care ar fi obligatorii pentru un marin mic (nano), ramanNd mereu la ideea de low cost. Eu, prin acest termen, cred ca inteleg ceea ce doresti si tu sa spui Ionut prin acest topic, respectiv eliminarea multor lucruri inutile din multa teorie existenta pe aceasta tema si pastrarea ideei de ,,keep it simple and cost effective".
    Eu trebue sa subliniez faptul ca atunci cand citesc despre marine fac adesea comparatii cu acvariile de apa dulce.
    Astfel, la iluminare presupun ca ideea generala e aceiasi, rspectiv calculam lumenii/watii in functie de litrajul net.
    Nisipul si piatra din acvariu pot fi moarte si adaugam ulerior bacterii.
    Setarea acvariului se face fara lumina, cateva saptamani, pana trece ciclul azotului. Singura dif fata de apa dulce este apa sarata, mentinuta la nivel optim cu sarea marina si salimetru.
    Filtrarea este o dilema a mea...cascada puternic sau sump? Cum este mai ok? Daca cascada, il umplem cu matrix si e ok asa? Daca sump, stiu ca trebuie trei compartimente, dat fiecare cu ce rol si cu ce le umplem?
    programul de iluminare este ca la apa dulce? Rspectiv inincepem cu cTeva ore si extindem pana la 10-12 ore?
    ce aditii de substante faceti voi zilnic / saptamanal / lunar etc? Ce producator preferati si ce sursa ieftina cunoasteti de astfel de produse?
    algele sunt sila marine o mica si mare problema.ca si la cele de apa dulce, ideea este sanu devina infazive. Dar prezenta lor cred ca este practic mereu obligatorie daca pot spune ass.
    corect pana aici cu remarcile mele?
    multumesc.
    Jurnalul meu - un acvariu iluminat cu...OSRAM ! Cele mai ieftine, 15 lei bucata !
    Cele mai mici preturi din Ro le gasiti...pe google !

  6. #115
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    Eu raman la ideea bazinului all-in-one - AIO custom. Fa bagajele, muta-te cu succes si tinem legatura. Acolo ai o mega oferta , poti face multe si simple cu costuri minime. Vedem unde te muti, ce conditii ai, etc etc... .

  7. #116
    High member DecaDurabolin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti, Bucur Obor
    Posts
    813
    Post (Dis)Likes
    Ionut, am cateva motive pentru care as dori inInte de plecare sa aflu cat mai multe despre marine, unul dintre ele fiind ca Un fost coleg de munca are ceva echipamente de marin, nu stiu multe detalii, care le da ori foarte ieftin ori practic gratis.
    Am ocazia sa le trimit de aici incolo fara probleme si mari costuri, iar odata ajuns acolo, accesul la internet va fi un lux, tinand cont de perioada ce va urma sosirii ( acte, acomodare, job steesant etc. ).
    Sper sa intelegi si poate putem totusi sa discutam mai multe acum. Vis a vis de ce am scris mai jos, sunt pe linia corecta sau aberez total ?
    Multumesc.
    Jurnalul meu - un acvariu iluminat cu...OSRAM ! Cele mai ieftine, 15 lei bucata !
    Cele mai mici preturi din Ro le gasiti...pe google !

  8. #117
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    Inteleg ce spui. Ideea este ca ai sanse foarte mari ca efrtul acesta, minm gandit de tine, sa devina mai costisitor decat pretul rabdarii. Este cheia in acvaristica, mai ales in cea de apa sarata. Daca vei avea o perioada grea la inceput, fara net, timp limitat, e mai bine sa amani proiectul. Daca totusi crezi ca merita riscul....atunci detaliez putin.
    Gandeste-te la un bazin AIO cu sump integrat. In spatele bazinului vei putea pune o pompa de recirculare, un skimmer si un recipient/saculet cu Matrix. Vei gasi cu siguranta in State o solutie buna de iluminat pe led. Ca aditii...iti recomand sa ai la indemana ceva pt mentinerea kh-ului cat mai stabil, bacterii (eu folosesc BioDigest), si o sare care te va ajuta la schimburile saptamanale. Echipamente suplimentare necesare sunt sistemul ATO, refactometrul si pompele de valuri. Cand te vei hotara la dimensiuni vom putea detalia.
    Fa o descriere a echipamentelor pe care amicul tau e are si iti pot recomanda cate ceva sau nu.
    Va continua...

  9. #118
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by DecaDurabolin View Post
    .... Un fost coleg de munca are ceva echipamente de marin, nu stiu multe detalii, care le da ori foarte ieftin ori practic gratis..
    ........... USA = 120V... v-a spune asta ceva? Uneori nu tot ce este "gratis" ajunge sa fie "ieftin".....
    Ar trebui sa te gandesti la aspectul acesta Deca... Eu unul am vazut destule "adaptoare" care urca curentul de la 110V la 220V... dar invers nu prea.
    Altfel.... isi faceau toti americanii cumparaturile de pe E-bay.eu si foloseau adaptoare.
    Nu mai spun de factura la curent...

    Eu unul inclin sa cred ca "piata SH" de acolo este mult mai dezvoltata decat ce se gaseste la noi... iar daca vei intra pe un forum sau o comunitate locala vei avea posibilitatea sa iti achizitionezi echipamentele la preturi mult mai mici chiar si decat ale colegului... (nu uita ca si colegul le-a luat eventual din State si a platit un transport+taxe la ele). Asa ca.... "rabdarea" e cea mai indicata momentan: acumuleaza informatii despre ce vrei sa faci si apoi uneste puzzle-ul....

    Ps: cine stie.... poate ai sansa sa cumperi un acvariu gata facut... de la cineva de acolo care renunta.... cu toate echipamentele si etc... Eu unul zic "sa te mai gandesti", niciodata nu stii ce iti rezerva ziua de maine!
    Si eu la inceput aici am ramas socat cand am intrat intr-un pet-shop si am vazut caci costa 150€ un discus iar un acvariu FARA filtru 1000€!!! Apoi... incet-incet, dupa ce am inceput sa cunosc "zona si piata" am ajuns de am adus echipamente in tara deoarece "dracu` nu era chiar atat de negru"....

    Mergi intai acolo si vezi care e treaba, ca timp de acvariu o sa ai destul. La inceput nu o sa ai timp de tine.... ce sa mai zic de acvariu.

    Mult succes pe noile taramuri iti doresc!
    Last edited by Nimeni; 23-09-2014 at 15:05.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •