Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 71 to 80 of 89

Thread: 15 litri cu Red Moor, HC si goange - momentan fara titlu

  1. #71
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Da, inițial am gândit că doar apa e comună la aceste două acvarii. Substratul diferă, hrana nu pun decât într-unul dintre ele, plante n-am mutat dintr-unul în altul de curând, ci fix acum o lună când am setat acest mic cub.

    Dar, zyku83 are dreptate, folosesc aceeași găleată și același furtun la schimburile de apă. Totuși, ce contează dacă le-am adus din bazinul mare în cel mic (în cel mare schimb apa întâi)? Ar putea să fi apărut de la altceva decât din apă?

    Oare or să-mi deranjeze creveții? Că dacă da, le eradichez pe cale chimică din timp...
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  2. #72
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Cu ocazia asta ai gasit si titlu pentru acvariu: hydra den

  3. #73
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    158
    Post (Dis)Likes
    Nu cred ca o sa deranjeze crevetii, in schimb daca au conditii prielnice se vor inmultii peste masura daca nu ai o vietate care sa ii consume sa tina populatia sub control sau sa o starpeasca...in consecinta mai bine cum zici tu sa scapi de ei pana sunt in faza incipienta.

  4. #74
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Hai că au trecut 2 luni de la ultimul update.
    Între timp nu prea am mai avut timp de acvarii, în special de acesta care deși e mai mic, necesită mai multă atenție și e mai simplu de dereglat și mai greu de stabilizat. De-aia vă recomand acvarii cât mai mari.
    Momentan mă gândesc să renunț la el, din lipsă de timp. În mod cert am renunțat la ideea de creveți frumoși care de asemenea aveau nevoie de atenție, curățenie, etc, iar în ultima vreme n-am mai avut timp uneori nici de schimbul săptămânal de apă.

    Dar am zis că dacă tot renunț la el, măcar să aștept până e gata covorul de HC, să-l văd complet. Așa că, restul plantelor sunt complet nepotrivite, prea mari pentru un acvariu așa mic (Blyxa, Ceratopteris). HC-ul văd că avansează extraordinar de greu, face rădăcini foarte firave, nu prea se împrăștie.. Și e plantat fix de 3 luni. Are lumină mai multă de 1W/L, are CO2 1bps, fertilizare micro și macro ADA, sol Aquatic Nature Fertisoil. Are toate condițiile. Ori așa merge el de fel și nu am eu destulă răbdare, ori ceva nu-i place și nu-mi dau seama ce.

    Așa arăta la plantare:



    Și așa arată azi, după 3 luni de la plantare. Sincer, în 3 luni mă așteptam să fie gata o palmă de HC!





    PS: Am scăpat de Hydre (și Planarii) cu Flubendazol, după ce Praziquantel-ul a dat greș!
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  5. #75
    Base member crysty83's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    IASI
    Posts
    381
    Post (Dis)Likes
    f frumos!
    dar o poza mai de aproape???
    ti-am urmarit intreg topicul si ma bate gandul sa imi fac si eu un nano, numai ca o sa folosesc un co2 bomba diy

    jos de java moss?

  6. #76
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Vorba lui Cristi, un close-up domne, sa vada si ochii nostri curiosi!

    Am ochit Ceratopterisul.

  7. #77
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Facem și-un close-up dar să crească HC-ul ăla, mama lui de HC. Care-ați mai lucrat cu el, atât de puțin se dezvoltă el în mod normal sau pur și simplu nu-i place ceva și nu-mi dau eu seama ce?
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  8. #78
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes
    Contrar celor scrise pe diferite pagini, constat ca HC-ul este mare iubitor de lumina. Iti dau un exemplu: cu neoane t5 (865+965) 0,6 w/l, in primele saptamani a dat semne ca merge apoi s-a dus de-tot iar apoi cu HQI (6000k) 1w/l devine chiar invaziv, asa de bine merge.
    O mica intrebare: HC-ul a fost crescut emers inainte de al planta?

  9. #79
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Nu a fost emers, l-am luat de la cineva dintr-un acvariu..
    În legătură cu lumina: Bazinul are 15l brut, vreo 12l net. Becul are 23W Philips 865. Deci, 1,5 - 1,9 W/L, în funcție de cum calculezi, la brut sau la net.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  10. #80
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes
    Da-l in mama lui de HC-u, ca trebuia sa te fugareasca prin casa pana acum. Apa mai buna decat cea dobrogeana sigur ai, fertilizantii sunt cam aceiasi, dar o infuzie de carbon ceva, vede?

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •