Page 2 of 217 FirstFirst 12341252102 ... LastLast
Results 11 to 20 of 2165

Thread: liga pasionatilor de ciclide americane

  1. #11
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    O pereche de cichlide sud americane , se pot tine in 140l , scalari , discusi , severum etc orice specie ce nu depaseste 20cm . Personal am tinut scalari in 100l , la inceput 15 pui , din care am pastrat 2 perechi , convietuiau fara probleme , acum am upgradat la un 400l . deci se poate .

  2. #12
    High member adiscantee's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    vaslui
    Posts
    747
    Post (Dis)Likes
    o pereche de meki se descurca acolo


  3. #13
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    Unde pot gasi o pereche de Hypsophrys nicaraguensis ?

  4. #14
    Member Silvio's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti, Pantelimon
    Posts
    260
    Post (Dis)Likes
    In legatura cu ciclide sud americane in 140l, poti tine Festivus, Scalari, Meki, Ellioti, Bolivian ram, apistograme sau Blue Acara.

    Nicaraguensis nu prea am vazut pe la noi, la un moment dat avea Anca Oprea, am mai vazut un exemplar la un prieten dar nu stiu de la cine il avea, poti vorbi cu detritus daca vrei sa iei mai multi si sa-i cresti.

    Sunt foarte putine sanse sa gasiti pereche formata din specii mai rare de americani, una la mana nu prea sunt detinatori(ca la scalari, discusi sau africani de ex.), a doua la mana cine are, are cate un exemplar ratacit.
    Eu de ex. nu am mers pe ideea de a face perechi. Daca vrei acvariu comunitar de americani trebuie sa tii cate un exemplar din fiecare specie pt. ca atunci cand se aleg perechi devin mult prea agresivi.

    Daca vrei pereche e bine sa cumperi vreo 6 buc. si sa-i lasi sa se aleaga singuri. Eu am incercat cu multi sa-i cuplez fortat si nu mi-a iesit(adica am bagat 1 mascul si o femela in acvariu steril sa-mi depuna).

    Sa adaug si eu niste poze cu o parte din ciclidele mele:






    Last edited by Silvio; 10-03-2012 at 13:59.
    550l Ciclide Americane
    350l Ciclide Americane

  5. #15
    Base member alin82's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Botosani
    Posts
    311
    Post (Dis)Likes
    silvio frumos GREEN TERROR ai!!! sa iti traiasca. Ai reusit sa ii gasesti si o consoarta?

  6. #16
    High member adiscantee's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    vaslui
    Posts
    747
    Post (Dis)Likes
    superbi pesti silviu
    felicitari


  7. #17
    Junior Member catalin_D's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    50
    Post (Dis)Likes
    Alin sa stii ca a mai crescut un pic, a stat singur intr-un acvariu steril cu femela insa ea nu avea nici un gand sa depuna asa ca i-am bagat pe amandoi in comunitar, stau impreuna mai tot timpul, nu se bat niciodata, si pot spune ca ei si cu botia sunt cei mai linistiti pesti din acvariu
    O sa pun poza cu el si femela.
    Sunt Silviu scriu de la un prieten de acasa.

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Cluj
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    Va salut pentru aceastea initiativa. Si eu sunt posesorul unor frumoase ciclide americane si stiu ca suntem cam in minoritate. De aceea , tot respectul fata de aceasta initiativa. In legatura cu Tetra Cichlid, poate as aduce eu daca ar mai fi doritori, la galeata de 10 l . Pretul ar fi cam 25 ron litrul, cred

  9. #19
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Pentru Simon-Sud Americani ai Laetacara , Apistogramma, Nancara, Microgeophagus, Eroi si scalari din cele care se gasesc la noi. Apistogramoides,Bioeticus,Bujurquina,Crenicara,Tae nicara, Dicrossus, Teleocichla si ceva Gymnogeophagus sau Crenicichla de talie mai redusa numai ca pe acestea nu le gasesti pe la noi sau doar foarte greu la impatimiti..
    Ciclide central-americane care sa se preteze la acvariul tau ar fi sajica si cilida curcubeu pe care a avut-o si pomi. Apoi merg si Thorichthys ellioti sau meky.
    Last edited by rick; 10-03-2012 at 17:28.

  10. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Cluj
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    Am mai gasit o sursa la 24 ron pe litru. Sau cumparam de la noi si impartim

Page 2 of 217 FirstFirst 12341252102 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •